23 aprilie - ce vacanță nu se poate face și ce trebuie să aveți timp pentru un antiphas sau un deal roșu

23 aprilie - ce vacanță nu se poate face și ce trebuie să aveți timp pentru un antiphas sau un deal roșu
Caravaggio "Necredința Sfântului Toma"

Antipascha este "opusul Paștelui" sau "în loc de Paști". De fapt, aceasta este o repetare a sărbătorii.

Pe cititorii de vacanță „Vesti“, a declarat rectorul Kiev-Pechersk, Mitropolitul Vyshgorod și Cernobâl Domnul Pavel.







Ce este Antipaska?

În această zi, Biserica amintește de miracolul credinței apostolului Toma. "Asta înseamnă că neîncrederea lui Fomino duce la credința noastră și a noastră", a explicat Mitropolitul Paul.

Răstignirea și moartea lui Hristos l-au condus pe Foma să înțeleagă că această pierdere este irevocabilă. El nu a fost nici măcar cu toți ucenicii în ziua Învierii.

În prima zi după înviere, Domnul a apărut Mamei Sale - Fecioara Maria, apoi prima și a doua oară - la nevestele purtătoare de mir și la apostolul Petru.

Și Isus a apărut apostolilor, care, când s-au adunat, temându-i pe Iudei, au închis ușile, dar Domnul a trecut prin ușă. Corpul Domnului a fost transformat după înviere și nu mai respecta legile fizice pământești. La început apostolii au crezut că au văzut Duhul, dar Domnul ia arătat mâinile, picioarele și coastele. În timp ce discipolii sunt trupul și îi lasă să simtă rănile asupra trupului, Domnul le depășește astfel îndoiala și necredința.

Și când ucenicii care au mers la Emaus în a treia zi a Învierii, a spus Thomas învierea glorioasă a lui Hristos, el a răspuns: „Dacă nu voi vedea în mâinile Lui semnul cuielor, și a pus degetul meu în semnul cuielor, și a pus mâna în coaste Nu cred.

Și necredința lui, spune Ioan Hrisostom, ne conduce spre credință. Și Gură de Aur spune: „Nu cred, Fomo, pentru că în timp ce nu se va vedea cu ochii lor Hristos cel înviat și rănile Lui osyazhesh pentru a evita confuzia și luptele în mintea mea și inima împotriva Învierii.“

Și în a opta zi după Înviere glorios, care este, în duminica următoare, care se numește Antipascha Domnul este toți apostolii și Thomas Apostol în camera de sus, din care ușa a fost închisă prin trecerea prin ușa încuiată. Și imediat atras de Thomas și a zis: „Pune degetul aici și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și pune-o în coasta mea.“ Astfel, El răspunde îndoielilor lui Thomas. Acesta este motivul pentru care discipolul îndoielnic mărturisește imediat pe Hristos ca Dumnezeu, spunând: "Domnul meu și Dumnezeul meu!"

„De aceea Antipascha ne arată din nou Învierea lui Hristos. Domnul a reînnoit înfățișarea lui apostolilor, care a fost prima zi a Învierii, și așa cum a fost în special Sf. Toma, a opta zi este numit săptămâna Sf. Toma. Dar Domnul ne descoperă calea supremă de credință, spunând: „Ferice de care nu se văd, dar au crezut, - Domnul Paul a subliniat și a adăugat: - în orice moment, Domnul a dat avantajul credinței, care sa bazat pe cuvântul, și nu pe nici o dovadă.“

Trebuie remarcat că mai târziu, Apostolul Toma a trecut prin predici și a stabilit biserici în India, Palestina, Etiopia. Pentru convertirea la credința în Hristos, fiul conducătorului și soția unui oraș indian, sa încheiat zilele vieții lui pământești ca martiri: închiși în închisoare, a suferit tot felul de torturi și străpuns cu sulițele sa dus la Domnul.

23 aprilie - ce vacanță nu se poate face și ce trebuie să aveți timp pentru un antiphas sau un deal roșu






Simultan cu Festivalul Antipas, Red Hill este sărbătorită, în ciuda rădăcinilor sale pre-creștine. numele de vacanță provine din tradiția tinerilor în zilele de Paști urca decongelate, care este „frumos“ (în națională - „roșu“), dealuri și conduce acolo dansuri și focuri în aer liber pentru a alunga spiritele rele.

Red Hill este un festival de fete și femei, adică un feminin, care simbolizează nașterea și, prin urmare, o viață nouă.

În Rusia a început sezonul de nuntă de la Krasnaya Gorka. O parte a motivului pentru aceasta a fost că biserica a interzis să se căsătorească de la Maslenitsa până la sfârșitul Săptămânii Bright.

Nunti in aceasta zi au fost considerate foarte prestigioase. Ele au fost jucate de oameni bine-off, la urma urmei, a fost mult mai ieftin să sărbătorim o nuntă în toamnă, după recoltare, decât în ​​primăvară. Sindicatele încheiate la acel moment au fost considerate cele mai puternice.

Red Hill: semne

Oamenii cred că:

  • care se vor casatori pe dealul rosu, nu se vor casatori pentru totdeauna.
  • dacă stați acasă pe dealul roșu, un secol de noroc în viața personală nu poate fi văzut.
  • se toarnă o fată pe un deal roșu cu apă - apoi, pentru ea să woo. dar dacă nunta nu era îngrijită, fata era considerată dezgustată și nimeni nu sa căsătorit cu ea.
  • dacă fata de pe dealul roșu a spălat ploaia, la un tânăr lung și o frumusețe.
  • dacă aruncați o monedă într-un puț pe un deal roșu, veți găsi bogăție și fericire.
  • Dacă oul colorat este îndepărtat de colină și nu se rupe, acesta are noroc.

Separat, merită să opriți la tradiție să vă spălați de pe icoana de pe Dealul Roșu. Se crede că dacă spălarea icoanei Red Hill va atrage bani (în Săptămâna Luminată în sate era obișnuit să spălați icoanele acasă și apoi să spălați aceeași apă).

Am spălat icoanele deasupra bazinului. Și chiar fără conspirații, o astfel de apă din icoane poate ajuta: ea trebuie să spele și să spele toți membrii familiei, începând cu cei mai mici. Cu toate acestea, cei care sunt mai în vârstă decât cei mai tineri nu se spală - altfel puteți aduce sărăcia în casă. Cel mai bine este cel mai vechi membru al familiei să aibă grijă de spălare.

Faptul că un astfel de ritual a fost ținut în casă nu poate fi spus nimănui. Oamenii cred că în acest caz banii vor începe să meargă între degete.

Ce icoană se spală pe dealul roșu

23 aprilie - ce vacanță nu se poate face și ce trebuie să aveți timp pentru un antiphas sau un deal roșu

Icon "Dumnezeu opri"

În această zi, pentru a atrage bogăția, ei spală icoana "Păcat Dumnezeu" - acesta este un grup de icoane pe care Domnul este descris pe tron ​​sau pe icoana Domnului Atotputernic.

Cum să spălați o pictogramă pe dealul roșu

Deoarece icoanele sunt scoase de adăpost (și celofan, dacă a fost pus) și se toarnă apă pe ea. Pictograma este ținută deasupra bazinului. Cu apa care a fuzionat cu icoana si se spala.

Nu puteți scufunda și de trei ori să turnați icoana cu apă, adică să lăsați apa să curgă de-a lungul ei. Apa este folosită în mod obișnuit - atât din fântână cât și din robinet. Ei conspiră la conspirație, când se toarnă apă pe o icoană, apoi se spală cu apă. Apa rămasă este turnată sub o floare de cameră sau un copac în grădină. Spălați o singură persoană.

Ei fac ceremonia de trei ani la rând.

Conspirație pentru bogăție pe Dealul Roșu Stepanova

23 aprilie - ce vacanță nu se poate face și ce trebuie să aveți timp pentru un antiphas sau un deal roșu

Icon "Salvatorul Vlasului de Aur"

În cele șapte temple sunt șapte piloni și într-o singură este milă lui Dumnezeu. Pentru că milătatea lui Dumnezeu este adevăratul cuvânt. Puneți-L pe Dumnezeu, chiar pe Dumnezeu Solomon. Cine înaintea lui Dumnezeu se va atinge de Dumnezeu, din aceste cuvinte din icoana sfântă se va spăla, se va descoperi un destin bogat, vor fi descoperite comori. Aur, argintul se va întrista asupra slujitorului lui Dumnezeu (nume). Cu adevărat, va fi adevărat că Dumnezeu va interzice servitorul lui Dumnezeu (numele) pentru totdeauna și întotdeauna va uita. În numele Tatălui, al Fiului și al Duhului Sfânt. Amin.

Merită menționat faptul că ritualul este păgân, deși este convertit la creștinism. "Doamne ferește" este Dazhd Dumnezeu, zeul soarelui. În creștinism a fost înlocuit de Isus Hristos - salvat. Prin urmare, următoarele pictograme sunt potrivite pentru efectuarea ritualului: „Hristos în Majestate“, „Face salvat“, precum și „Cel Atotputernic.“ Icoana cea mai potrivită pentru aceasta este "Salvatorul Vlasului de Aur". Are cea mai apropiată imagine față de Dazhbog: o mantie cu simboluri ale soarelui și bucle de aur.

Rugăciuni pe Dealul Roșu

Se crede că cel care citește pe dealul roșu al rugăciunii - își prelungește viața.

Red Hill este ziua când oamenii merg la cimitir să-și amintească pe cei dragi, care nu mai sunt acolo. De aceea, dacă o persoană se roagă în această zi, nu numai el, ci și toți rudele care nu mai sunt acolo și pe care a venit să o viziteze, îi ajută nu numai puterile înalte. Deci, dacă o persoană se roagă pentru sănătate în această zi, el cere pentru sănătate nu numai pentru sine, ci pentru toți rudele sale.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: