15 consilii pentru livrarea cu succes a ordinului de la deținătorii de certificate de aur

"Azattyk" a vorbit cu proprietarii certificatelor "de aur" și a aflat ce este nevoie pentru a trece cu succes testul All-republican. Noi oferim recomandări de studenți excelenți, ei vin brusc la îndemână.







Daria Kopytova, Școala generală №61, 230 de puncte:

- Industriozitatea este cel mai important lucru. După cum se spune, orice succes constă în 90% din muncă și 10% din toate celelalte (talent, răbdare, noroc etc.). Prin urmare, trebuie să muncești din greu, să lucrezi pe tine în mod constant, să îmbunătățești, inclusiv cunoștințele tale. Este greu să fiți ușor, dar pentru a avea succes, trebuie să lucrați în mod constant.

Interesul în învățare este, de asemenea, baza fundamentalelor. Dacă o persoană nu dorește să învețe, atunci nu vor exista rezultate. La urma urmei, nimeni nu va face ceea ce nu-i place sau ce nu vrea să facă. Dacă există o dorință, o persoană poate turna munți - acesta este un exemplu al practicii mele.

Norocul nu este un factor mai puțin important, fără ca acesta să fie nicăieri. Se întâmplă că o persoană este farting, se întâmplă că o persoană flirtează în mod constant. Desigur, norocul nu este principalul factor, dar este încă o componentă importantă a succesului.

Mirsaid Sukhanov, Școala-Gimnaziul nr. 1, Jalal-Abad:

- Mai întâi de toate, trebuie să te bazezi doar pe tine însuți, pentru că nimeni nu va merge la școală pentru tine, nu preda discipline și, bineînțeles, nu va lua examene. Desigur, puteți încerca să trimiteți pe cineva la ORT în locul dvs., dar, așa cum vedem în practică, se termină prost. (Ea râde).

Norocul trebuie să fie prezent în tot. Așa cum se spune, la momentul potrivit trebuie să te găsești în locul potrivit. Nu pot spune că acest lucru este relevant pentru studiu, dar norocul are cea mai directă legătură cu succesul.







Tamara Moon, școala secundară la KRSU, Bishkek:

- Petreceți mai mult timp studiind. Nu puteți învăța totul la o dată, este nevoie de timp, dar trebuie să vă angajați în mod constant în auto-educație. Nu este suficient doar să-ți ții temele și să-ți faci temele - trebuie să te exersezi, să-ți pui întrebări și să le răspunzi.

Este necesar să citiți cărți, deoarece cunoașterea în cărți. Și, după cum știm, oamenii educați citesc cartea pentru noapte. Nu spun că toată lumea citește o carte într-o singură noapte, dar citirea cărților este foarte importantă pentru creșterea vocabularului, a alfabetizării în vorbire, citirea, de asemenea, ajută la dezvoltarea imaginației și a logicii.

Stabiliți un obiectiv - obțineți un certificat "de aur". Trebuie să aveți întotdeauna un scop și să vă străduiți. Fără scop, o persoană va face ceea ce nu are nevoie. La urma urmei, obiectivul este ca un far în ocean, nu vă va lăsa să vă pierdeți în această lume.

Samat Okenov, Liceul turc, Tokmak:

Perseverența este una dintre cheile succesului. Mulți copii sunt pradă dificultăților și își abandonează munca fără a le finaliza. Dar dificultățile sunt date pentru a le depăși și ar trebui să facem mereu totul aici și acum.

Perseverența este, de asemenea, un factor foarte important. Este păcat că nu am înțeles acest lucru la timp și am ratat câteva lecții. Am 222 de mingi. N-am avut nici un punct pentru a obține un certificat "de aur", dar am un certificat roșu, deci nu totul e atât de rău.

Sanjar Baktybekov, Școala secundară Kanat Abdyldavev, Balykchy:

Aflați, învățați și studiați din nou este cel mai simplu și cel mai important lucru. Cum să obțineți succesul în școală? Aflați, bineînțeles! Cred că există doar două moduri - de a studia și de a nu studia, nu poate exista nimic între ele.

Pentru a arăta calitățile de conducere. Liderii nu se nasc, devin. Mai întâi de toate, trebuie să fii un lider pentru sine, adică să-ți asumi responsabilitatea, să fii proactiv, curios și să faci eforturi pentru ceva mai mare, adică să crești.

Matematica dezvoltă logică. Prin urmare, trebuie să faceți matematică pentru a obține scoruri mari la ORT. Ați observat că deținătorii certificatelor de "aur" erau în principal absolvenți ai școlilor cu părtinire matematică?

Materialul a fost pregătit de Aizhan Ruslanbekov.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: