4 Căile mele de a revigora dorința de a lucra

Sunt momente când nu vreau să lucrez absolut. Este atât de greu pentru mine să supraviețuiesc unei zile lucrătoare, asta e doar groază! Și, uneori, chiar trezind și mergând la lucru nu există dorință.







Probabil, toate astea se întâmplă. Încerc să mă reîntorc la viață sau mai degrabă să lucrez în mai multe moduri.

1. Căutăm motivație.

Cea mai bună motivație pentru mine este salariul. Îmi amintesc imediat ce planuri am stabilit pentru salariu și pentru prima estimată. Apoi, dispoziția apare și funcționează.

După toate, dacă managementul va observa că nu lucrez sau dacă nu am timp să-mi îndeplinesc sarcina la timp, nu voi putea să văd exact premiul. Și asta înseamnă că există și sandale noi.

Deci, motivația pentru mine este primul mod de a mă face să lucrez.

2. El a spus că a făcut-o.

O altă metodă prin care mă forțez să lucrez este să-mi limitez propria promisiune. De exemplu, i-am promis șefului meu că luni, prezentarea va fi gata pentru noul proiect. Prin urmare, dacă nu o fac, voi rupe cuvântul. Și nu sunt un fel de persoană.







Aceasta înseamnă că, dacă nu lucrez în birou în timpul săptămânii de lucru, atunci va trebui să închei prezentarea la domiciliu în weekend. Este mai bine în timpul orelor de lucru - pentru weekend am întotdeauna planuri interesante!

3. Complet insuportabil.

Vă mărturisesc în păcatele mele :) Când nu există absolut nici o dorință de a lucra, atunci nu este nimic de făcut. Atunci mă prefac că lucrez. Petrec o zi întreagă schimbând hârtiile cu un aspect inteligent sau luând un contract de foi de 40 de ani și o să o fotocopiez. După o astfel de schimbare de activitate, dorința de muncă revine.

Și totuși, dacă nimeni nu vede și nu se amestecă, pot să iau o clipă de pe internet. Am citit o carte electronică, caut câteva rețete utile pentru a crea frumusețe sau doar a citi diferite povești pe forumuri și bloguri.

Desigur, acest lucru nu se poate face deseori. Dar uneori puțină distragere a atenției pentru ceva plăcut este cea mai bună cale de a restabili munca grea.

Și uneori, pentru a simți din nou vivacitatea și pregătirea pentru exploatări noi de muncă, doar câteva minute pentru a privi pe fereastră și pentru a avea o ceașcă de cafea. La urma urmei, lucrez la calculator, obosesc repede. Și atenția este disipată.

Când e prea leneș să se ridice și să se pregătească pentru muncă, sun pe seful. Da, uneori mă pot referi la o stare de sănătate precară și pot cere o zi liberă. Ca regulă, șeful vine mereu să mă întâlnească.

Adevărat, atunci vine pentru a compensa timpul pierdut, dar cu o nouă putere :)

Și ce faci când nu simți că lucrezi?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: