5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

5 fotbaliști musulmani celebri care au mers la Hajj

5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

1. Paul Pogba. Jucătorul clubului "Manchester United" și jucător al echipei naționale din Franța. La vârsta de 23 de ani, a devenit cel mai scump jucător din toate timpurile după ce Manchester United a plătit 105 milioane de euro pentru transferul său de la Juventus.







5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

3. Mesut Ozil. German jucător al echipei naționale și de club „Arsenal“ a efectuat ritualurile Umra în timpul turneului său din Orientul Mijlociu, în timpul căreia a vizitat un meci caritabil de fotbal în ajutor pentru refugiații sirieni în tabără, „Zaatari“, în Iordania, cu o populație de circa 80 de mii de persoane strămutate.

5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

5. Nicolas Anelka. Atacantul celebru al echipei franceze. . „În general, nimic nu sa schimbat în viața mea, după ce am convertit la Islam am făcut-o și înainte de aceasta a trăit pe aceleași principii: să fiu sincer, să aibă unele valori mai mari în timpul Ramadanului, postea - ca un musulman respectat de mine .. care a trăit aproape și a postit, am acceptat această credință pentru că sunt sigur că Islamul este al meu ".

Vezi și:

Citiți și:

  • 5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

Fac rugăciune de cinci ori pe zi, dar, uneori, din cauza muncii mele în gospodărie mi-e dor de timpul de rugăciune, există vreo indulgență pentru femei în această chestiune?

Namaz cum era de așteptat - de cinci ori pe zi, dar, uneori, din cauza faptului că eu gătesc, eu curat sau de lucru în grădină, mi-e dor timpul de rugăciune, dar a trebuit să fac. Spuneți-mi, vă rog, pentru o femeie nu există indulgențe și sunt astfel de momente iertate? (Madina)

  • 5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj






    Pe cine a chemat Profetul Muhammad (ﷺ) cel mai rău dintre zgomote?

    După ce Profetul (sallallahu alaihi wa sallam) a venit la Majlis fericit, cu un zâmbet pe fața lui, și a zis: „Vino la mine, Jabrayil (aleyhis sallam) a spus: - O, Muhammad! Sunteți de mulțumit că fiecare din comunitatea ta, care te va citi Salavat, ar fi de zece Salavatov, iar cel care va da un Salam, va fi de zece Salyamov „(Nasa'i și Ibn Hibban) Sigiliul Profeților (sallallahu alaihi wasallam) a spus:“ Cine îmi va citi un Salavat, pentru care îngerii vor cere iertare de zece ori. Știind despre asta cine vrea, va crește (Salavat) și cine vrea să-l reducă ". (Ibn Maja de la Amir bin Rabia)

  • 5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

    În familia noastră, o mare bucurie este planificată pentru reinstalare într-o casă nou construită și, în legătură cu aceasta, vor exista probleme plăcute. Cum să sărbătorim citirea Coranului într-o nouă locuință? Există anumite sura și versete dedicate acestui eveniment semnificativ? Cum au identificat Shakyatas sărbătorile de gospodărie?

  • 5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

    10 porunci ale prieteniei Sunnah

    Prietenia ocupă o parte semnificativă din viața noastră. Aceasta este o relație specială cu creaturile lui Allah Atotputernic, bazată pe înțelegere reciprocă, respect și încredere. Ca credincioși, suntem instruiți să fim prieteni, așa cum a poruncit Allah Atotputernic. Ce spune Islam despre prietenie și prieteni?

  • 5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

    Musulmanii din China au călătorit cu bicicleta de 8000 km pentru a face un hajj

  • 5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

    Cui a dat profetul Mohamed (ﷺ) hainele lui vechi?

    Robul este harul lui Allah pentru omenire, care nu este dat unei alte creaturi. Allah Subhanu wa Ta'ala a spus despre acest har în Coran: "Fiii lui Adam! Am trimis haine pentru tine ca să-ți ascunzi locurile și decorațiile fără rușine. Cu toate acestea, îmbrăcămintea temerii lui Dumnezeu este mai bună. Acesta este unul din semnele lui Allah. Poate că o vor aminti "(7:26).

  • 5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

    Poate o persoană cu datorii să meargă la Hajj?

    A merge la Hajj fără a plăti datoriile existente este greșită. Dar unii oameni, în ciuda acestui lucru, merg la Hajj, având datorii neplătite și, prin urmare, se rănesc. Întrucât întârzierea deliberată în întoarcerea unei datorii sau nereturnarea ei este un păcat.

  • 5 fotbaliști celebri musulmani care au mers la Hajj

    Audindu-se astfel, profetul Muhammad (pacea lui) a leșinat și a căzut

    Yazid Rakashi la transferat pe bin Malik de la Anas (Allaah poate fi mulțumit de el). Anas bin Malik a spus: "Odată ce îngerul Jibril (pace pe el) a venit la Profet (sgv) cu o lumină de față schimbată. Profetul (svv) ia spus: "Ce ți sa întâmplat? Am văzut că lumina feței tale sa schimbat. Jibreel (pace pe el) a spus: "O, Mohamed, am venit la tine, când Allah a ordonat să sufle în focul iadului. Adevărat, cel care cunoaște pedeapsa în iad și în mormânt nu trebuie să oprească plânsul până când nu află că el este salvat din iad ". Profetul (svv) a spus: "O Jibril, descrie-mi iadul". Jibril a spus: "Ei bine, vă voi descrie.







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: