130 de zile

- Ei muncesc mult timp, serviciul public, ce vrei tu.

Irina avea sentimente conflictuale. Pe de o parte, bucurie și ușurare, pe de altă parte - amintiri melancolice și grabnice ... Valera, așa cum a reușit să încerce să-i ispășească vinovăția. Dacă era o greșeală ... Irina nu la învinuit. Dimpotrivă, am vrut să-i mulțumesc cumva.







"Să elaborăm acum toate documentele rămase și să încheiem contractul", a sugerat managerul. "Acum o voi imprima."

După ce a semnat toate lucrările, băiatul a anunțat solemn:

- Felicitări, Irina Viktorovna, acum sunteți proprietarul deplin al casei voastre! Ca cadou, banca noastră vă oferă un card de credit cu o limită nelimitată!

- Mulțumesc, nu mai am nevoie de credit! Irina a fost speriată.

"Numele dvs., prenumele, patronimic, complet", spune anchetatorul.

- Rumyantsev Maxim Igorevici

- Sunteți familiarizat cu Prochorova Irina Viktorovna?

"De cât timp vă cunoașteți unul pe celălalt?"

Probabil dintr-o viață trecută.

- Serios. - Tânărul anchetator încearcă să dea o voce de gravitate.

"Aproximativ o lună", spun eu.

- Cum te-ai cunoscut?

Am găsit-o legată și am adus-o la spital.

- Cum de ai găsit-o?

"Este o poveste lungă."

- Avem mult timp. Vorbește.

Spun investigatorului tot ce știu. Inclusiv despre pisici.

- De unde știai că Irina Viktorovna se află într-un depozit abandonat?

"Nu știam." Aceasta este pisica ei. Ma adus.

- Unde ai luat pisica ei, dacă nu te-ai familiarizat până nu ai găsit-o în depozit?

"E o poveste ciudată."

Vorbesc despre pierderea pisicii mele și despre povestea comportamentului eroic al Marquise. La urma urmei, ea a ajutat-o ​​să-și salveze amanta!

"Cum ați ajuns pe acest drum la câțiva kilometri de depozitul abandonat unde a fost ținută Irina Viktorovna?"

- Dar nu pot explica asta. Intuiție ...

- Deci, fără glume! - Cercetătorul, tânărul, se roșește.

- Ce glumă. Chiar nu știu, tocmai am mers.

- Dacă aveți orice informații utile pentru anchetă, trebuie să o furnizați. În caz contrar, aceasta poate fi considerată ca provocând obstacole în calea procesului de investigare, - a spus el, un pic ezitant: se pare că investigatorul a rostit această frază pentru prima dată.







"Nu mai am nimic de adăugat." Dle investigație, dacă nu mai aveți întrebări, pot să plec? O fată în mașină mă așteaptă.

"Da, în timp ce poți fi liber".

Plec de pe site. Eu intru in masina.

- Și tu ești rapid! Irina spune cu un zâmbet.

Mă uit la fața ei angelică. Nu pot să cred că, în sfârșit, ne întoarcem acasă.

- Da, am încercat! - Mă îndoiesc și o sărut în gura.

În seara aceea, când am adus-o la spital, Irina era pe punctul de a muri. Supradozaj de medicamente, deshidratare și multe altele. În fiecare zi m-am dus la spitalul ei. Când a putut să meargă și a fost lăsată să iasă afară, am petrecut multe ore împreună într-un parc de spital. Am adus o pătură mare, diferite fructe și ceai fierbinte într-un termos, am avut un picnic și am vorbit foarte mult.

Am realizat că ne-am căutat unii pe alții de foarte mult timp. Mă cunoștea pe blog. Am devenit interesat să ascult povestile pline de culoare ale lui Vicki.

- De ce nu mi-ai răspuns? V-am scris la adresa "LJ", a întrebat Ira.

"Dacă aș fi putut crede că ești tu!" Există atât de mulți oameni scriu nonsens diferite! Nu citesc totul. Așa că am trecut cu vederea scrisoarea ta!

Dar cel mai interesant sa întâmplat chiar și atunci când am condus-o pe Irina la spital, iar puțin mai târziu, în centrul orașului.

Irina a trebuit să fie luată dintr-un depozit abandonat și adusă într-o cafenea de pe strada Tverskaya. Cazul cu bani situată în noua masina, parcat pe o stradă laterală (aceasta a fost condiția), iar răpitorul a promis să trimită un SMS cu numărul mașinii, în cazul în care este Irina. Numai o nuanță: până în acel moment, potrivit medicilor, cea mai săracă fată, cel mai probabil, nu mai era în viață. În spital mi-au spus că o târăsc din lume ...

Întregul plan sa prăbușit după ce răpitorul, după ce a ajuns în spatele ostaticului, nu a găsit-o. În acest moment, am fost deja la jumătatea drumului spre spital.

În ciuda acestui lucru, răpitorul a mers la înșelăciune, a luat banii și a dispărut. Când Valera și oamenii săi au înțeles acest lucru, a început ceva. Câteva apeluri - iar Moscova sa schimbat în fața ochilor noștri. Nu a fost doar o interceptare a planului: drumurile s-au turnat în forțele de poliție, mișcarea din centru a fost blocată, în aer au fost trase câteva zeci de elicoptere. Numărul mașinii era cunoscut. Răpitorul a fost prins în decurs de cincisprezece minute.

În timpul interogatoriului a devenit clar că omul care a luat banii a fost doar un interpret. Clientul întregului eveniment, așa cum era de așteptat, a fost un om de afaceri foarte inadecvat, Petr Pereslavsky. A fost reținut în timp ce încerca să zboare din Sheremetyevo prin alte documente.

Același Petru a fost supărat pe Valera, pentru că a ajuns în datorie din cauza unor acorduri nerealizate asupra proiectului de dezvoltare. În complotul de răzbunare, Peter a aranjat o spionaj pentru Valera. Surpriza cu achiziționarea unui apartament pentru Ira ia încurajat să folosească o schemă similară pentru a captura ostaticul. De când Valera ia dat fetei un apartament luxos, înseamnă că e foarte dragă pentru el.







Trimiteți-le prietenilor: