14 elevi

14 elevi

14 studenți - 17 răniți: Ce se întâmplă într-o școală închisă "Șanse"

Satul a dat seama cum școala specială din Moscova reeducă adolescenții condamnați.







Satul a dat seama cât de organizate sunt școli închise pentru adolescenții criminali și de ce această situație a devenit posibilă.

"Pakhan Misha Alekseyev"

Într-o școală închisă, numai băieți cu vârste cuprinse între 11 și 18 ani pot studia, poate exista cel puțin un an și nu mai mult de trei ani. Acum școala are 14 copii. Mai simplu nu se poate potrivi: teritoriul școlii este o mică clădire cu două etaje și 300 de metri pătrați dintr-o curte.

Poate de aceea adolescenții studiază într-o altă clădire pe al doilea schimb. Acestea sunt luate cu autobuzul la școala din 196 într-o stradă din apropiere. Acolo studiază trei sau patru persoane în clasă.

Potrivit Elenei, în ultimele trei luni, 12 elevi au primit 17 răni grave. O altă sursă spune Satul de 15 leziuni în acest timp și spune povestea a două dintre cele mai notabile, „Yartsev Michael (... Numele elevilor au fost schimbate - nn), 17, - a spart timpanul și a provocat mai multe leziuni. Kazakov Roman, de 16 ani, a spart oasele craniului și nasului. Operațiunea este necesară. Ambii au fost în spitalul Morozov.

Gulnara Krivonogova, care a lucrat la biroul de reintegrare în „Șansa“ în ultimii trei ani, a declarat că toate cele 12 de adolescenți au fost frică Alekseeva: „El nu a putut spune chiar nimic, doar a intrat în cameră, și starea copiilor sa schimbat dintr-o dată. Am auzit că cei doi băieți erau în spital, dar nu știu detaliile - am renunțat deja. " Gulnara a văzut în mod repetat vânătăi adolescenților.

Nu am reușit să vorbesc cu elevii școlii. Copiii nu discută despre ce se întâmplă, chiar și cu părinții lor. Angajații școlii spun că studenții nu se plâng, deoarece "acești băieți au idei proprii" și astfel nu este acceptat.

"Băieții spun că au lovit frigiderul sau au căzut de pe un pat supraetajat. Dar nu cad astfel! Mâinile și mâinile lor sunt deteriorate și picioarele lor, dinții copiilor zboară ", spune Elena.

"Acoperișul departamentului"

Profesorii, medicii și psihologii din școală sunt conștienți de bătăi și de extorcarea banilor, dar "sunt tăcuți pentru că se tem", spune Elena. Fostul profesor al școlii Gulnara confirmă faptul că personalul școlii știa despre situația conflictuală.

Situația este complicată de faptul că Misha se presupune că are o acoperire în conducerea Departamentului Muncii și Protecției Sociale. După cum se menționează în scrisoarea lor, „dacă Misa cineva de la adult face o remarcă, a amenințat, va chema Petrosian (Vladimir Arshakovich Petrosyan - Șef al Departamentului Muncii și Securității Sociale - nn ...) Și Barsukova (Tatiana Mitrofanovna Barsukov - Șef adjunct . Departamentul de muncă și securitate socială - nn) și a respins ca a respins deja mai multe persoane: profesorul de o acuzație falsă, ofițerul de regim si director“...

Într-o conversație cu satul Șeful Departamentului Muncii și Bunăstării Sociale, Vladimir Petrosyan a spus că copiii nu pot obliga pe cineva să demisioneze: „Și dacă sunt, atunci, omul a mărturisit propria impotență, și a fost atât de slab încât el este respins, nimeni nu a zis, că a fost forțat de copii ".







"Situația este întotdeauna sub controlul departamentului"

Despre directorul de intoxicare alcoolică aud prima dată în viața mea. Apropo, sub directorul anterior, copiii m-au mărturisit că există bătăi și așa mai departe. Drept rezultat, toate acestea s-au transformat într-o revoltă și am concediat regizorul. Dar, la urma urmei, nici unul dintre profesori nu sa plâns de el. Și pentru unul nou, care este interesat de soarta și studiul fiecărui copil, din anumite motive se plâng. În general, situația din "Șansă" este întotdeauna sub controlul departamentului. "

Andrey Babushkin, membru al Consiliului de experți al comisarului pentru drepturile omului din Federația Rusă. "Am fost în" Șanse "doar ieri. Instigatorii, pe care toți s-au plâns, nu erau la școală. Unul dintre aceștia a fost arestat în urma unei suspiciuni de săvârșire a unei infracțiuni (nu știu exact), iar celălalt este acasă, sub angajamentul scris de a nu părăsi locul. Mă duc la tipii ăștia.

La întâlnirea cu mine erau 11 sau 12 persoane - le-am dat o prelegere. Știu despre leziuni la copii, dar nu am observat nimic. Copiii au fost eliberați, au comunicat liber cu mine, fără aroganță și au făcut impresia oamenilor încrezători în sine.

Desigur, regizorul este conștient de toate problemele, el trece prin și este gata să lupte pentru fiecare copil ca și al său. Pentru el, nu este o situație ușoară și aștepta personalul de sprijin din echipa pedagogică, dar el a primit doar plângeri. Pentru el a fost o lovitură, el este oarecum descurajat de aceste showdowns. Poate că profesorii care au scris plângerea sunt bine și drept undeva și undeva comportamentul lor este dictat de unele insulte personale.

Conflictele care apar în această școală sunt conflictele pe un submarin, adică într-un spațiu restrâns unde nu este posibilă separarea mâinilor. Cu cât este mai puțin colectivul, cu atât este mai complexă relația în el. De asemenea, am observat că copiii trăiesc și studiază într-o cameră foarte mică. Ca să se simtă confortabil, curtea ar trebui să fie de cel puțin două ori mai mare. "

Cum funcționează totul

După cum se menționează pe site-ul instituțiilor, principiile de bază ale muncii sale - un „personalizat, de tip familial de educație, de sprijin și restabilirea legături familiale, de cooperare între agenții.“ Asociația „Șansa“ este o ramură de reintegrare, care lucrează cu studenții și absolvenții de colonii de învățământ, care condamnă adolescenții nu sunt privați de libertate, și cu elevii școlii dependente.

Evgeny Bunimovici, comisarul pentru drepturile copilului de la Moscova. "Ar fi minunat și ciudat, dacă astfel de conflicte nu s-ar întâmpla în școli închise. În general, particularitatea "Șansei" este că studenții săi sunt periodic investigați. Am lucrat mult timp cu această școală, iar aceasta nu este prima dezasamblare.

Teoretic, astfel de școli ar trebui să excludă adolescenții din medii criminogenice, dar acum școala funcționează ineficient. Procentul de infracțiuni repetate în rândul absolvenților școlilor similare este mai mare decât ne-ar plăcea. Este rău că, după ce copiii "șanse" se reîntorc în mediul lor obișnuit, iar efectul reeducării este deseori pierdut. Unii studenți percep această școală ca un sanatoriu. Ei locuiesc în condiții mult mai bune decât acasă, fac excursii și organizează competiții sportive. Dar nu trebuie doar să distrați și să educați, trebuie să vă pregătiți pentru profesii viitoare.

Îmi place experiența pozitivă a altor țări, de exemplu Anglia, unde adolescenții condamnați sunt plasați în familii de poliție. Pe de o parte, copiii sunt pedepsiți și, pe de altă parte, se află într-un mediu familial printre polițiști instruiți cu educație pedagogică ".

În orice caz, educatorii nu pot îngriji studenții 24 de ore pe zi. Profesorul sa întors și copilul ia împins pe aproapele în al cincilea punct al busolei. Există, de asemenea, săli de toaletă, în care profesorii nu pot intra, și încă mai există timp de noapte.

Da, școlile speciale și închisorile sunt rele, dar ar trebui să fie, aceasta este o necesitate severă. În orice societate vor exista oameni care nu și-au găsit locul în viață. Și în adolescență, astfel de oameni sunt mai mult decât în ​​oricare altul. Școala specială este penultima șansă, dacă nu ultima șansă pe care copilul o va gândi mai bine și va începe să trăiască o viață normală ".

Articole similare:

Conturile întreprinderilor de stat și proiectele lor salariale au fost întotdeauna și vor continua să fie ... Mai mult

Împotriva unuia dintre reprezentanții mafiei farmaceutice Konstantin Gaevsky (dr. ... Mai mult

În ciuda problemelor catastrofale cu umplerea bugetului de stat, Ukr ... Mai mult

În timp ce Andrei Sidorchuk de la Kiev a reușit să profite și să falimenteze uzina din Lugansk. Aflați mai multe

Lista criminală a proprietarului Alfa-Bank More

Lista criminală a lui Mikhail Fridman Mai mult

Banca Centrală a Rusiei va include în lista neagră mai mult de 120 de înalte ... Mai mult

Ministrul Justiției, Pavel Petrenko, neagă cunoașterea așa-numitului carton gri ... Mai mult

Cazul lui Tsapkov trăiește și triumfă mai mult







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: