2 octombrie 1

În prealabil, Alec-yi, Hieros-hi-mo-nah Zo-Si-mo-wo Pu-shmi-ni ) ро-дил-ся 17 ян-ва-ре 1846 год. -n / în Moscova în familia de mulți-copii de pro-that-and-e-reya Alekseya Petro-vi- lo-vie-va, na-sto-ya-te-lya templu în numele pre-as-so-go Si-meo-na Pill-no-ka care în spatele lui Yau-zoy. Personalitatea tatălui și a vieții lui-if-is-os-nova-moral-stven-no-go și du-hov-no-sto-novo-le-niya vee-li- omul vechi.







Mal-chi-ka la Kre-shche-nii on-rek-li în onoarea lui Ve-li-kom-mu-che-ni Fe- ra-la). Nașul era dja-dya, pro-e-rai, MD. Gla-golev și nașa Ma-te-ryu-ba-bush-ka-An-na An-dre-eu-na. On-a-chalnoy graomo-te - a fost predat la propriul test e-bu-du-shche, di-ko-na co-sed-no-go-ga-ma Pav-la Smirn-va. Când șa-sha-sha a fost dus la șanț-kah profesorului-lyu, el a fost dat cu un co-bo-ty-lo-ku cu cha-em și konfet-ku. Tea Fe-dya vy-pi-val însuși și confet-ku vreodată de la da-wahl An-nush-ke, ma-len-koy fiica po-pa-la pentru că, în primul rând, Bo-zh-ee și, de asemenea,-nil-Xia.

De la început, băiatul de la li-chal-sya a fost sigilat, nu șalil, abătut de la ve-soy-lo-go-general și zgomotos o dată pentru totdeauna, a fost foarte atent la tatăl său, to-b-til-tsya despre el. De-ti în discuții a discutat adesea cu el, astfel încât el să le discute. Fyodor Lubil-mu-zy-ku și, după ce am învățat să joc pe ro-ya-le, am făcut cântecele bisericești și am cantat în corul- re. Noi toți-u-mi-lyu-bi-we-m'-pes-no-ne-ni-mi-a avut ir-mo-si-ka-no-na " sv-vav Iz-ra-il "și el a strigat mereu din audiere, ascultându-i.

În 1866, Födor Co-ló-vieuw over-si-se-si-mi-nark-skoe obrazovanie pe primul ra-ryad-du, o listă de start-up-uri. După ce se-mi-na-rii Fyodor nu a mers la Du-hov-noy Aka de Miyu, dintr-un motiv în care el nu simțea nici un sens în sine la-ulcer-TION la-bo-ho cuvinte-TION pe-y-kyo. El alege să servească Gos-podu într-un mod modest, când vine, în grabă, în curând, în cercul "pre-mash-ney tserk-vi".

În 1867, un prieten al copiilor lui Fyodor Alekseevich și An-na Pavlov-na (fiica prietenului lor, a familiei lor, a fost preot al bisericii în numele sfinților Kli-men-ta pe Var-var-ke) au fost ve-cha-lis. După rou-ko-po-lo-ze-niya în di-ko-on mit-ro-po-lit Moskovskiy Filaret (Drozdov, p-mnayat 19 no-yab-ry) on-znachil-ot-tsa Fe-o-do-ra în templul sfântului-te-la Ni-co-lai din Tol-ma- chah, Tel-TION-arbore.

În 1870 sa născut fiul lui Ro-dil-Xia, Myah-il-il. Dar în al cincilea an al lui Su-pru tva An-na, pro-student-shis, for-bo-le-la sco-ro-tech chaya-kot-koy și în 1872 - Mi-a lipsit. Când de la an-nu-va-li An-nu Pavlov, la tatăl lui Fe-o-do-ra, nu era nici o putere lăsată să servească. Stătea lângă casa cu sicriul, se uită la mine în orice moment, iar urmele îi coborau pe obraji.

Părintele Fe-o-dor a servit, ca întotdeauna, blah-go-go-vei, dar, fără să se grăbească, adesea în afara buclei, pentru un prieten, GIH. După-li-tur-gui voluntar-za-zan za-ka-zan-nye mollebny și pa-ni-chi-dy. Dacă el a slujit unui alt cler, el a dormit în al-ta-re, în nimic. Dimineața, când am intrat în consiliu, părintele Fe-o-dor a fost primul refugiu de a veni cu un o-ra-du Vla-di-Mir-cer Iko-ny Bo-Zhi-ma- te-ri și mo-lil-sya, apoi s-au dus la altar. După un tur-tur, el a călătorit cu mare plăcere la mobleani în fața unui binecunoscut Iko-ni, și a Veche-rom, într-un fel de sobor și, după obiceiul lor, toate-ho-dya cu molit-voi și clo-na-mi toate svyat-no-obligație-pentru-tel-dar-zha-der-zhi M-am dus în fața lyubim bi-ob-ra-zom Vla-di-mi-rsky, pro-sya Bo-go-ro-di-tsu despre mo-shchu și za-stup- stve Th.

Părintele Fe-o-dor pol-zovo-val-Xia în co-bo-re tot-comun lyubo-vvyu și uvaz-no-em. Deja doi ani mai târziu, cu ocazia adoptării sacrului-n-che-sho-go-sa-sa, a fost un co-bor- dar încă o dată, și un an mai târziu, nez-dolgo la ureche, în mo-na-shir, a devenit pro-that-pre-sv-te-rom. După aceea, când fiul său a absolvit Moskovskaya Tehno-Che-skoe, a predat și nu a participat la do-che-ri-bo-ha-ha-le Mo-to-va, calea spre mo-na-shir pentru ba-tushi-ki, care a fost dat mult timp lumii suu Acesta a fost deschis. Și în octombrie 1898, pro-to-pre-pulover, Fe-o-dor So-lo-vieu a părăsit Uspen-sho-So-bo-ra, 3 ani și 4 luni și sa aplecat în Smolenskoye Zo-Si-mo-wu Pu-shan, pe-ho-dy-shchu-yu-sya la nord de la Mosk - pe aceeasi statie - Arsaki - lez-no-do-rozh-ny.

La 30 noiembrie 1898, tatăl lui Fe-o-dor era strigătul yigu-me-mo Zo-si-mo-wo Pu-shi-no-tsom German (Gom- (1923), instituția stabilită în obi-te - dacă furajul vechi-cecen-lee-nie și mai târziu a devenit un duh-hov-no-com pre-on-the-go -no-mu-che-ni-tsi ve-li-koy pri-gi-ni Eli-sa-ve-te Fe-o-do-dory cu numele Alec- în cinstea saint-te-le-Alec-si, mit-ro-po-li-ta Moskov-sho-go. Ziua lui An-ga-la este idle-no-hai-hsia pe data de 12 februarie. A fost, de asemenea, ziua lor wen-chaniya cu aceeași.

Părintele Ger-man, la-no-mai, în adăpostul lui pro-one-pre-sv-te-ra Uspensh-sho-go-bo-ra, all-ow-e-mo-go Fe-o-do-ra, foarte temut, că la asta ar fi putut să apară creșterea munților și auto-mo-niația. Și a început să-i liniștească pe tatăl lui Aleksey. De-a-te-ai-a-șa-șa-nu-y-mi a fost un cli-ros-nye pere-nie și co-verse-shenie-bo-go-slu-tion. Despre-sh-shchal-cu el su-ro-in, sta-vi-li în timpul serviciului, nu ar fi același frate, ol-che-tion-da-va-li-siem pl -hie. Da, da, el a fost hotărât să facă "do-hov-no-com" și "master-bo-di-li" din munca fizică dificilă. Re-genomul corului a fost apoi Hiero-mo-nah Na-fa-naill, fosta opera de artă, ferestrele chi-shi kon-ser-wa-to-riyu și Si- dar-departe-învățat, hoh-ro-timid mu-zy-kant, dar un ochi nervos și devilishly-om. Părintele Aleksey a început să cânte pe Kli-ro într-un co-bor-no-mu. Părintele Na-fa-naill îl întrerupse și brusc a început să spună: "Acesta nu este Uspenski, tu nu ești pentru - tu fii, aici - Nu poți face asta. "Am avut o voce foarte bună," Părintele Aleksey despre această problemă ras-skaz-zy-val ", și vreau să vorbesc cu el despre asta, dar eu A trebuit să-mi dau seama de propria mea, duh-hov-no-n-th-sy-na, care era altcineva în de-le. Părintele Alek-si a devenit curajos - nu, din întregul pro-șchetare a tatălui Na-fa-na-la-la. Anul acesta, amintiți-vă, este o mișcare cu umile-ni-em. Raz-zvonurile cu socrul Na-fa-na-lom au fost re-scrise și transmise to Alec-siu-tsu-tsu-mu-mution. În același timp, zvonuri, părintele Aleksei a fost atât de nespos-ko-en duh-hom, încât nimeni nu a auzit de la Na-fa- na-la, pentru ai ierta pentru iertare.







Chiar și atunci când a devenit un prieten al lui Alec-siy, Părintele german la împins până la sfârșitul vieții. În curând, el a aflat că tu-a-douche-chevy-ka-cheva-stva ino-ka, iskren-nee smi-re-tion și experiența dumnezeiească a sacru- zh-te-la, a ridicat-o la el-luu du-shu. O soție de 100 de ani, smi-ni-ni-ni-no-em, și pentru asta și un mare lyu-bo-vyu. Părintele Alek-si-ve-chal el vz-im-nosti. Uve-li-chi-va-los și numărul lui Is-a-Ved-no-kov la tatăl lui Alec, copiii lui duhov ni ni- mo-na-hee. După câțiva ani, tatăl său, iguenii Hermann, a devenit fiul său. Kli-ros-no pentru a-l-l-li-li-li și in-ru-chi - dacă să înveți mo-li-duh mo-na-hov Za-ko-nu-Dumnezeu.

În 1906, apropo, Ve-li-kim, într-o suta-ya-yo-but-wasting-e-isi-este-ved-no-ka-mi , sănătatea lui era ca un șut-nu-los și el era plămânii grei până la-wow-up-pa-le-no-em. De fapt, a fost așa și așa și așa, încât doctorul Mamonov, care la părăsit, i-a spus deschis Părintele Aleksey poate muri. Apoi, în sensul în care locuia el, era un fiu rece și cu sânge rece și a fost transferat la Igu-men-ka-ki. Când a fost re-re-no-si-li, am reușit să intru în co-lol la bo-ho-sluție ... Toată pla-ka-la-la-la. În Ve-li-ki Chet-verg al tatălui Alek-sia co-bou-ro-va-li. După co-bo-ro-va-niya, atunci când ino-ki sub-ho-di-li pe oche-re-di pro-sshatsya-ba-tush-koi, el ti-ho ska-zal one-oh-mu: "Jur, eu sunt de-yus pe Bo-ga, pentru rugăciunile voastre sfinte, Gospodin-da-ru-me este un zdor-vye". După aceasta, tatăl lui Aleksey a început să fie dreapta-lyatsya.

Le-1906, părintele Alek-și nu-re-ia-o trăiesc într-un mic out-of-bush-ku. Malo-po-malu, principalul de-lom ba-tushki-ki din mo-na-sht-re a fost bătrânul și du-hov-n-che-stvo. Pe 17 februarie 1906, anul sa încheiat în ajunul Var-na-va de la Gaf-si-man-sko-go-sky, iar mulți dintre ei copiii săi spirituali au fost ob-ra-ti-lis pentru ajutorul și sprijinul tatălui lui Alec-siyu.

Timpul pentru domnia lui Aleksey la sfârșitul anilor 1920 și primul (1908-1916) ar fi fost bun, și mai ales greu, dar împreună cu acest și cu multe fructe. Pentru el, ca lumina, erau tot felul de oameni: ar-chi-yerei, go-sudarstvennye de-ya-te-li, sacru-na-no- slujhi-te-li, mo-na-chi, wo-en-nye, doctor-chi, chi-novi-ni, tu-te-la, tu, ra-bo-chie și krest-oameni.

Sreddi du-hov-nnyh copii ai bătrânului în acest moment, indiferent dacă erau sau nu așa de bine cunoscuți de-ya-te-li Rus-ska Pra-vo-sclav Biserica, ca pre-as-so-mu-che-ni-tsa ve-li kaya pri-gi-nya Eli-sa-ve-ta Fe-o-do- -Tosh-ka Fa-mary, paradis cineva pentru binecuvântarea socrului Aleksey în 1908 o-no-la-sta sho-sho-ro este din vest Se-ra-fi-me-Znamensky Skete lângă Moscova. Zoi-mo-wu-pu-shin cha-hundred-by-s-shchal-li și membri ai Occidentului, în acei ani la Moscova, re-li-gi-oz-no- Sof-sho-th cerc, os-nu-van-nu-go în on-cha-leve-ka MA. Dar-în-soy-lo-vym (în viitor, marca svyaschen-no-mu-che-nik epi-scop Mark, p-mnjat 4 yan-va-rya).

Părintele Alek-si-pri-kal toți acești oameni ca regulă-nik, mo-lit-ve-nik, spiritul plin de suflete, prozor-li-veterani și za-me - caracterul du-hov-nik caracteristic, alien ko-ry-sti și gor-dosti, li-tse-priia și chelo-voe-ko-goy-diy.

Ino-de la ot-tsu Alek-si pri-ho-di-los pri-no-mamă în natură pentru onorarea fără a vă mișca, ci pe o mulțime de bufnițe. Ați putea să vă mirați, ca inima lui dureroasă, tu-der-zh-va-lo, acesta este un imens la fața locului. Ko-nu-nu, atunci ar fi fost-chu-do în nemo-shchu co-verse-sha-s-si-la Bo-zhaia. Din când în când, a fost necesar să introducem în două zile spe-cy-al-ny bi-le-ti pentru i-pod-no-kov: 110 bi-le-tov. Părintele In-no-ken-le-le-o odată pentru totdeauna. Ori de câte ori ai început să lucrezi la asta, la urma urmei, tu-ai-fi-ro-nu, bah-tush-ka nu a fost de ajuns. "Eu", spune el, "nu te uita la ea, dar uita-te la cap."

Glu-bi - la umezeala tatălui lui Aleksey a fost atât de așa încât, cu toată greseala, el o cunoștea pe ea, kahal-tsya și pro-forțele pro-chechenie. Deci, el a căzut în no-gi ot-tsu Ma-kariya pentru că nu a văzut-o pe Sa-mo-var. Tristețea tot-ros-si-saya la soțiile-chav-shay-sya din 1914-lea sur-bo-ko în ra-zi-la-la-kry-to- tatăl lui Aleksey.

După coexistența celor alb-negru, care, într-un fel, a mers în Rusia la sfârșitul lunii octombrie 1717, a fost o re- dar fără-la-ga-tel-dar-vos-sta-sta-no-vit pe Ru-si Patri-ar-she-stvo. Din partea patriarhului Patri-ar-ha a fost-lo-na-znach-che în noaptea în templul lui Hristos Hundred Spa- . 30 oktib-ry au fost trei frați de la brani-ka-di-da-ta din Patri-ar-hi: ar-hi-epi-scop Kharkov-cer și Ah- -to-nii (el a vărsat în can-che-stve kan-di-da-ta na-holshe-nd mai multe număr-go-lo-los), ar-hi-epi- Rodski și Sta-ro-russkiy Ar-se-nii și mit-ro-po-lit Moskovskiy Tikhon. Din brigada de la Patri-ar-ha, a fost necesar să re-sew-zya zre-bi-em. Trebuie să cânți pentru mine într-un ruchi-chi, vechi-tsu-pentru-creator-no-Zo-si-mo-mo-wo-pu-sh-no-hiero-mo-na-hu Alec-siu.

La finalizarea turneului Bo-carnal, după co-versiunea specială a mos-mo-leb pe mit-ro-po-liter Vla-di-lume la ochii tuturor mo-la-ya-shsya ra-pe-cha-tal kok-chezheți și l-au deschis. Sta-rets Alek-si, în timpul șaizeci de ani în bărbat - în fața icoanei chu-do-creatoare a lui Bo-Zhi Ma-te-ri și a -re-cho-mo-liiv-shi-xia despre faptul că Dumnezeul pre-oprit-dar-este-un-fir-in-the-fly, mi-a luat cuvântul blaj- Li-ta, de trei ori axel-nil de către cross-me-ni-em și ai scos unul dintre cei trei preoți de la kov-chezh-ts, Eu numesc mit-ro-po-li-ta Ti-ho-na.

21 no-yab-ryas (4 de-cabernaculare), în timpul celebrării intrării în Templu a Sfântului Bo-Go-ro-di-tsi, în Uspensk - Cream-la-suta-ya-tla tor-zhen-stven-naya in-tro-ni-tion-Svyaty-ea-go Patri-ar-ha Tihon. Pe 28 februarie, în 1919, hiero-mo-nah Alek-si a fost într-un strig-wen în sci-mu. Numele său a rămas la fel, dar ziua An-ga-la a început să fie sărbătorită nu pe 12 februarie, ci pe 17 martie, în ziua sfintei neprihăniri Alec-si, Dumnezeul lui Dumnezeu.

În octombrie 1919, fiul bătrânului Mi-kha-il Fe-do-ro-vich se încheie din sip-no-th ti-fa. Ba-tush-ka este foarte pro-putere, astfel încât el poate fi lăsat pe on-ho-ro-no-ny, dar el ca un creator-ni-ku nu - nu este doar un re-shi - Bătrânul despre care e vorba este scurt, alb.

În ianuarie-septembrie 1923, tatăl iguenilor Hermann locuia în mod pașnic. Sra-zu a doua zi după gree-benia-yu-me-on Smolenskoy Zo-Si-mo-wo-poo-shi-none de la Alec- D-le-ko-miss-siya pentru voi - nu-niya-bog-che-vits-ko deo-kre-ta despre lichidarea tuturor mo- rușinea-rei și uezdov. At-cha-los aceleași - o sută ceva ceva uni-asta-pace-nyu obi-te-li. Ofi-tsi-al-no, autoritățile uyezd au fost închise la 8 mai 1923. Prima de-lom-ați-gnay-dacă toate na-sel-nikov, pre-va-ri-tel-dar iz-au o re-ry-ry-nye rizy din iconițe personale și alte valori valoroase. Toți sunt e-e-ha-lis care este ku-da. Părintele Aleksei cu propriul său kele-lei-no-kom de la-mah Ma-ka-ri-em din dreapta în grădina Ser-gy-e-Po. Timp de două zile, ei încă mai trăiau în hol-nik, erau pe cale să ajungă în casa micului pre-mi-ko du-hov-nu-do-che-ri al vârstnicului Vera Ver- ha-tse-voy, ko-ace-paradise-ki-da-la-ser-gy-e-po-grădina, pentru a se stabili în Sa-ro-ve, mo-na-shekaya.

Până în 1925, vechiul Alec-Siy era încă un pic înșelat pe com-nat-kam, de mai multe ori înainte de b-ral-xia la templu. După ce se afla mai mult în fotoliu, dar în acest fel el a râs deja la mine în cro-ta-ti. Starea vechilor forțe au devenit - tu-chi-tu-vy-vat toate serviciile vechi de o zi, I-kly-tea-li-tour-giyuu, Leon nu a avut parte de corespondență, deoarece nu avea anti-mine. Când el nu ar mai putea sta, atunci serviciul de tip chi-you-sha-ar fi. Unul câte unul, când părintele Aleksei a fost lăsat în afara stilului sub-mo-ha-tion, pri-ha-hal a impus Patri-arh-Tikhon . Ba-tush-ka a fost woo-ko-ko-kot tro-tut vni-ma-ni-svy-tey-she-go și senzația-wow- a fost extrem de inconfortabil, chal it și be-se-do-sha leo. El a încercat de mai multe ori să se ridice, dar sfântul-shi-dy-a făcut-o vechi pe acoperiș. După anul 1927, părintele Aleksei a renunțat deja, cu munca de sub-ni-may-go-lo-wu, și-a purtat degetele cu omul din dreapta - ki. Pri-nu-mic doar copiii lor apropiați-duhov-chad și mo-na-hov, și apoi nu toți. Există sve-de-tstva despre sush-shche-stvo-va-niya za-vscha-tion al bătrânului Aleksei-in-mi-nat pre-derzh-shchaya de putere -h-dit de la mit-ro-po-li-ta Ser-giya.

Potrivit tatălui lui Aleuts-si, 19 Sep-tyb-ryad (2 ok-tybryan al bisericii), 1928, în Ser-gi-e-Po-sa-de. Ritul re-inițiere în templul Petro-Pavlovsk a fost co-verse-shyon ar-hi-epi-sko-pom Biyskim In-no-ken-tiem -co-lo-vym) cu fiul numarului unu-fiu al clerului si ierarhilor. În grec-ben a existat un stareț în Ser-gi-e-Po-sa-de pe Ko-ku-ev-sk-placat-bi-shche la al-ta-ry -la clade-bi-scha, cenușa ne-re-no-syon la comoara nou-go-rodskoy-bi-shche).

Convorbiri, precepte și zicale ale bătrânului Alexis

Spune-le prietenilor:

pelerini

Patriarhiya.ru

Monumentul marinarilor convoaielor polare este consacrat în Islanda

Sărbătorile în cinstea Icoanei Kazan a Maicii Domnului au avut loc în capitala Tatarstanului

Sfinția Sa Patriarhul Kirill a vizitat recepția de stat din Kremlin cu ocazia Zilei Unității Naționale

Președintele Rusiei V.V. Putin și Sfinția Sa Patriarhul Kirill au vizitat expoziția "Rusia în căutarea viitorului"







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: