5 Moduri de a vorbi despre vin pentru a fi cunoscut ca expert

5 Moduri de a vorbi despre vin pentru a fi cunoscut ca expert

Într-un fel, prietenul meu cheamă:
- Mă duc la o întâlnire. Ce fel de vin să cumperi? Fata se întreabă.
- De ce ai nevoie de o fată care să iubească semisudecată?

Dar nu am de-a face cu calitatea de semi-dulce. Vreau să spun că vinul este un lucru mai subțire decât Estul. Dar chiar dacă nu cunoașteți câteva sute de soiuri de struguri și cinci duzini de denumiri, aveți șansa de a fi cunoscut ca expert în vinuri. Principalul lucru este corect să vorbim despre vin. În primul rând, amintiți-vă aceste cinci tehnici pur lingvistice.







1. Vinul nu poate fi gustos

Adică, vă place gustul vinului, dar nu merită să vorbim despre vin "gustos". Cu toții înțelegem că, pentru gustul vinului și alcoolului, trebuie să ne obișnuim. Un gustos poate fi numit ceva simplu, ușor de înțeles de la prima dată.

Pe de o parte, este doar o tradiție lingvistică. Cu toate acestea, un vin de câteva secole a dobândit atât de multe conotații religioase și laice (această comuniune bisericească, și a lui Pușkin poezii și povestiri Dovlatov), ​​că conceptul în sine a devenit mult mai complex decât doar „o bautura alcoolica facut din suc de struguri.“

Despre vin poți spune "tartă", "lumină", ​​"interesantă", în cel mai rău caz "rău" sau "bun". Dar gustos este doar compot.

Am fost atât de ușor permisă
să vină,
că am fost asigurat de sine
și prea bucuros de modern -
Nu i-am adus flori,
ci vin.

5 Moduri de a vorbi despre vin pentru a fi cunoscut ca expert

2. Dulce este o clasificare, nu o caracteristică a vinului

"Dulce" în acest caz este un adjectiv relativ, un fel de vin, uscat sau semi-uscat. Dar adjectivul calitativ "dulce" nu este necesar pentru a descrie, chiar dacă este cu adevărat dulce gustului. Și cu siguranță nu trebuie să fie vinuri "dulci" și "acre" în vocabularul tău. Și, de asemenea, vinuri dulci, de exemplu, dulce, se numesc "desert".







Te întorci în patria ta. Ei bine, atunci.
Uită-te în jur, cine mai ai nevoie,
Cu cine vă veți fi acum prieteni?
Întoarce-te, cumpără-ți o cină

5 Moduri de a vorbi despre vin pentru a fi cunoscut ca expert

3. Nu numiți toate vinurile spumante șampanie

Champagne blocat într-o imagine limba poporului nostru, din cauza dominației sovietice sampaniei este turnat la fabricile de vin din întreaga țară, chiar și în acele latitudini, în cazul în care strugurii sunt, în principiu, nu crește.

În cele din urmă, în magazinele noastre avem atât de multe spumă (proză, lambrusco, kava, cremane, asti), că este timpul să nu mai folosim cuvântul "șampanie" ca sinonim pentru "spumante".

Același lucru este valabil pentru vinul port și coniac.

Sampania curge pe malul raului,
Și privi ușor,
Și ca și cum ar fi sub braț,
Și totul ca pentru veacuri.

5 Moduri de a vorbi despre vin pentru a fi cunoscut ca expert

4. Nu descrieți vinul cu metafore

Pentru a gândi o metaforă de succes este, în principiu, dificilă, indiferent de ceea ce scrieți sau spuneți. În revistele de vinuri pline de tot felul de absurdități precum "vinul cu aroma casei, în care există un șemineu". Este necesar să vorbim interesant despre vin, dar este clar - nu scrieți poezie. Și dacă ați găsit aroma de fum în vin, atunci spuneți așa.

La fel ca în mese - bănci, mese, ferestre
Cu o lună de argint imensă.
Ne bem cafea și vinul negru,
Suntem deliriți cu muzica ...
Oricum ...
Și o ramură înflorește deasupra zidului.

5 Moduri de a vorbi despre vin pentru a fi cunoscut ca expert

5. Eufemisme de vin

Dacă vinul este acru - să zicem, "acid".
În cazul în care mirosul ouălor putrezi - "cu miros de hidrogen sulfurat."
În cazul în care șosete vechi - "cu mirosul de carton umed."
Benzina - este de fapt normal pentru Riesling, și dacă îl mirosi, nu fi speriat, spune "o aromă fină de benzen".
Cat de urină - miros atât de nobil francez de Sauvignon Blanc, francezii face fără eufemisme și spune Pipi de chat.

Și mai mult: Shmurdiak este shmurdyak. Eufemismele nu sunt necesare aici. Nu vă lăsați păcălit de expresia "băutură de vin" pe etichetă.

El a fost înconjurat de fizicieni veseli, inteligenți și de bine. Me - versuri nebunești, murdare și pretențioase. Cunoscătorii lui au băut ocazional cognac cu șampanie. Mina - folosit sistematic vin de port roz. Prietenii lui recitate în companie - Gumilev și Brodsky. Citesc doar propriile lor lucrări.

5 Moduri de a vorbi despre vin pentru a fi cunoscut ca expert







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: