10 Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre creșterea oilor - ziarul lavkalavka

Craig Rogers este un păstor. Ferma sa este la poalele dealului albastru, lângă Patrick Springs, Virginia. Mielii și oile, crescute pe ferma lui Rogers, sunt solicitate în rândul bucătarilor din toată coasta de est. Craig Rogers ia spus lui Modern Farmer despre ce a învățat despre creșterea oilor peste 40 de ani de muncă în fermă.







Craig Rogers este un păstor. Ferma sa este la poalele dealului albastru, lângă Patrick Springs, Virginia. Mielii și oile, crescute pe ferma lui Rogers, sunt solicitate în rândul bucătarilor din toată coasta de est. Craig Rogers ia spus lui Modern Farmer despre ce a învățat despre creșterea oilor peste 40 de ani de muncă în fermă.

1. Viața unui păstor în cea mai mare parte mizerabilă

De la crearea lumii, păstorii erau considerați cea mai joasă castă a muncitorilor, erau oprimați și disprețuiți. Prin urmare, este îngerii păstorilor au venit să spună despre nașterea lui Hristos, și că păstorii au venit mai întâi poklonilitsya Mântuitor. De mult timp, puțin s-au schimbat. ciobanii din Scoția de dealuri la uplyvshih Bascilor din Spania în Mexic, și de acolo spre Vest Sălbatic cu sclavi eliberați la rasa de oi pentru a supraviețui - toți păstorii au fost cei mai săraci și disprețuit de oameni.

Chiar și astăzi oamenii nu vor să fie numiți "păstori", ci preferă să fie numiți proprietarii fermei, proprietarii terenului sau proprietarii turmei. Pasarii de oi nu au avut niciodata o aura romantica, la fel ca cowboyii din West Wild. Cowboys considerați crescătorii de oi nomazi impudenți, distrugând pășunile pentru bovine. În anii 1850, din cauza acestui fapt, a izbucnit un conflict armat în Statele Unite. Și deși este clar că creșterea oilor este mai profitabilă decât creșterea bovinelor, crescătorii de oi încă nu vor să fie numiți păstori. Dar personal mă simt mândru de îngrijirea oilor, de hrănirea și încălzirea lor, de protejarea și menținerea stării de sănătate a efectivului.

10 Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre creșterea oilor - ziarul lavkalavka

La ferma lui Craig Rogers.

10 Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre creșterea oilor - ziarul lavkalavka

Oile sunt mult mai deștepte decât se pare.

2. Oile sunt mai deștepte decât crezi

De-a lungul anilor, am auzit de multe ori cum oile sunt proaste. Dar ei spun că sunt oameni care nu au nimic de-a face cu oile sau au 10 sau 20 de oi care se hrănesc cu găleți.

Dar merită să urmăriți oile pentru a vedea dacă este contrariul. Aceste animale au fost domesticite în mileniul al X-lea î.Hr. și au supraviețuit cu succes până în prezent. Instinctul lor de turmă, pe care mulți îl consideră un semn de "dullness", este de fapt un mod de a supraviețui comunității. Împreună, oile trăiesc mai convenabil, sunt mult mai puternici. O lecție bună pentru noi toți. Mielul este literalmente la câteva minute după nașterea picioarelor pe picioare, începe să cumpere mâncare. Și el continuă să se dezvolte pe sine, cunoscând lumea din jurul lui. Dacă el este în pericol, oile adulte îl vor lua într-un inel și se vor acoperi cu corpurile lor (de exemplu, pentru a le proteja de gadflies), și există multe astfel de exemple de interacțiune colectivă.

Deci, oile sunt mult mai deștepte decât majoritatea oamenilor se gândesc la ele. Unul trebuie doar să fie suficient de inteligent pentru a înțelege acest lucru.

3. În îngrijirea turmei, trebuie să acorzi atenție fiecărei oi

Ciobanii știu că calea spre succes constă în chemarea la fiecare animal. Fiecare oaie trebuie să aibă adăpost, acces la apă potabilă și hrană suficientă. Numai în acest caz veți avea o turmă sănătoasă. Cum se poate asigura acest lucru? Un bun păstor iubeste cu adevărat animalele, îi simte și simpatizează cu ei. Este capabil să observe o oaie bolnavă sau rănită într-o cultură de mia. El știe cine dintre oi se așteaptă la miel și le oferă o dietă consolidată. El știe cum să se nască la oaie în timp, să ofere îngrijire mielului orfan - toate acestea fac parte din lucrarea păstorului.

10 Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre creșterea oilor - ziarul lavkalavka

Păstorii se ocupă de fiecare animal.

10 Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre creșterea oilor - ziarul lavkalavka

Nașterea mieilor împodobește ferma noastră.

4. Un miracol de naștere nu devine plictisitor

Minunea nașterii din ferma noastră poate fi observată aproape pe tot parcursul anului. Încă îmi amintesc prima dată când am văzut un miel nou-născut, care a fost câteva minute de bobinat în căutarea mamelonului materne. Aceasta este o vedere incredibilă pe care sunt gata să o urmăresc fără sfârșit. Sincer, am pierdut o cantitate uriașă de ore, uitându-mă doar pe copii, temându-se că se poate întâmpla ceva cu ei. De asemenea, se întâmplă ca nașterea să fie foarte dificilă. Uneori un păstor trebuie să salveze viața unei mame, a unui copil sau a ambilor. Mielul se poate naște cu tulburări, poate fi prea mare pentru mama, și nu pot să iasă pe cont propriu, iar fructul este răsucit într-un astfel de caz, este necesar să se trage manual mielul. Probabil vărsăm mai multe lacrimi peste oaia osificată decât orice altceva din viața noastră. Uneori ai nevoie pentru a pune mâna în uterul oilor pentru a găsi poziția corectă a picioarelor fătului, întoarce capul și gâtul în direcția cea bună și de a face totul pentru a aduce în lumina mielul viu ... A se vedea prima suflare a copilului - cu bucurie incomparabilă.







5. Mieii repede nu mai sunt drăguți

Există puține lucruri în lume care sunt la fel de dulci ca mielul care tocmai a apărut. Sunt foarte sigur că mieii nou-născuți sunt mult mai frumoși decât pisoii - deși poate că de aceea sunt oi, nu pisici. Dar oile cresc repede. Ei ajung la pubertate la vârsta de aproximativ șase luni. Nu sunt miei care cântăresc câțiva kilograme, sunt oi și miei tineri. În ochii păstorului, sunt și creaturi uimitoare. Dar, din fericire pentru mine, nu atât de drăguț, să mă uit de ore să le privesc, uitând totul din lume.

10 Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre creșterea oilor - ziarul lavkalavka

Mieii nou-născuți sunt mai drăguți decât pisoii.

10 Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre creșterea oilor - ziarul lavkalavka

"Pot doar să stau o oră, admirând viața liniștită a oilor".

6. Vizionarea oilor este cel mai bun mod de relaxare

Terenurile agricole din Statele Unite sunt foarte diverse. De la valurile de culoarea chihlimbarului la câmpurile de cereale până la expansiunea pășunilor de-a lungul Munților Stâncoși, de la Munții Verzi până la Ridgeul Albastru, există multe ferme minunate. Dar turma fericită de păstorit de oi este atât de frumoasă și senină, încât eclipsează adesea cel mai frumos peszaz. Ferma noastră este situată la poalele muntelui Blue Ridge. În fiecare zi pot privi fereastra din dormitorul meu și văd oile care pășesc pe gazonul de lângă casă, iar pe munte se înclină la o milă de casă. Aproape în fiecare zi a vieții mele se încheie cu faptul că la apusul soarelui îmi verific turma și stau puțin timp de cel puțin o oră, admițând viața liniștită a oilor care mănâncă iarbă în stare proaspătă. Pentru mine, cea mai bună modalitate de a scuti de stres este aceea de a arăta pur și simplu cum pasc oile pe pantă. Nu ne oprim pentru a mirosi trandafirii, ne oprim sa admiram turma noastra de oi si sa le ingropam.

"Nu ne oprim pentru a mirosi trandafirii, ne oprim pentru a admira turma noastra de oi si pentru a le accidenta."

7. Un caine bun este mai mult decat un prieten

În timp ce scriu aceste rânduri, primul meu câine, Jake, care este pensionat de mult timp, stă la picioarele mele. Acesta este prietenul meu cel mai loial și iubitor. Dar, în afară de prietenie, avem un parteneriat. Jake a lucrat pentru patru muncitori. Împreună am putea conduce o mie de oi de la ferma noastră la pășunatul nostru montan. Jake ia ajutat pe mamele tinere să-și protejeze mieii nou-născuți de alte oi maligne. Numai el ar putea înconjura o cireadă întreagă. A lucrat în căldura verii și în înghețul serios al nopților de iarnă. Acesta este un parteneriat adevărat, în care toată lumea depinde de rezultatul general. Încheiem în fiecare zi cu satisfacție dintr-o slujbă bine făcută. Animalele de companie sunt minunate. Iar câinii de lucru sunt una dintre adevăratele minuni ale naturii. În viața mea există adevărați prieteni și parteneri adevărați. Mulțumită câinilor, sunt sigur că fac totul bine, simt satisfacție și bucurie în viață.

10 Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre creșterea oilor - ziarul lavkalavka

Jake este un adevărat prieten și partener. Acum pensionar.

10 Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre creșterea oilor - ziarul lavkalavka

Sacrificarea unui animal pentru mine nu este un proces ușor, dar îmi amintește ce înseamnă munca mea.

8. Moartea în fermă este inevitabilă. Și niciodată nu trece ușor pentru un păstor.

Animalele de sacrificare - parte integrantă a animalelor. Fie că trimitem animale la licitație, sacrificăm, fie că le ucidem pe noi înșine, în final, scopul este să transformăm animalele în dolari, ceea ce le va permite să-și susțină familia și ferma. Uneori, un animal trebuie să fie adormit din motive umanitare. Și doare o persoană. Dacă sunteți sigur că faceți ceea ce trebuie, această încredere va reduce gravitatea durerii. Dar nu va scăpa de el.

Este foarte dificil să pierzi animalele în timpul nașterii. Și cu atât mai mult ați încercat să salvați mama sau mielul, cu atât mai dureroase. Și pentru a rămâne pe linia de plutire, trebuie să omori mieii. Dar trebuie să înțelegem că moartea fiecărui miel oferă o oportunitate de a trăi împreună cu alte oi, permite să supraviețuiască fermelor mici, care din păcate devin din ce în ce mai puțin.

Și niciodată nu mă înșel. Treaba mea e să ucizi mieii de mâncare. Deși îmi iau animalele la abator și apoi vând carne bucătarilor pe coasta de est, eu însumi sacrific un animal în fiecare an. Nu e ușor pentru mine, dar îmi amintește exact ce înseamnă slujba mea. Acest lucru mă ajută să-mi reamintesc valoarea fiecărui miel și oi din fermă. Moartea lor nu va fi niciodată ușoară pentru mine.

9. Mielul fericit - Mielul delicios

Nu toți mieii au același gust. Ca mere cu roșii, fiecare rasă are diferite virtuți și arome. Unele rase de oaie au lână lungă, care se rotesc adora, alții lână este mai bună pentru covoare, oi mari sunt folosite pentru a crește mărimea mieilor hibrizi. Miecii sunt moi la gust, iar alții au grăsime, care amintesc de multe miel. Folosim două rase de oaie pentru a obține un miel cu o aromă bogată de carne și grăsimi dulci. Și pot spune cu certitudine că oile fericite sunt oile cele mai delicioase. Observăm pășunile noastre cu trei tipuri de ierburi de zahăr și trifoi roșu-alb, astfel încât mieii primesc suficient zahăr pentru a forma o grăsime încântătoare. Cel mai important, animalele pasc în aer liber, plimbă liber și beau apă bine și, prin urmare, sunt fericiți.

10 Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre creșterea oilor - ziarul lavkalavka

Mielii fericiti sunt miei deliciosi.

10 Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre creșterea oilor - ziarul lavkalavka

Pentru un miel pe o scuipat, vorbim despre valorile agriculturii și

10. Mielul pe scuipă este garanția unei petreceri minunate

Una din bucuriile fermei este când vin vizitatorii. Prezentăm vizitatorilor oile noastre, câinii noștri, despre cea mai veche profesie - profesia de păstor. Dar călătoria spre ferma noastră nu va fi completă fără mâncare.

Și în astfel de cazuri nu este nimic mai bun decât un miel întreg prăjit pe o scuipă. Cel mai adesea îl pregătim pentru festivaluri culinare sau evenimente speciale în restaurante. Mielul pe scuipa este întotdeauna în centrul atenției - oamenii sunt atrași de ea pentru a vorbi despre fermieri, oi și tradiții vechi. Adesea amintiți-vă povestirile familiei, ca bunicul prăjit pe o scuipat de un miel sau un purcel. Pentru mulți oameni, aceasta devine prima dată când văd întregul animal prăjit.

Vorbim despre natura, frumusețea mâncărurilor naturale simple și bucurați-vă de masă cu familia și prietenii. Nu există nicio modalitate mai bună de a începe să vorbești despre principalele bucurii din viață decât despre a aduna un miel pe scuipat.

10 Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre creșterea oilor - ziarul lavkalavka

Craig Rogers și oile lui.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: