5 Motive pentru a nu bea dimineata sau experienta mea de a lua rochie de dimineata in timpul planificarii sarcinii

5 Motive pentru a nu bea dimineata sau experienta mea de a lua rochie de dimineata in timpul planificarii sarcinii

La una dintre recepțiile la medic (deja în timpul planificării copilului) mi sa recomandat să folosesc dimineața după a 15-a zi a ciclului.

Cu utrozhestanom totul a fost atât de confuz încât l-am dat seama și a decis că ar fi mai sigur să nu intervină și să nu bea nimic), deoarece șansa de a dăuna o astfel de abordare generalizată medicul a avut la fel de mult și de ajutor.







Mi-a fost prescrisă pe fondul formării chisturilor ovulatorii. Acest lucru nu sa întâmplat foarte des: de 2-3 ori pe an. (Efectul secundar frecvent al anulării OK) Doctorul a explicat astfel - dacă progesteronul este scăzut, foliculul nu se sparge și ovulația nu apare.

Înainte de momentul ovulației, concentrația de progesteron în membranele foliculare se înmulțește de mai multe ori și numai după ovulație crește concentrația acestui hormon în sânge. Deci, afirmația că progesteronul este necesară doar după ovulație este eronată. Este, de asemenea, necesar pentru ovulație. În cazul în care carcasa foliculului nu se acumulează numărul de necesar de hormoni, organismul devine semnalul - progesteron pic prea devreme pentru a ovula, sau sarcina va eșua.

1. Utrozestan poate suprima ovulația.

Frecvent există recomandări medicilor de a bea dimineața (sau de a pune lumânări) După ovulație.

Când am întrebat doctorul: „Ce se întâmplă dacă ovula va zi mai târziu de 15“ - a spus că, într-o situație atunci când vorbim despre progesteron redus, care determină ovulația, uneori, nu se întâmplă, ovulatia așteptați nu are nici un sens , folicul va crește din nou într-un chist din nou. Recepția dimineții nu poate stinge ovulația, ci va ajuta doar să se întâmple.

Mai târziu, am citit o mulțime de cercetare, articole și, în general, aș spune că impresia mea este că printre toate site-ul de internet al zgurii pe forumuri, în cazul în care au discutat recomandările ginekologov- medicul meu a fost destul de competent.

2. Utrozhestan sau Dufaston nu pot fi anulate în cazul în care a avut loc o sarcină.

Al doilea punct este abolirea dimineții. Dacă a apărut sarcina, utrozhestanul se aplică în continuare. Dacă nu - anulați. Luna mea nu a început cu primirea dimineții. Și nu am putut înțelege - este o întârziere sau un efect secundar al medicamentului. Sa dovedit că am schimbat artificial ciclul. Sângele pe hCG este considerat cel mai indicator numai în a zecea zi de întârziere, până la 10 zile pot exista rezultate fals-negative.







Deci, am fost forțat să fac teste pentru HCG pentru că nu am putut înțelege dacă ar putea fi anulată sau nu. Renunțarea și scăderea bruscă a progesteronului pot declanșa un avort spontan. - Adevărul este doar dacă hormonii tăi sunt bine la zero ... Dar nu am vrut să risc.

3. Sarcina dimineata si ectopica. U. și activitatea slabă a forței de muncă.

Al treilea punct, am găsit cercetări în care sa spus despre conexiunea directă a recepției lungi a îngrijirii de dimineață și a activității slabe a forței de muncă. Și, de asemenea, despre posibila legătură între sarcinile de dimineață și ectop.

Progesteronul inhibă funcția contractilă a uterului si tuburi. Există posibilitatea ca urmare a acestei utrozhestan sarcinii amortizează impulsuri taie pereții conductei care se deplasează embrionul, ceea ce poate duce la sarcina ectopică (Studiile de interese au fost, prin urmare, minore, dar a fost rău că nu citează date exacte în timpul planificării INFu cautat .. - pentru o lungă perioadă de timp, și numai pentru ei înșiși, așa că nu păstrează referințe exacte și date) Utrozhestan prescrise dupa FIV este doar pentru a reduce frecvența contracțiilor uterine, îmbunătățirea ratei de supraviețuire a embrionilor.

Sarcina care a venit împotriva unui fundal de primire a unei îngrijiri de dimineață este de obicei realizată împreună cu aceasta până la 3-4 luni. Uterul în care stingerea artificială a impulsurilor contractile pe parcursul mai multor luni consecutiv - este mai slabă la naștere, ceea ce duce la o activitate slabă a forței de muncă.

4. Progesteronul scăzut poate să nu fie scăzut.

5, ovulația nu este neapărat în Ziua 14,

Când medicul mi prescrie utrozhestan, ea a spus că, dacă ovulația nu se întâmplă pe mea 15 zile, spun ei, și nu va avea, nici măcar nu poți spera pentru ea, astfel încât ar trebui să se aplice utrozhestan. Dar a început să țină un program de temperatura bazala, am constatat că ovulația am vizitat și 16 și în ziua 17, fără nici o stimulare.

Calendarul temperaturii bazale, de altfel, arată mai clar că a fost dacă este sau nu decât o fac teste pe O. Al doilea spectacol nu este faptul ovulatiei, ci numai de vârf, după care o perioadă de 6-12 și 24-48 ore se produce mai puțin frecvent ruperea foliculului, sau Nu se va întâmpla și va crește într-un chist.

Așa că l-am folosit timp de 2 cicluri și am plecat ... Uite, fete, doctori buni! Și nu prescrie preparate pentru progesteron pentru tine. Când am căutat informații despre el pe care nu le-am văzut în recenzii, foarte mulți oameni cred că acesta este un fel de vitamină care păstrează sarcina. Și după ce am văzut două benzi prețioase pe test, discutați serios tema "dar nu beți pentru mine utrozhestantschik, astfel încât totul a fost bine". - Nu! Nu bea! Luați hormoni numai pentru indicații grave și nu pentru prevenție.

5 Motive pentru a nu bea dimineata sau experienta mea de a lua rochie de dimineata in timpul planificarii sarcinii

Tema este familiară. Și am fost creditat cu dimineața și am avertizat că atunci când planificăm și întreaga sarcină trebuie să beau, astfel încât să nu existe avort spontan.
Bărbații bărbați sunt crescuți, femeile nu sunt în iad.
În general, cu cele descrise mai sus, sunt de acord, în special cu faptul că nu este nimic simplu doar să se prescrie hormoni!
Nu am ajuns încă la planificarea copiilor.







Trimiteți-le prietenilor: