31) "Știu că nu știu nimic" (Socrat) - 50 idei de aur în filosofie

31) "Știu că nu știu nimic" (redus)

Acest faimos aforism aparține Socrate și exprimă baza învățăturii sale. Socrate se opune sofistilor (oameni care s-au maturizat pe omniscienta lor si adesea, folosind doar dispozitive logice, au dovedit adevarul pe care tocmai l-au respins). El susține că cunoașterea în sine este schimbabilă, și de-a lungul timpului, oamenii resping adeseori ceea ce credeau. De aceea, adevărul absolut al omului este inaccesibil și numai posesia puterilor superioare.







Într-o zi, oracolul Delphic a anunțat că în lume nu era mai înțelept decît Socrate. La acest Socrate a răspuns: "Singurul Dumnezeu este bine cunoscut, iar oracolul a vorbit despre acest lucru, vorbind despre inferioritatea cunoașterii omului. Referindu-mă la mine, Socrate, el a vrut să spună că și cel mai înțelept dintre voi, despre Socrate, ar trebui să fie cu adevărat recunoscut că și înțelepciunea lui nu merită prea mult ". Cu alte cuvinte, Socrate a vrut să spună că oamenii se laudă adesea despre cunoștințele lor ("Mintea nu învață mintea", a spus filosoful), dar ei nu sunt înțelepți, deoarece, ca el, nu știu nimic în mod credibil. Oracolul la numit pe Socrate cel mai înțelept, pentru că numai el știe că nu știe nimic, iar în această cunoaștere este înțelepciunea socratică.

Deși o persoană nu poate cunoaște nimic cu precizie sigură, acest lucru nu înseamnă că el nu ar trebui să se străduiască să stăpânească această înțelepciune. Desigur, nici unul dintre muritorii obișnuiți nu va deveni vreodată egal cu Dumnezeu, dar căutarea înțelepciunii este cea mai importantă virtute umană.







Cum a obținut Socrate această înțelepciune? Se știe că filozoful nu a lăsat în urmă nici o lucrare. El credea că adevărul nu poate fi scris pe hârtie, altfel va deveni un adevăr mort. Un adevăr viu se naște în conversație, într-un dialog între oameni. De aceea, după cum arată istoria, Socrate a mers în jurul orașului și a purtat discuții cu diverși oameni - și în timpul acestor conversații a încercat să găsească adevărul.

Pentru a căuta cunoștințe adevărate, Socrate a folosit două metode. Una dintre ele este cunoscută sub numele de ironia socratică. În timpul conversației, purta o mască de clovn cu o persoană stupidă și naivă. El a admirat interlocutorul, sa portretizat drept prietenul său devotat, de multe ori cerut sfat, mi-a cerut să învăț ceva. Interlocutorul relaxat în timpul dialogului, a început să-l învețe pe Socrate, imaginându-se un expert în toate lucrurile din lume. Dar, din acel moment, Socrate și-a rupt masca și, cu ajutorul a numeroase argumente, a arătat că, în realitate, interlocutorul este greșit și toate cunoștințele sale sunt de fapt greșite. Astfel, Socrate a demonstrat vizual oamenilor că, de fapt, nu știu nimic cu exactitate. Reacția la o astfel de "batjocură" asupra cetățenilor atenienilor a fost foarte diferită, și probabil, probabil, atenienii nu i-au plăcut pe filosof.

Principalele probleme pe care le-a interesat Socrate erau probleme legate de om, sensul existenței sale, aspirațiile și dorințele sale. După explorarea filozofilor naturali greci antic, interesați în principal de structura lumii înconjurătoare, el a atras atenția filosofiei asupra personalității, a problemelor și a realizărilor sale. În acest sens, se spune că Socrate a descoperit o filosofie pentru om și a trimis această știință din cer pe pământ.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: