10 sfaturi pentru un fotograf de călătorie, stil de viață

Fotograful de călătorie Kevin Walsh a împărtășit 10 sfaturi despre cum să ții memoria aventurilor tale cu camera ta.

După ce am studiat un semestru peste hotare, în Florența, m-am îndrăgostit de o fotografie de călătorie. Posibilitatea de a vă scufunda într-o altă cultură și de a încerca să smulgeți esența modului de viață al altcuiva prin lentilă se întoarce în jurul capului meu. De fiecare dată când am dat un minut liber, m-am rătăcit de-a lungul străzilor pietruite din orașul unde a început odinioară Renașterea, în căutarea momentelor minunate pe care le puteam opri cu camera. Dar când am ajuns într-un avion în Italia, nu aveam idee cum să mă descurc cu camera! La începutul semestrului, nu aveam nici o idee despre expunerea, ISO sau regulile de compoziție (cu excepția celor care erau intuitive).







Sper că câteva principii de bază pe care le-am descoperit de atunci pot să vă ajute. Iată cele 10 sfaturi pentru fotografierea călătoriilor.

1. Indiferent de camera pe care o ai, o cunoști mai bine

2. Ridică-te devreme

Hai să ne confruntăm cu asta. Metoda de încercare și de eroare este cea mai importantă parte a artei fotografiei. De nenumărate ori m-am întors de la plimbare de dimineață fără o fotografie decentă. Și totuși, când reușesc să trag un răsărit de soare uimitor, înțeleg că toate încercările au meritat.

3. Nu vă repetați.

Cu toții am văzut aceeași fotografie plictisitoare a Turnului Eiffel sau a Colosseumului. Încercați să abordați creativ întrebarea! Intotdeauna imi pun o singura intrebare: "Poate cineva sa faca aceasta poza?". Acordați întotdeauna atenție elementelor din compoziția dvs.: iluminare, oameni, obiecte care distrag atenția, fiecare dintre acestea putând ucide farmecul momentului. Recent am început să experimentez cu reflecții. Și tu poți încerca să te uiți la locuri interesante cu ajutorul unor instrumente neobișnuite - fie că este vorba despre o băltoacă sau o vitrină.

4. Ia pierdut

A rătăcui în cartierul Florența, unde am studiat, a fost incredibil de interesant. Încerc mereu să fiu mai mult pe stradă, în căutarea unor benzi neexplorate și a unor comori ascunse în ele. Rămâneți pierdut, întrebați-i pe alții (deși poate fi dificil fără cunoașterea limbii) și, cel mai important, să vă distrați. În orice loc uimitor sunteți - nu aveți prea mult timp. Unele dintre cele mai bune fotografii pe care le-aș fi putut face atunci când tocmai m-am întors pe o stradă aleatorie, unde n-am mai fost niciodată înainte. Cu toate acestea, fiți prudenți. Nu trebuie să vă poticniți pe benzi îndoielnice la două dimineața, așteptând să fii jefuit.







5. Interactați

Singura modalitate de a deveni un bun fotograf este de a practica. Regret foarte mult faptul că, în timp ce eram în străinătate, nu mai încercam să interacționez cu localnicii, nu am încercat să-i cunosc mai bine istoria. Întorcându-se la un străin care îi cere să-și facă portretul, fii sigur de tine. Acest lucru ne aduce înapoi la sfatul numărul unu: aveți grijă de setările în avans și încercați să faceți totul rapid, astfel încât să nu îndepărtați timpul altcuiva și să nu provocați neplăceri. Includeți în detaliile instantanee - de exemplu, ceea ce își păstrează oamenii în mâini sau mobilier - pentru a le spune povestea lor mai detaliat. Mulți se tem de refuz. Ei bine, dacă vi se spune nu, răspundeți "mulțumesc" și continuați.

6. Nu aveți nevoie de camere scumpe

7. Fie ca fiecare imagine să fie o poveste

Încercați diferite abordări, experimentați și nu luați niciodată aceleași fotografii. Dacă folosiți rețele sociale pentru a vă spune despre călătoria dvs., includeți în narațiune toate elementele posibile. Portrete, peisaje și imagini de feluri de mâncare vă vor ajuta să adăugați adâncime povestirii dvs. și vă va permite să practici în diferite genuri. Concentrați-vă pe detaliile cele mai interesante și întotdeauna să fiți deschisi la critici constructive.

8. Studiați locul pe care îl veți vizita, până la ultima piatră

Cred în pregătirea rezonabilă. Înainte de a vă deplasa la un tren care vă duce la distanță, faceți o mică cercetare. Meteo, tabuuri culturale, evenimente și sărbători, etc. În ceea ce mă privește, este mai bine să mă pregătesc pentru cel mai rău decât să nu pregătesc deloc. În același timp - predarea la curent. Zborurile sunt anulate, bagajele sunt pierdute, apar situații inconfortabile de unde nu se așteaptă. Cel mai bine este să întâlniți orice incident fără prejudecăți. Ca fotograf, încercați să găsiți bijuteriile care nu sunt bătut. Repet, oricine poate zbura la Paris și poate scoate Turnul Eiffel. Nu evitați fotografii clasice, dar, în același timp, încercați să faceți amintirile unice captuind ceva care ți-a dat plăcere - de exemplu, cum ați trecut în apropiere în călătoria dvs. în acest loc sau în bucătăria unui restaurant minunat.

9. Ai răbdare

Multe dintre fotografiile pe care le vedeți sunt rezultatul răbdării fotografului. Așteptați persoana care va trece și dați peisajului o scală. Un program aglomerat lasă posibilitatea de a rupe rapid cadrele, deoarece trebuie să ocolească multe atracții, dar țineți cont de faptul că lumina dimineața sau seara va oferi cea mai bună atmosferă din fotografie. Lumina ascuțită în mijlocul zilei poate face fotografii cu detalii mici, iar soft-ul va pune accentele corecte.

10. Coborâți frecvent camera

Experiența noastră reprezintă locurile în care am vizitat, oamenii pe care i-am întâlnit și tot ce ne-a întâmplat pe parcurs. Pentru mine, fotografia de călătorie este punctul culminant în care toate aceste lucruri se reunesc. Fotografiați călătoriile mele, sunt foarte fericită și am amintiri pe care le puteți privi din nou. Indiferent de scopul pe care l-ați stabilit pentru dvs., când vă îmbarcați într-o călătorie, bucurați-vă de acest lucru. Și cel mai important - nu opriți niciodată învățarea!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: