9 sfaturi despre modul în care să-ți faci vorbirea mai literă

9 sfaturi despre cum să-ți faci vorbirea mai literă.

1. Îndepărtați-vă de paraziți
"Ei bine, acest lucru este cel mai", "ca", "tip", "bine ..." - de la astfel de transformări lipsit de sens vor trebui eliminate. Acestea sunt cuvinte goale, goale, care nu poartă nici o sarcină semantică utilă. O persoană poate avea probleme cu dicția, iar alții vor reacționa cu înțelegerea. Dacă frazele voastre abundă cu "parazitarele" menționate mai sus, atunci este puțin probabil să doriți să comunicați din nou. Încearcă să te exprimi competent și în acest caz.







2. Opriți împerecherea
Nu, bineînțeles, dacă principalii tăi interlocutori sunt bârfa de stradă, atunci nu poți să faci fără jonglarea masteratului. Dar atunci când comunicați cu oamenii obișnuiți, mate este un indicator al nivelului cultural scăzut. Puțini oameni preferă să comunice cu o persoană care nu își poate exprima emoțiile în limba rusă.

3. Jargonul dur este inamicul tău
Jargonul și vorbirea literară sunt două concepte aproape incompatibile. Aproape - pentru că jargonul este diferit. Desigur, doi administratori de sistem se vor înțelege mai repede dacă folosesc un "comutator" în discursul lor, și nu un "switch de rețea", dar în alte cazuri este mai bine să chemi lucrurile prin propriile lor nume. În special extrem de enervant semi-criminal și "padonkaffsky" argou - este neplăcut și neinteresant. Eliberați-vă discursul de la aceste răniri dăunătoare. Spuneți cum este: "Am ajuns repede acolo, pentru că am fost norocoși - un semnal verde ardea la semafoare ", în loc de" epta, vă putem vedea în sfârșit prin verde ".







4. Brevetul este sora talentului
Dacă puteți exprima esența gândurilor voastre în două propoziții, atunci nu este absolut necesar să o "răspândiți peste copac". Discursul competent implică capacitatea de a vorbi pe scurt și în acest caz. Dar aveți grijă atunci când situația necesită o clarificare detaliată, este mai bine să petreceți câteva minute pe explicații suplimentare decât să fiți înțeles greșit. Aflați și regulile de comunicare culturală.

5. Variați discursul în funcție de situație
Șeful tău este puțin probabil să-l placă. dacă se va numi "Vitek" și prieten, adresa "Vyacheslav Leonidovich ...", auzit de la tine, cel mai bine, răsucește degetul la templul său. Învață să vorbești cu interlocutorul în "o singură limbă", iar comunicarea va fi mai productivă.

6. Opriți-vă mereu scuze
Mulți oameni au obiceiul de a-și construi expresiile înainte de apologetică. Se pare că astfel vor cauza rapid locația pentru ei înșiși. Acest lucru nu este adevărat. Convingerea limpede (în limite moderate, desigur, limite) va afecta interlocutorul mult mai bine decât "nu mă întreb foarte bine, dar poate că veți fi de acord ..." etc. Fiți mai încrezători și mai convingătoare.

8. Completați vocabularul
Citește mai multă literatură ("detectivii femeilor" și glumele gratuite "nu se iau în calcul) și încercați să identificați orice fraze sau expresii de vorbire interesante, amintiți-le. De asemenea, luați regula cel puțin de câteva ori pe săptămână pentru a deschide dicționarul de ortografie și pentru a găsi că nu există cuvinte necunoscute sau cuvinte puțin folosite. Dar aveți grijă de acest sfat - utilizați noile fraze numai în contextul necesar. Atunci când o persoană este întrebat „Ce faci in seara asta“, a răspuns: „Eu sunt angajat în siesta“ - se pare cel puțin o prostie (pentru cei care nu știu, siesta - siesta „).

uita-te la Psihologie Practică. VKontakte







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: