8 Motive pentru care eșecurile în afaceri vă vor face un antreprenor mai bun

Oamenii întotdeauna încearcă să evite durerea și să se îndrepte spre plăcere. Evităm eșecurile, pentru că este legată de durere, iar în legătură cu opinia publică, considerăm eșecul ca un semn de slăbiciune și înfrângere. Cu toate acestea, eșecul în afaceri nu poate fi doar ceva rău - poate servi ca o rampă de lansare spre succes, ceea ce nu este adesea așteptat de la ea.







8 Motive pentru care eșecurile în afaceri vă vor face un antreprenor mai bun

Cu toate acestea, este posibil să fiți surprinși să aflați că trebuie să acceptați eșecul și să nu reușiți destul de des. Iată opt motive pentru care acest lucru este util pentru dvs.:

1. Neputința în afaceri te învață

"Nu am eșuat. Tocmai am găsit 10.000 de căi care nu vor funcționa "- Thomas Alva Edison.

Persoanele care fac greșeli învață adesea mai repede. Când veți eșua, veți ști ce funcționează și ce nu.

Venture capitalists sunt cunoscute pentru a investi în antreprenorii care au suferit mai multe neajunsuri în afaceri. Ei cred că un antreprenor care nu a cunoscut niciodată eșec este neconfirmat.

2. Veți găsi ce lipsește

"Eșecurile sunt un indicator al căii spre succes" - Clive Staples Lewis.

Eșecul este pur și simplu un semnal că lipsește ceva. Eșecul arată ce trebuie să schimbi pentru a reuși. Prin eșec, dezvăluie lacune în tine, în strategiile tale, în sistemul tău, în afacerea ta și în echipa ta. Veți învăța despre slăbiciunile sau slăbiciunile dvs., ceea ce vă oferă o înțelegere a ceea ce trebuie schimbat sau îmbunătățit.

Datorită unui eșec în afaceri, veți găsi obstacole. După aceasta, puteți face un plan care vă va permite să sari sau să ocoliți fiecare dintre obstacolele care împiedică succesul dvs.

"Ca mulți antreprenori, m-am străduit să rămân în formă, pentru că m-am convins că eram prea ocupat să mănânc alimente sănătoase și să lucrez în mod regulat. Am constatat că motivele pentru eșecuri în afaceri conduc la incapacitatea mea de a pierde în greutate ", spune Kriss Dunn.

Cauzele eșecului sunt adesea acele obiceiuri sau condiții neplacute în mediul dvs. care garantează eșecul înainte de a începe. Odată ce găsiți și eliminați cauzele eșecului, aceasta va deschide "autostrada de mare viteză" pentru a vă atinge obiectivele.

3. Nerespectarea activității vă face să vă întrerupeți

"De fapt, sunt momente când trebuie să renunți, pentru că faceți ceva din greșeală. Dar dacă sunteți sigur că faceți ceva corect, atunci nu trebuie să renunțați "- Ilon Mask.

Un eșec în afaceri te face să te întrebi. Vă oferă timp să analizați ceea ce faceți și să vă gândiți dacă trebuie să continuați sau trebuie să renunțați. Acest lucru te face să iei în considerare întrebarea: "Cât de mult îmi doresc asta?".

După cum spune Stephen Covey: "Dacă scara nu se sprijină pe peretele drept, fiecare pas pe care îl facem doar ne îndrumă mai repede la locul greșit".







Fără timp de reflecție, puteți ajunge să cheltuiți energia, energia, resursele și timpul pe o "scară, nu pe acel perete".

4. Eșecul în afaceri poate fi un semn al începutului succesului

"Numai cei care riscă să meargă prea departe pot afla eventual cât de departe poți merge" - Thomas Stearns Eliot.

Eșecul poate fi un semn de succes. Eșecurile majore sunt adesea însoțite de mari realizări. Nu puteți spera să obțineți un adevărat succes în nimic, lipiți de cei mici, fiind izolați și încercați să fiți în siguranță.

Robert Kiyosaki arată acest concept foarte bine: "Câștigătorii nu se tem să piardă spre deosebire de perdanți. Eșecul face parte din procesul de succes. Oamenii care evită esecul evită, de asemenea, succesul. "

5. Eșecurile în afaceri duc adesea la imunitate față de frică

"Există un singur lucru care face imposibilă realizarea unui vis - teama de eșec" - Paulo Coelho.

Teama de eșec vă limitează. Dacă vă este frică de eșec, vă este, de asemenea, frică să-și asume riscuri și să crească rapid. Frica de eșec vă limitează creșterea. Eșecurile frecvente creează un fel de imunitate față de teama de eșec. Când nu vă este frică de eșec, puteți lua orice critici și comentarii de la partenerii și clienții dvs.

Așa cum a spus Aristotel: "Există o singură cale de a evita criticile: nimic de făcut, nimic de spus și nimeni care să fie."

Criss Dann a spus: "Când aveam puțin peste 20 de ani, aveam datoria - datoria mea era de 90.000 de dolari, iar eu aproape că nu aveam bani. După eșecul primei mele afaceri, am aflat că cele mai grave temeri ale mele nu sunt atât de teribile.

A trebuit să fac sacrificii pe termen scurt, dar frica a dispărut în curând și mi-a eliberat mintea, ceea ce mi-a permis să construiesc o afacere cu venituri de șapte cifre pentru următorii doi ani ".

6. Eșecul în afaceri creează trăsături de caracter antreprenorial

"Câștigarea este mare, bineînțeles, dar dacă într-adevăr veți face ceva în viață, secretul învățării este eșecul. Nimeni nu este invincibil tot timpul. Dacă poți să te ridici după o înfrângere zdrobitoare și să câștigi din nou, într-o zi vei deveni campion "- Wilma Rudolph.

Eșecurile sunt necesare pentru a crea trăsături valoroase pentru succesul antreprenorial. Trăsăturile caracteristice, cum ar fi perseverența, perseverența și flexibilitatea, sunt vitale pentru orice fel de succes pe termen lung. Capacitatea dvs. de a continua, în ciuda eșecurilor în care ceilalți părăsesc afacerea, vă va conduce pe calea spre succes.

7. Nerespectarea face ca succesul să fie mai valoros

"Succesul este o mișcare de la eșec la eșec, fără a pierde entuziasmul" - Winston Churchill.

Oamenii valorizează succesul mult mai mult după ce au cunoscut eșec. Când vă puteți aminti momentele umilitoare ale eșecului, înainte de a obține succesul, prețuiți mult mai mult succesul. De asemenea, nu luați în considerare succesul, deoarece știți cât de greu a fost acest lucru.

După cum spunea Ellen Degeneres, "Eșecul vă oferă viziunea corectă a succesului".

8. Eșecurile din afaceri creează o istorie a unei personalități puternice

"Nici un om nu devine interesant fără eșecuri. Cu cât eșuați mai mult, după care vă veți recupera și veți îmbunătăți, cu atât veți deveni mai bine ca persoană. Ați întâlnit vreodată un om care a avut întotdeauna totul, a făcut totul imediat cu efort minim și lipsă de eșecuri? Astfel de oameni, probabil, foarte puțini, sau nu există deloc. "- Chris Hardwicke.

Eșecul creează povestea ta despre o personalitate puternică. Amintiți-vă cum a fost concediat Steve Jobs de la Apple, compania pe care a înființat-o, înainte de a reveni la CEO după mai bine de 10 ani? Eșecurile vă fac mai toleranți și mai atenți față de alte persoane. Succesul pe care l-ați realizat, în ciuda obstacolelor din afaceri, fascinează alte persoane, creând valoarea experienței dvs.

Eșecurile dvs., după care vă puteți recupera și reuși, pot, de asemenea, să-i motiveze pe oamenii din jurul dvs. (cum ar fi angajații, investitorii și colegii dvs.) să lucreze împreună cu dvs. și să vă ajute.

Există un alt mare avantaj de a avea câteva eșecuri în afaceri - acest lucru te face umili. Un întreprinzător care nu a cunoscut niciodată eșec va fi, de regulă, arogant. Mai rău, această aroganță poate crea o credință falsă că ești infailibil și te conduc la erori distructive.

Eșecurile în afaceri pot răni, dar trebuie să le considerăm o experiență pozitivă. Trebuie să facem greșeli și greșeli de multe ori, pentru că în acest mod deschidem și noi oportunități pentru succesul nostru.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: