Mască de față cu beneficii de scorțișoară, rețete, sfaturi

Aroma fermecătoare de scorțișoară ne încălzește și ne dă o stare bună. Dar puțin se știe faptul că acest condiment, cunoscut de mulți ani, este un remediu excelent care întărește pielea și îi conferă o nuanță frumoasă de bronz deschis. În plus, scorțișoară are un efect de vindecare, datorită acțiunilor puternice antiinflamatorii și antiseptice.

Scorțișoara de scorțișoară este una dintre cele mai cunoscute mirodenii de încălzire, care pot, de asemenea, să scadă febra. Astfel de abilități ale "încălzitorului intelectual" sunt foarte solicitate în medicina populară modernă. Dar vrem să dezvăluim secretele aditivului parfumat într-o calitate mai cosmetologică pentru noi. Masca cu scortisoara pentru fata este o cosmetolog talentata, ea este capabila sa depaseasca multe imperfectiuni ale pielii.

• Se poate elimina pielea, îndepărtează ridurile și se întinerește semnificativ. Scorțișoară este un antioxidant puternic.
  • Regenerați celulele, ajutați-i să reia sinteza de colagen, vindecă procesele inflamatorii. Retinolul și tiamina vor lucra la acest lucru.
  • Echipa de vitamine E, PP, K lucrează la "fațada exterioară" a persoanei - actualizează celulele, îmbunătățește aspectul general, tonifică și oferă dermei o încărcătură de energie.
  • Riboflavina restabilește în mod activ tenul, dar fără participarea piridoxinei, epiderma nu poate deveni elastică și puternică.

Scorțișoară Masca de asemenea, îmbunătăți starea de spirit - vi se garantează un aromoterapie magic, ca impetuos, condimente tămâie suflet pelerin poarta amintiri produse calde de patiserie, ciocolată și mese copioase.

În limbajul aromelor din epoca victoriană, mirosul de scorțișoară era expresia "soarta mea este în mâinile voastre".

Noi, de asemenea, vom lua soarta pielii în propriile noastre mâini și vom întineri și revitaliza. Dar vom face mastile strict conform retetei, fara a supraestima proportiile de scortisoara: intr-o cantitate excesiva, condimentul poate provoca iritatii si suprasolicitarea sangelui vaselor dermei (hyperemia).

Laboratorul de frumusețe home

Scorțișoară - Spice este receptiv și versatil. Ea va servi bine în îngrijirea pielii problematice și grase, plictisitoare și palidă, decolorare și letargică, uscată și fulgi. La prima procedură, doar în cazul în care verificați reacția pielii - la urma urmei, scorțișoară, la urma urmei, un produs exotic. Un clasic de măști de scorțișoară este o combinație de scorțișoară și miere.

Abilitatea mierei de a înlătura inflamația, hidratarea și hrănirea dermei în combinație cu activitatea activă a componentelor de scorțișoară are un efect echilibrat, multicomponent asupra pielii.

• Mască de față cu scorțișoară și miere de acnee

Se amestecă pudra de scorțișoară (8 g) cu miere topită (32 ml). Se amestecă bine amestecul și se aplică pe față. Timpul unei sesiuni este de un sfert de oră. Și doar pentru a obține un efect maxim, aveți nevoie de un curs de o lună pentru măști de scorțișoară.

Dacă se amestecă scorțișoară și miere în cantități egale și va freca zilnic acest amestec pe pete și urme de acnee vindecat - aceste zone vor deveni în curând netedă și chiar.

Realizăm un amestec vindecător de argilă albă (50 grame), sare de mare (20 grame), miere lichidă (12 grame) și praf de scorțișoară (4 grame). Toate acestea se diluează cu apă fierbinte (60 ml) și se adaugă eter de mușețel (5 picături). Deținem un sfert de oră.

• Mască de ulei de scorțișoară pentru derma uscată

În miere (16 ml), se amestecă scorțișoară măcinată (8 g) și ulei esențial de cățeluș sau migdale (3 picături).

Pentru a alimenta epiderma grasă, utilizați ulei de jojoba sau ulei din semințe de struguri.

Păstrăm produsul timp de aproximativ 10 minute. Nu uitați să o amestecați bine. Efectuați sesiuni de nutrienți în fiecare săptămână de 2-3 ori.

• Refacerea măștii de miere cu scorțișoară pentru față

În miere lichidă (32 ml) se adaugă pudră de scorțișoară (8 g), ovaz (15 g) și puțin lapte cald. Pentru tonifierea dermei problematice, înlocuiți laptele cu lapte coaptă, chefir sau zer. Aplicați masa de două ori. Primul strat pe care îl "mascam" în piele, al doilea va fi mai gros. Timp de sesiune de 10 minute.

În mierea topită (16 ml), introducem pudră de scorțișoară (4 g) și proteine ​​din ouă. Menținem pe pielea sebacească acest remediu timp de 20-25 de minute.

Pentru a vă îngriji de dermul uscat, înlocuiți proteina cu gălbenușul și amestecați smântânatul gras (18 ml) în masă.

În piureul de banane (32 ml), adăugați miere (12 g) și scorțișoară măcinată (4 g). Păstrăm masca timp de 10-15 minute. În plus față de o alimentație bună, acest remediu poate elimina ridurile fine și netezesc fața.

Sfaturi utile

Măștile de scorțișoară petrec seara, deoarece după astfel de sesiuni, pielea se poate blând ușor. În timpul procedurii, căldura va fi resimțită - este normal. Dar, dacă simți căldura - îndepărtați imediat remedierea. Atunci când îngrijiți pielea foarte sensibilă, reduceți cantitatea de scorțișoară la jumătate.

• Mască de față cu beneficii de scorțișoară, rețete, sfaturi
    Metode de aplicare a psyllium în cosmetologie: cosmetice de marcă și de uz casnic pentru față
    Proprietăți utile de menta: sfaturi cum să-l utilizați pentru întinerire și prospețime a pielii feței
    Prezentare generală a modalităților de aplicare a brusturelui pe pielea feței: cosmetice de brand și rețete de uz casnic
    Proprietățile terapeutice și cosmetice ale tei: cum să folosiți corect florile sale pentru a vă îngriji de pielea feței
    Urzica pentru fata - un remediu universal pentru problemele cosmetice: invatati sa folositi