Cei mai de succes curse din istoria motorsportului

După 20 de ani pe pistă a venit primul curse real - Elishka Yunkova. Fata, care avea doar 20 de ani, a fost fascinată de mașini - a fost o pasiune comună cu sotul său Vinzenets. În 1922, Vincent Unek a câștigat cursa cehă în munți, iar Elishka a decis să-și sprijine soțul în domeniul vitezei ca mecanic de zbor. Cu toate acestea, curând rănile primite de Junek în Primul Război Mondial s-au simțit simțite - șoferul nu a putut schimba vitezele. Și în spatele volanului, Eliska sa oferit voluntar să se așeze.

În anul următor, Yunkova în spatele volanului Bugatti Type 35B a mers să cucerească faimosul "Targa Florio". În prima rundă, ea a terminat în spatele lui Louis Chiron, pilotul echipei de fabrică Bugatti, dar în al doilea a ieșit în frunte. La sfarsit, avea probleme, dar in cele din urma a terminat pe locul cinci inaintea unor astfel de baieti, cum ar fi Luigi Fagioli si Tazio Nuvolari. Puțin mai târziu Eliska a părăsit lumea sportului pentru totdeauna - în timpul Marelui Premiu al Germaniei de la Nürburgring în 1928, mașina ei, în care și soțul ei a fost, a avut un accident. Yunkova a supraviețuit, dar Vincent a murit pe loc. Tragedia a fost o lovitură pentru Elishka, care a vândut toate mașinile de curse și nu a părăsit niciodată traseele.

De la alimentatorul altcuiva a fost fascinat de cursa și Pat Moss - sora celebrului curse britanic Stirling Moss. Inițial, mașinile ei erau de mică interes, iar pokatushki în ferma din spatele volanului unei mașini de familie erau doar divertisment. Dar într-o zi fratele meu la târât pe Pat în cursa. Vuietul motoarelor, vitezometrul și adrenalina lovind scena au lovit-o pe fata. În 17 ani, sub patronajul managerului de la Stirling, Pat a mers la începutul cursei locale.

Stirling a devenit mai cunoscut și cunoscut, iar popularitatea întregii familii a crescut. Pat Moss a dat tehnici din ce în ce mai serioase și în 1960 a câștigat un raliu în Belgia în spatele volanului Austin-Healey 3000, apoi au avut succes în Olanda și Germania. În cele din urmă, Pat Moss a devenit campionul european de cinci ori în raliul feminin. Ea și-a încetat cariera în legătură cu nașterea copilului ei, dar a continuat din când în când să înceapă curse serioase, până în 1974 nu și-a luat adio la motorsports.

Dar, în ceea ce privește succesul și victoria, femeile europene nu sunt deloc inferioare femeilor americane - în 1974, Michel Muton și-a făcut prima apariție în Campionatul Mondial de Raliuri. La volanul autovehiculului Alpine-Renault A110, a terminat a douăsprezecea în Raliul Franței. Cu toate acestea, în acel an Muton încă jucat în campionatul național, ușor, de altfel, a câștigat. Mai târziu, ea a câștigat și în Cupa de Raliuri a femeilor din Monte Carlo și a terminat de mai multe ori în topul celor 7 "absolut" din Monaco și Franța. Înainte de sezonul 1981 rallistka a semnat un contract cu echipa "Audi" și a făcut imediat o senzație - la volanul Quattro a câștigat Raliul Italian! Anul următor, a câștigat încă trei curse și a terminat campionatul pe locul al doilea, în spatele doar liderului genial al Opel, Walter Röhrl.

Michel Mouton este încă cel mai de succes curse din istoria motorsportului - doar a reușit să câștige mai multe victorii la nivel mondial. Nici înainte, nici după rezultatele sale nimeni nu a reușit, în timp ce numele Mouton sa făcut în epoca mașinilor din grupa B - monștri extrem de puternici care au fost interzisi din motive de securitate. A continuat să concureze până în 1986, după care a obținut o familie și, de asemenea, a ajutat la organizarea Race of Champions, una dintre cele mai strălucite spectacole de sport cu motor până în prezent.

Dupa Mouton, germanul Jutta Kleinschmidt a venit in fruntea cursei de raliuri. După ce a lucrat ca inginer la BMW, Kleinschmidt a plecat la Raliul Paris-Dakar în 1987 ca spectator pe propria motocicletă. Jutta a condus de fapt întreaga rută, urmărind piloții. Această experiență este atât de fascinată de călăreț, că deja în 1988 a plecat oficial la început - pe o motocicletă BMW, pe care Jutta o pregătise personal în garaj. Mai târziu, era obosită să lucreze pentru BMW, ea