10 Porunci - 10 Porunci (KJV) - nu au făcut pentru tine un idol, nu

Cele Zece Porunci (Decalogul, sau legea lui Dumnezeu) - cerințele de zece legi de bază, care, potrivit Pentateuhul, au fost date de Dumnezeu lui Moise, în prezența copiilor lui Israel la Muntele Sinai cincizeci de zile după ieșirea din Egipt.

Eu sunt DOMNUL Dumnezeul vostru, care v-am scos din țara Egiptului, din casa robiei; să nu ai alți dumnezei înaintea mea.

Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele de sub pământ; să nu se închine înaintea lor, nici să le slujești; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc copiii pentru nelegiuirea părinților la al treilea și al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, dar care arată milă la mii dintre cei care mă iubesc și păzesc poruncile Mele.
  • Nu luați degeaba numele Domnului, Dumnezeului vostru, căci Domnul nu va lăsa pe nedrepți pe cei ce-și vor da numele în zadar.
  • Adu-ți aminte de ziua Sabatului ca să o păstrezi sfinți; Șase zile să lucrezi, și să le facă toate lucrările, dar ziua a șaptea - sâmbătă pe Domnul Dumnezeul tău: să nu faci nici o lucrare, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici [boul nici măgărița voastră, nici vitele voastre, nici străinul care este în porțile voastre; pentru că Domnul a făcut cerurile și pământul în șase zile, marea și tot ce este în ele și sa odihnit în ziua a șaptea; De aceea, Domnul a binecuvântat ziua Sabatului și la sfințit.
  • Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, ca poate merge bine și că zilele în țara pe care DOMNUL Dumnezeul tău ți-o dă.
  • Nu aduceți martori mincinoși împotriva aproapelui.
  • Nu râvni casa aproapelui tău; nu poftești nevasta aproapelui tău, nici ogorul lui, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreunul din dobitoacele lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău.

  • <





    ?php include ($ _SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]. "/ vstavki / blokvtext2.php"); ?>





    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: