5 cele mai bune marinate pentru carne


5 cele mai bune marinate pentru carne

În tribul Masai, o bucată de carne de vită este pusă pentru un timp scurt într-un moc. Acidul formic calmează perfect structura rigidă a cărnii de vită. Principalul lucru - în timp pentru a scoate






De cele mai multe ori, ca răspuns la plângerile legate de carnea tare, auziți: "Trebuie să alegeți carne proaspătă!". Bineînțeles, nu poți discuta cu căpitanul Obviousness ...

5 cele mai bune marinate pentru carne

Dar dacă cumpărați carne într-un supermarket și nu întotdeauna cel în care visezi? Sau, chiar mai rău - arată ca o bucată de aceeași carne de vită este bine, și atunci când prăjit sau tocană seamănă cu o pansament de piele? Apoi vom aplica câteva trucuri care vor ajuta la depășirea rigidității și vor face să fie suculente, moi și expresive.
Mijloacele de înmuiere a cărnii înainte de gătit sunt doar două: zgârierea și decaparea. Nu spun despre a bate o bucată de carne cu un ciocan - nu este sportiv.

1. Marinada de fructe - cu kiwi, papaya

Din propria mea experiență pot să-ți spun cum să mănânci fripturi de la o carne de vită tânără. Am cumpărat o bucată decentă de castraveți și am decis să prăjești fripturile într-o tigaie uscată. Dar îndoielile vagi mă înălțau: ar fi vită să fie greu? Apoi le-am marinat timp de o jumătate de oră într-o marinadă de fructe.
Se vor lua: 2 kiwi, 0,5 lingurițe. sare, piper alb proaspat macinat, un rozmarin puțin uscat, 6 fripturi de carne de vită.
Pregătirea: scoateți kiwi-ul din piele, grătarul pe o răzătoare mare. Adăugați sare și condimente. Înmoaieți în marinada de aburire rezultată. Lăsați o jumătate de oră. Apoi scoateți, scurgeți cu un șervețel și prăjiți într-o tigaie fierbinte uscată. Fripturile s-au dovedit perfect moi! Cu papaya verde vin în același mod.







2. Marinada cu produse lactate

În familia mea, ca și în altă parte în sud, au marca kebab înmuiere prescrise. Rezultatul a fost întotdeauna o bucată de carne suculentă și moale. Sunt acum folosind o marinată pentru carne gratar la întreg, care ar trebui să fie moale: carne de vită, de pui sau piept de curcan, muschiulet de porc sau fripturi de miel.
Nevoie: 500 ml iaurt, 500 ml de apă minerală cu gaz, un pic de sare, piper negru măcinat, gust iarbă uscată, 1 kg de carne pentru orice prăjire.
Mod de preparare: Se amestecă chefirul, apa și condimentele. Puneți carnea în marinadă timp de 2-4 ore. Apoi scoateți, scurgeți cu un șervețel și prăjiți. Este posibil pe grill, este posibil pe o tigaie, este posibil pe frigarui.

3. Marinata cu vin si apa minerala

Pentru generațiile din familia mea, precum și prietenii și prietenii, este testată și o marinadă foarte simplă care păstrează sensibilitatea cărnii. Este un vin alb uscat și apă minerală strălucitoare. Dacă murăți kebabul shish - adăugați ceapa. În cazul în care doar carne pentru prăjit sub formă de fripturi, chifle și cotlet - se poate face fără ea.
Se vor lua: 500 ml de vin alb uscat de tipul "Rkateli", 500 ml. apă minerală cu gaz, puțină sare, piper negru proaspăt măcinat, plante uscate pentru gust, 3-4 cepe, 1 kg de carne.
Mod de preparare: Se amestecă vin, apă și mirodenii. Puneți carnea în marinadă timp de 3-5 ore.

4. Marinada de mustar și bere

Carnea nu este suficientă atât pentru moale, cât și pentru miros suplimentar. Există doar un minus - "Kruszowice" este păcat ...
Se va cere: muștar, 250 gr. berea întuneric 250 ml, piper negru proaspăt măcinat, carne - 1,5 kg.
Preparare: Taiati carnea in portii. Acoperiti cu mustar generos. Se presara cu piper. Lăsați timp de 1 oră. Se toarnă carnea cu bere și se lasă timp de 2-3 ore. Se prăjește, se rostogolește în făină și se presară cu apă sărată.

5. Înmuiere în sos de vodca și soia

De asemenea, am verificat personal reteta. Când am început să mă implic în bucătăria chineză, am observat că bucătarii chinezi pregătesc adesea carne pentru prăjituri instantaneu. Și întotdeauna carnea se dovedește delicioasă moale. Mai ales această marinadă este potrivită pentru pieptul de pui, rață și de curcan.
Se va lua: sos de soia 7 p.s. vodka 70 g carne 1 kg
Pregătirea: tăiați pieptul în benzi lungi. Vodka amestecat cu sos și se toarnă carnea. Se acoperă amestecul și se lasă timp de 1-1,5 ore. Apoi se îndepărtează, se scurge cu un șervețel și se prăjește sau se fierbe.

P.S. Apropo, daca mancati carne, adaugati putin alcool - vin, vodca, bere. Alegeți să gustați - întotdeauna face carnea mai moale, iar gradele alcoolice se evaporă fără a afecta corpul.

Produsele noastre

Rețete fierbinți







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: