5 Moduri practice de dezvoltare a intuiției

5 Moduri practice de dezvoltare a intuiției

Conceptul de intuiție, sau așa cum se numește uneori vocea interioară sau al șaselea simț, este cu siguranță cunoscut tuturor. Chiar si scepticii incurajati recunosc ca, uneori, deciziile luate pe baza unui impuls subconstient sunt singurele corecte si produc rezultatul maxim.







Fiecare persoană are propria intuiție. Acesta este un proces foarte individuale și este important să se găsească o modalitate de a comunica cu J. intern Pentru unii, această înțelegere bruscă la nivelul vizualizării interne, altele obține indiciu subliminale sub forma unui răspuns la întrebarea, și alte persoane angajate în dialogul cu interlocutorul intern în care se naște adevărul.

Interesant, intuițiile intuitive absolut nu necesită intervenția gândirii logice. Dimpotrivă, intuiția, mai des decât nu, se manifestă în acele momente în care gândirea logică nu are timp să înceapă trenul gândirii noastre pe șinele obișnuite. După ce decizia bazată pe intuiție este acceptată pentru execuție și aduce rezultatul dorit, puteți lua totul în grabă pentru a analiza logic și pentru a găsi motivele pentru luarea unei decizii. Dar, în momentul imediat al deciziei, o persoană, de regulă, nu își dă seama "de ce este așa și nu altfel și dacă este posibil să faci totul diferit". Decizia se face la nivelul "voi face asta, pentru că știu că este atât de necesar".

Indiferent ce forme de comunicare interioară nu are, există și intuiția, dacă o ascultați, ajută la facilitarea vieții. Se ridică o întrebare rezonabilă și logică - dacă există o intuiție, de ce să nu o folosiți în mod intenționat. Și pentru a folosi al șaselea simț mai eficient, este necesar să dezvoltăm intuiția. Intuiția la om este dezvoltată maxim de la naștere. Doar în lumea noastră, pe baza gândirii logice, cu vârsta, nu mai avem încredere în ea. De aceea, întrebarea cum să dezvolți intuiția ar trebui formulată mai corect, cum să înveți să ai încredere în a șasea sens sau voce interioară.







Dar să rămânem la terminologia general acceptată și să luăm în considerare problema în detaliu. Vă oferim 5 moduri simple, dar eficiente, care vă vor permite să stabiliți un dialog productiv cu o voce interioară.

Creșteți nivelul stimei de sine.

Înțelegeți că intuiția lucrează deja pentru dvs.

Merită întotdeauna să vă amintiți și să vă reamintiți periodic că aveți destule rezerve de corp, de conștiință și de mintea subconștientă pentru a rezolva orice problemă. Trebuie doar să folosiți aceste rezerve, să renunțați la toate inutile și să folosiți numai utilul pe care îl oferă viața.

Pune-ți întrebări.

Aceasta este o tehnică foarte eficientă. Începeți să dezvoltați relații cu sinele interior din dialog. Un dialog, la rândul său, implică o conversație cu întrebări și răspunsuri. Este necesar să vă obișnuiți să vă consultați cu privire la orice problemă. Aceasta nu este neapărat o problemă globală. Dimpotrivă, obișnuiți să folosească în ocazii obișnuite, intuiție pot fi învățate cu ușurință să intre în contact cu Ya interior Cel mai important, în cursul acestui dialog, pentru a afla cum să dezactivați inovator intern. El este sigur de a fi o șoaptă, „Dar de aceea este acceptat“, „Așa vorbește și cred că toate“, „Dar mama și tata cred,“ „Soția mea este probabil să cred.“ Toate aceste argumente sunt suficiente pentru a curăța și întrebați-vă: „Este o decizie sau act de obiectivele mele și convingeri interioare? Va beneficia mine, și nu pe altcineva? ".

Conectați vizualizarea internă.

Împreună cu dialogul intern, intuiția este mult asistată de tehnica vizualizării interne. Înainte de a lua orice decizie, imaginați-vă mental consecințele fiecărei alternative. Și este de dorit să faceți acest lucru prin crearea unei imagini mintale.

Înregistrați rezultatele intermediare.

Nu toate problemele trebuie rezolvate imediat. Dacă aveți timp, încercați să utilizați tehnica de vizualizare internă și scrieți o soluție care, în opinia dvs., este optimă. Și apoi amâna decizia pentru o anumită perioadă. Mai aproape de sfârșitul perioadei, din nou, pierdeți situația și comparați deciziile luate pe baza intuiției. Dacă coincid, atunci putem acționa în siguranță.

Fiind implicat în astfel de practici în mod regulat, dezvoltarea intuiției și utilizarea eficientă a acesteia în viața cotidiană nu este o sarcină atât de dificilă, cum ar părea la prima vedere.

Vom fi recunoscători dacă împărtășim acest articol:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: