7 Mituri despre starea într-un spital de psihiatrie, pe care nu trebuie să-l crezi

Nu credeți ce se arată pe televizor sau în filme.
Descrie Daniel Badcliffe.

"Fiind în lift, eram deja neliniștit, eram gata să văd ceva teribil. Am fost încântat și acest lift, ca și norocul, ar fi fost prea lent.







Când ușile s-au deschis în cele din urmă, am ieșit. Am stors în mâinile sac, așteptându-se să vadă ceva teribil: zidurile sumbre, pline, ca un zombie, strigând oameni și medici răi care bat joc de pacienti si sa le trateze ca pe niște animale într-o cușcă.

Dar totul sa dovedit a fi cu totul altceva. Am văzut pereți strălucitori frumosi, pe care au fost pictate modele colorate atrase de mână. Medicii și pacienții erau prietenoși și zâmbesc la mine. Am oftat cu ușurință. Poate că am exagerat prea mult. "

Nu credeți ce vedeți la televizor. Desigur, toate spitalele sunt diferite, dar vreau să spun că spitalele de psihiatrie nu sunt deloc identice cu cele prezentate în filme și la televiziune. Acest lucru m-am văzut, cu ochii mei, după ce am vizitat mai multe astfel de instituții.

Nu spun că sunt frumoase - și ei au deficiențele. Cu toate acestea, nu încerc să înfrumusețez realitatea, ci doar să spun că "diavolul nu este atât de groaznic cât este pictat".

Desigur, rămânerea nu este o vacanță. Dar astfel de instituții au fost stabilite pentru a ajuta oamenii, să-i ghideze și să îmbunătățească starea lor de sănătate, fără nici o cămașă de forță și terifiante, albe, matlasate, Chambers.

Aici sunt șapte mituri despre spitalele de psihiatrie, în care oamenii cred astăzi.

Mitul # 1: Toți pacienții nu sunt conștienți de nimic și pot fi comparați cu "salvarea zombiilor".

Realitate: Mai devreme, când m-am gândit la spitale de psihiatrie, am reprezentat oameni care păreau ca niște zombi. Pale, ca o turmă, abia își mișcă picioarele și se rătăcesc fără rost în jurul spitalului cu o privire goală.

Și, de asemenea, medici care blunt mințile oamenilor, pompându-le cu medicamente diferite, astfel încât acestea să nu-și amintească nimic.

Dar sa dovedit a fi destul de departe de adevăr. Pacienții pe care i-am văzut au fost veseli. Au jucat diferite jocuri sau au vorbit cu prietenii lor. Dar în această atmosferă existau și oameni care nu erau foarte sociabili sau țipați din cauza bolii, dar nu pentru că erau ținute împotriva voinței lor sau le-au batjocorit.

Mitul # 2: Pacienții bolnavi mintal sunt oameni cruzi și periculoși.

Realitatea: Probabilitatea ca persoanele cu boli psihice grave să fie cruzătoare, nu mai mari decât cele ale oamenilor obișnuiți. Pacienții din spitalele de psihiatrie sunt de zece ori mai susceptibili de a fi victime ale unei crime grave decât populația generală.







Am întâlnit oameni buni în aceste spitale. Unii dintre ei au avut probleme cu furia, dar nu mi-au amenințat. De fapt, mulți dintre ei erau pur și simplu timizi. Au existat și cei care au luat medicamente puternice pentru că au încercat să se facă rău fizic, dar aceste impulsuri nu s-au aplicat celorlalți.

Mitul # 3: Medicii injectă cu forța droguri la pacienți.

Realitate: am avut un vecin în sală, a refuzat noul tratament care ia fost prescris, dar nimeni nu la forțat să ia medicamente. Nu am văzut niciodată cum medicii îi fac pe pacienți să se supună voinței lor. Cu pacienții acestor instituții, psihiatrii se întâlnesc în mod regulat și îi ajută să determine tratamentul, să-i îndrume pe calea cea bună, să recomande un curs eficient de tratament, care este individual. Medicii oferă sfaturi cu privire la tratament, dar nu forțați pacienții cu pilule.

Mitul # 4: Utilizarea șocului electric este o pedeapsă teribilă și severă.

Realitatea. ECT (electrosocuri) este încă normală, procedura utilizată în spitale psihiatrice, in special pentru rezistenta la tratamentul depresiei clinice și tulburarea bipolară. Dar astfel de proceduri nu arata ca scene din filmele de groaza. Oamenii nu sunt conduse acolo împotriva voinței lor de a pedepsi. Și nici măcar nu legați curelele de piele de scaune.

Odată ce am fost în camera de procedură a terapiei electroconvulsive. Mi sa dat anestezie, astfel încât nu am simțit nici o durere în timpul procedurii. După aceea, m-am trezit în sală și nu mi-am amintit nimic. Procedura nu mi-a făcut niciun inconvenient special, dar nu am reușit să-mi amintesc nici o clipă petrecută în timpul ei.

Șocurile electrice pot fi utile pentru unii oameni. Jessica Bishop, asistentul meu în spital, care a fost spitalizat de șapte ori, spune: "Electroshock mi-a salvat minunata stare de spirit și mă ajută până acum. Pot să țin un ritm normal de viață, dat fiind ocupația mea. Vă recomandăm să încercați terapia electroconvulsivă pentru cei care nu se pot descurca cu depresia severă. "

7 Mituri despre starea într-un spital de psihiatrie, pe care nu trebuie să-l crezi
Aping Vision / STS

Mitul # 5: Toate spitalele sunt aceleași și pacienții din ele sunt ținute închise, fără a le lăsa în aer curat.

Realitate: În toate filmele, un spital de psihiatrie este arătat ca o închisoare din care nu există nici o ieșire. Dar, de fapt, în astfel de instituții nu este întotdeauna interzis să iasă.

În timpul ultimei spitalizări, mi sa oferit să merg de două ori pe zi sub supravegherea medicilor.

Mitul # 6: Pacienții își iau gadget-urile și interzic strict contactul cu lumea exterioară.

Mitul # 7: Vei merge acasă "vindecat".

Realitate: Credeam că atunci când eram în spital, mi-ar fi de ajuns să vindec complet. Și apoi, după ce am plecat de acolo, voi fi complet sănătos. Dar nu sa întâmplat - atât cu mine cât și cu alți pacienți.

Condiția la care ajungeți după o ședere într-un spital de psihiatrie trebuie să fie susținută de medicamente care vă controlează sănătatea. Nu este întotdeauna ușor să o faci singur fără ajutor extern, adesea calificat.

Dacă trebuie să faceți un curs într-o clinică de psihiatrie, atunci nu lăsați stereotipurile sociale să interfereze cu tratamentul dumneavoastră. Mergeți în direcția cea bună. Nu-ți fie rușine - nu este nimic în ea. Fiecare dintre noi merită o șansă de a trăi o viață fericită.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: