115 de euro pentru singurătate, în calitate de pensionari singuri

115 de euro pentru singurătate, în calitate de pensionari singuri

Centristorii au vrut să introducă așa-numita pensie "văduvă". În calitate de inițiator al proiectului, Mikhail Stalnukhin, a declarat că pensionarii singuratici cad în mod drastic în standardul de viață, iar pensia "văduvă", desemnată pentru viață, ar putea să o compenseze într-un fel. Aceasta înseamnă că, în cazul în care pensia soțului / soțului a fost mai mare decât pensia de văduvă și, așa cum se întâmplă de obicei, văduva poate alege pentru ea însăși pensia pe care o va primi.







În medie, potrivit lui Stalnukhin, majorarea pensiei văduvei ar putea fi de aproximativ 600-700 de euro pe an.

Una dintre condițiile importante pentru obținerea unei pensii de "văduvă" a fost cel puțin 16 ani de căsătorie și co-educație a cel puțin unui copil. Cu toate acestea, ca rezultat, majoritatea deputaților au decis să nu renunțe la pensia de văduv.

Lonely ar fi un mare ajutor!

Desigur, adaugă Nina Georgievna, dacha este foarte utilă, unde există o grădină.

"Fructele și legumele tale sunt un mare ajutor! Se bucură. "În plus, este o mare ieșire." La locul de muncă, uitați tot răul ... Desigur, din punct de vedere economic, nu este foarte profitabil - este nevoie de mulți bani pentru transportul în țară ".

În general, notează Nina Georgievna, a avut noroc: "Există mulți pensionari singuri care au pensii foarte mici. Sunt foarte greu ... Sunt de ajutor de 115 euro! "

Unul, dar nu are dreptul la bani

Valentina Feodorovna (71) singur, fără soțul ei, a crescut copiii - un fiu și o fiică. Acum sunt adulți, vor avea în curând nepoți. Dar ea se afla într-o pensie "văduvă", în forma în care i sa oferit, cu toate acestea, nu ar fi avut dreptul - soțul ei a murit, dar înainte de asta a plecat la o altă femeie.

Acum pensionarul primește de la stat 380 de euro.

"Pentru un apartament în timpul iernii - mai mult de 200 de euro, - ea enumeră cheltuielile ei. - Ce rămâne - pentru alimente și medicamente. Medicamentele pe care le cumpăr o dată pe trimestru, costă minimum 200 de euro. Am un pacient hipertensiv cu experiență, în plus, am probleme de lungă durată cu coloana vertebrală. Ce rămâne pentru mâncare. "

Valentina Feodorovna spune că după ce sa pensionat, sa îndrăgostit de lapte - pentru că o poate permite.

"Ei spun că pensionarii noștri trăiesc bine ... Da, venim la magazin, uităm la toate aceste mâncăruri scumpe de înaltă calitate și cumpărăm ceea ce ne putem permite", spune pensionarul.







"Acum mă uit la produsele din carne."

Din fericire, Valentina Feodorovna îi ajută pe copii.

Adăugând la 115 de euro, ea este fericită: cel puțin un ajutor de la stat!

Oficial oficial, într-adevăr - nu

Vladimir Petrovich (71) locuiește într-una din căminele capitalei Copley. Pensia sa este de 350 de euro. Soția lui Vladimir Petrovici, care la purtat cu cinci copii, a murit de oncologie la vârsta de 47 de ani. Ei au trăit împreună timp de 23 de ani. Și acum este oficial singur.

"Dar am un mandatar", zâmbește pensionarul. - De asemenea, un pensionar. Aici primesc 350 de euro, plătesc 170 de euro pentru apartament, restul îi dau. Ea mă hrănește deja și hrănește, ea este îmbrăcăminte și ea se antrenează ... "

Desigur, Vladimir Petrovici este de acord, unul ar fi foarte dificil.

"Nu am cumpărat mai multe medicamente", recunoaște el. - Acum familia vede totul, așa că trebuie să mergi la farmacie și să cheltuiți bani pe ele. Desigur, dacă mergi la Fondul de Asigurări de Sănătate, ele compensă ceva ... Dar, în ansamblu, pot spune că există un deficit catastrofal de bani pentru pensionarii singuri ".

În ceea ce privește creșterea de 115 euro pe an, pensionarul spune: "Bineînțeles, este foarte bun! Cel puțin un ajutor din partea statului. Dar, în același timp, dacă prețurile pentru tot nu au crescut ... "

Teoretic, Vladimir Petrovici ar avea dreptul deplină de a se retrage "văduv" - oficial nu sa căsătorit pentru a doua oară ...

Împreună, dar nu oficial

Viața este imprevizibilă și, uneori, poate face o întoarcere foarte neașteptată. De exemplu, Elena Nikolaevna (67) a trăit în căsătorie cu soțul ei timp de 20 de ani, are copii în comun și a îngropat deja soțul. Dar, de asemenea, o pensie "văduvă" - în forma în care a fost oferită - nu ar avea dreptul.

"Adevărul este că după 20 de ani de căsătorie am divorțat", spune pensionarul. "Am trăit separat timp de doi ani, apoi ne-am întâlnit din nou. Dar ei nu s-au căsătorit din nou și au trăit împreună timp de încă 9 ani. L-am îngropat.

Cu toate acestea, parlamentarii acestei situații nu au luat în considerare și, prin urmare, Elena Nikolaevna ar fi rămas fără o creștere. Deși, de fapt, ar avea dreptul deplin asupra ei. Și este foarte mulțumită de majorarea pentru pensionari singuri: pensia este suficientă doar pentru chirie și facturi.

Bani buni pentru control

"Adăugarea la pensie este o idee grozavă! - spune Margarita Henrikhovna Chernogorova, membră a Consiliului orașului Tallinn. - Întreaga întrebare este în detaliu. Deși nu există criterii clare, cine are dreptul la aceasta, multe subtilități juridice pot apărea. Aproximativ 60% dintre pensionari vor putea să își demonstreze imediat dreptul de a primi această majorare, iar restul va începe dificultățile ".

Ea citează un exemplu de cadou pentru ziua de naștere pentru pensionarii din Tallinn în valoare de 76 de euro.

"Înainte de a mă pensiona, m-am pregătit: am cumpărat mobilier, haine, vase, haine de pat ...

În general, am făcut rezerve. Și ce crezi? Mobilierul a fost spart de mult, vasele s-au spart cu timpul, foile au fost scoase, hainele au fost aruncate de-a lungul timpului. Dacă nu am lucrat și nu am trăit împreună cu sotul meu doar pentru două pensii, atunci nu am avea nimic să actualizăm totul! Câțiva pensionari care trăiesc doar la pensionare timp de 15-20 de ani sunt deja în pragul sărăciei absolute, dacă în acest timp nu au fost susținuți de nepoți sau nu au primit venituri suplimentare "- spune Chernogorova.

Desigur, adaugă ea, departamentul social nu va muri de foame și de frig de la niciunul dintre pensionari.







Trimiteți-le prietenilor: