10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

Scrapbooking își propune să păstreze istoria familiei și amintirile. Și, bineînțeles, fotografia ocupă un loc central în lucrări. Dar, uneori, trebuie doar să facem o copie de rezervă a poveștilor noastre vizuale.







1. Noi scriem manual
Ce poate fi mai plin de suflet decât textul scris de mână. Dacă nu sunteți sigur că puteți scrie frumos, încercați o dată sau de două ori să faceți o schiță. În plus, puteți scrie nu direct pe foaia de fundal, dar pe o bucată de hârtie, un substrat sau o etichetă.

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

De Melrio

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

de către paige evans

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

de Sandra Dietrich

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

de Tanya Batrak


2. Text tipărit
Dacă decideți că scrisul de mână nu este potrivit, de exemplu, stilul pentru locul de muncă, puteți folosi întotdeauna un computer sau mașină de scris, iar apoi a imprima text tastat pe o bucată de hârtie sau să se imprime direct pe foaia de fond.

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

de către Laura Vegas

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

de carollee


3. Liste
Pentru unii, și eu sunt printre ei, scrierea unui jurnal, mai ales dacă aveți nevoie să scrieți o poveste, este o problemă întreagă. Apoi lista poate veni la salvare. Lista poate include nu numai câteva evenimente secvențiale asociate fotografiei. Poate fi și o listă cu alimentele preferate, locurile vizitate, o listă despre dvs. sau o persoană din fotografie, o listă de anchete, o listă de cazuri, obiceiuri, vise etc.

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

de Jennifer Larson

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal







de Jennifer Larson

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

de Lynnette aka Nettio

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

de Lisa Dickinson


4. Citate
Mi se pare că folosirea citatelor pe pagină este unul dintre cele mai simple tipuri de jurnalism. Nu trebuie să inventezi nimic, trebuie doar să alegi un citat. Și citatul este adesea mai amplu și reflectă pe scurt sensul fotografiei decât ne putem gândi. Și totuși există citate favorite, care sunt solicitate pentru anumite fotografii. Îmi place foarte mult să folosesc declarații diferite și citate frumoase în lucrările mele.

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal


5. Dialoguri și replici
Folosirea dialogurilor și replicilor în calitatea jurnalismului poate fi găsită foarte des în lucrul cu fotografiile copiilor. Nu se întâmplă întotdeauna să existe o fotografie sub dialogul sau expresia menționată. Dar aceasta nu este absolut o problemă. Puteți utiliza orice altă fotografie potrivită. Principalul lucru nu este să se bazeze pe memorie! Nu fi leneș să scrie! Folosesc în acest scop jurnalul meu, în care înregistrez dialogurile, frazele și declarațiile fiicei mele.

- Care este numele pisicii tale?
- Numele lui este Cat! "

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal


"Mamulya, tu ești prietenul meu!"

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal


- Scoateți-mă de aici!

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal


6. Rescrie textul din fotografie
Acum, acest tip de jurnalism se găsește numai în lucrări în stilul patrimoniului. Fotografiile au fost semnate de bunicii noștri sau de părinți (în funcție de vârsta răzuitoarelor), le semnam în alt mod. În lucrarea "Pentru memorie", ca jurnalist, am folosit inscripția de pe spatele fotografiei. La început am scanat-o și apoi l-am imprimat pe un film gros și l-am transferat pe hârtie (vezi Printer Coating).

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal


7. Mese terminate
Sub timbre, nu vreau să spun frazele șablonului, ci ștampilele pentru scrapbooking și carduri. Asemenea ștampile, cum ar fi "Ce? Unde? Când?" Sunt multe acum și pot fi folosite nu numai pentru cărțile de călătorie, ci și pentru paginile obișnuite.

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal


În munca mea am folosit doar o ștampilă mică pentru jurnalism.

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal


8. Jurnalul ca fundal
Design interesant poate fi obținut dacă întindeți jurnalul pe întreaga pagină.

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

de Marie-Pierre

10 Idei pentru cum să adăugați un jurnal

de către paige evans







Trimiteți-le prietenilor: