6 Motive pentru a începe planificarea unei călătorii în jurul lumii chiar acum

Recuperați-vă într-o călătorie în jurul lumii? Unii consideră că aceasta este nebunie, unele sunt nerealiste, iar unii cred că nu ar putea niciodată să o facă. Dar nu. Călătoria nu este nebunie, este mai mult decât o planificare reală și, dacă vrei, poți călători cu adevărat în lume. Este timpul să scăpați de prejudecăți și să vă pregătiți pentru o aventură care vă poate schimba viața.







1. Începi să îmbătrâniți în fiecare an.

6 Motive pentru a începe planificarea unei călătorii în jurul lumii chiar acum

Una dintre cele mai comune scuze pentru călătorii eșuați este "nu am 18 ani să mă duc pentru asta". În adâncul sufletului tău, însă, înțelegi că acest lucru este absolut nonsens. Am călătorit în jurul lumii când aveam 30 de ani. Pe drum ne-am întâlnit cu călători în vârstă de 18 ani, cu vârsta de 60 de ani, și familii cu copii - în cămine, autobuze și pe trasee montane. Am văzut oameni de toate vârstele, așa că, chiar dacă sunteți în acei ani când călătoria pe o călătorie este atipică, acest lucru nu înseamnă deloc că este imposibil pentru dumneavoastră.

Nu contează dacă ești un student în vârstă de 17 ani, pensionar sau în mijlocul acestor două vârste - în orice caz, în fiecare an devii mai în vârstă. A venit timpul. Indiferent cât de vechi sunteți, cu cât mergeți mai mult, cu atât veți dori mai mult confort și mai puțină aventură. Cu cât sunteți mai tânăr, cu atât mai ușor va fi pentru voi să supraviețuiți o plimbare de 24 de ore în autobuz, în căminele zgomotoase și ascensiunea către Andes. În timpul unei lungi călătorii, va trebui să schimbi mult, iar cu cât mai în vârstă deveniți, cu atât mai puțin vă veți bucura. Deci, cu cât întârzieți călătoria, cu atât va fi mai greu să decideți în cele din urmă.

2. A trăi într-o călătorie poate fi mai ieftină decât acasă

6 Motive pentru a începe planificarea unei călătorii în jurul lumii chiar acum

Unul dintre principalele motive pentru care oamenii nu merg pe o lungă călătorie este convingerea că nu-și pot permite acest lucru. De fapt, acesta nu este altceva decât un mit. Da, desigur, să aveți disciplina pentru a salva o călătorie nu este atât de ușor - la urma urmei, probabil că va trebui să vă refuzați masa de prânz în restaurante, o mașină nouă sau un televizor. Dar să creadă că turneul mondial - prerogativa bogatului - este o eroare profundă.

Vorbind despre cheltuielile zilnice, nu putem ignora faptul că multe lucruri - chiria, benzina, mâncarea - sunt mult mai scumpe în țara noastră decât în ​​mai multe țări. Călătorind în țări din America de Sud, Asia de Sud-Est, India, Orientul Mijlociu te poate costa mult mai ieftin decât viața de zi cu zi din orașul tău natal.







Dacă vă puteți descurca fără un lux inutil, în multe țări puteți trăi cu 35-49 de dolari pe zi. La toate. Se includ locuințe, alimente, transport și divertisment. Încercați să trăiți în țările occidentale pentru acești bani.

3. În călătoria veți afla mai mult decât biroul școlii.

6 Motive pentru a începe planificarea unei călătorii în jurul lumii chiar acum

Studiile, munca și cariera sunt, fără îndoială, importante - dar nu mai importante decât orice altceva în lume. Auto-învățarea și extinderea orizonturilor poate fi mai utilă pentru tine decât orice muncă și educație.
O țară ca India este mai ușor de înțeles prin călătoria pe ea, decât să citească o carte despre ea.
Deci, ieșiți din zona de confort și explorați-vă noi orizonturi. În plus, munca și educația pentru întoarcerea ta nu vor dispărea nicăieri.

4. În sfârșit poți face ceea ce-ți place cu adevărat

6 Motive pentru a începe planificarea unei călătorii în jurul lumii chiar acum

Când lucrați 50-60 de ore pe săptămână, este dificil să dați timp pentru ceea ce vă aduce cu adevărat bucurie. Desigur, există oameni norocoși în lume pentru care munca este hobby-ul lor principal. Dar cei mai mulți dintre noi, care lucrează, nu fac ceea ce ne-ar plăcea.
Călătoria este șansa ta de a schimba totul.

Ai visat mereu să obții un certificat de profesor de yoga? Ați vrut să vă scufundați cu aqualung pentru o lungă perioadă de timp? Iubește fotografia, dar nu ai avut niciodată timp pentru asta? Gândindu-te la ajutorul copiilor nevoiași? Indiferent de visul vostru, în călătorie veți găsi timp și libertate pentru întruparea sa.

5. Veti vizita o atractie legendara dupa alta

6 Motive pentru a începe planificarea unei călătorii în jurul lumii chiar acum

Pe parcursul anului am fost capabili să călătorească pentru a vizita Machu Picchu, Iguazu Falls pe mlaștinile de sare și Salar de Uyuni, urca un ghețar din Noua Zeelandă pentru a viziona răsărit peste Angkor Wat, și a vedea Taj Mahal și plimbați-vă prin Himalaya. Aceasta este - doar o mică parte din ceea ce am făcut și văzut.

Când devine modul dvs. de viață - nu contează, timp de un an sau de câteva luni - este cu adevărat uimitor. Astăzi, rafting de-a lungul râului Mekong, și mâine - mersul pe jos în jurul Angkor Wat este minunat. Trei zile pentru a petrece o excursie în Patagonia - o experiență puternică și uimitoare. Momentul în care am văzut-o pentru prima oară pe Machu Picchu mi-a prăbușit pentru totdeauna memoria.

6. Veți schimba viața.

6 Motive pentru a începe planificarea unei călătorii în jurul lumii chiar acum

Ceea ce nu mă așteptam la călătorie este cât de mult mă va schimba. Desigur, mi-am dat seama că la întoarcerea mea mă voi uita la unele lucruri dintr-un alt unghi. Dar, în cele din urmă, experiența noastră a transformat complet viziunea mea asupra lumii și a vieții mele.

Poate este sărăcia monstruoasă pe care am întâlnit-o în unele țări. Poate - în libertatea pe care o experimentați, fiind pe drum și făcând orice doriți din inimă, pentru un an întreg. Poate în poveștile altor călători care își urmăresc visele. Făcând așa, mi-am dat seama brusc că vreau să iau cât mai multă viață. Am înțeles că nici vechiul meu serviciu, nici modul meu de viață anterioară nu mă vor mai satisface. Nu, nu am fost deloc nefericit înainte de a călători. Pur și simplu, când m-am întors, am vrut mai mult.

La fel de mult ca acest lucru ar putea suna sentimental, în jurul nostru excursie mondială ma făcut să realizez cât de viața noastră scurt, și-a dat motivația și încrederea de a căuta în viață ceea ce doresc cu adevărat.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: