7 Interesante din viața lui Jack Chana în cifre, viața privată, stele

7 Interesante din viața lui Jack Chana în cifre, viața privată, stele

7 Interesante din viața lui Jack Chana în cifre, viața privată, stele

- De la ora cinci dimineața până la miezul nopții am învățat un băț - actorul își amintește șederea la internat la Opera din Beijing. Foto: Global Look Press

30 de secunde au continuat prima luptă de stradă, în care Jackie, în vârstă de 17 ani, și doi dintre prietenii săi s-au implicat după absolvirea școlii internat. Șase dintre motocicliști nu le plăcea faptul că adolescenții iau în considerare motocicletele lor. Luptătorii tineri instruiți au ieșit din câștigători, dar nu fără pierderi. "Într-o luptă convențională, artele marțiale nu oferă un avantaj atât de mare, așa cum se arată în filme", ​​spune Jackie. - Mai ales că am fost crescut mai mult ca niște cascadori decât sportivii. Am împrăștiat acești unchi răi, s-au grabit să alerg, și după câteva blocuri am simțit că sângele mi-a curgat pantalonii în sandale: unul dintre motocicliști ma lovit cu un cuțit. A doua zi am ales un pumn din pumnul cuiva. Și mi-am dat seama că urăsc violența. În filme, luptele sunt mai mult ca dansul, coregrafia și frumusețea. O bătaie pe stradă este o afacere murdară, în care nu există nici eroism, nici poveste. "








2900 de scene de o singură scenă au permis lui Jackie să intre în Cartea Recordurilor Guinness și să câștige reputația celui mai pedantic cascador din istoria cinematografiei. El este, de asemenea, cunoscut pentru faptul că nu se cruță pe el sau pe cascadorii de pe set. "Când fac un bam-bam-bam unui cascador asiatic, blochează aproape toate loviturile", explică Jackie suma extravagantă

Jackie Chan: "Cum să fac trucurile?" Este foarte simplu: camera, motorul, saltul, este îndepărtat! "Îi ia răni. - Când fac un bam-bam-bam unui american, el, Doamne interzice, bate o lovitură de la a treia încercare. În plus, în Asia avem dreptul de a insera o scenă în film, în care a fost rănit cineva. În America este interzis. " Cea mai gravă vătămare, în cele mai multe cazuri, devine Jackie. Odată cu vârsta, instinctul de auto-conservare l-a făcut să înceteze să facă trucuri fără dubluri și să folosească grafică pe calculator. "Trebuie să recunosc că pentru multe lucruri nu mai pot", actorul este trist. "Și apoi, orice daună înseamnă spital și injecții." Nu mi-e frică de nimic în viață, dar din gândul de a injecta lichid prin acele mele în corpul meu, o sudoare rece trece prin mine. Nu vă puteți imagina de câte ori am fost salvată de o evadare rușinoasă de la o asistentă medicală cu o seringă!

7 Interesante din viața lui Jack Chana în cifre, viața privată, stele

Pentru una dintre scenele din filmul "Lord Dragon" în 1981, Jackie Chan a făcut 2900 de jocuri

2 fete s-au sinucis în 1982, aflând că Jackie are o prietena. Unul sa grăbit sub tren în metrou, altul a băut otravă chiar în biroul său. "Am fost foarte popular cu femeile, chiar și când eram un simplu cascador", a spus Chan. - Și după ce a devenit faimos și sa îmbogățit, au zburat la mine ca un fluture pe o floare. Mi-a plăcut apropierea de atâtea frumuseți, chineze și străine, care la un moment dat frumusețea feminină a încetat să mă îngrijoreze. Cum taie! Nu mai simt dorința de a alerga pentru fuste - sau nu există fuste în jurul valorii de care să mă impresioneze. "







Fanii în gelozia zadarnică a actritei Joan Lin, care în cele din urmă a devenit soția sa. "Ne-am intalnit pana cand Joan a ramas insarcinata", spune Chan. "Am vrut un copil, așa că am luat-o cu mine în Statele Unite". Când era timpul să se nască, era necesar să se completeze documentele, iar agentul sfătuit căsătoria pentru a evita problemele de migrație. Ne-am căsătorit într-o cafenea în timpul prânzului. Câștigată în legătură cu cariera și dragostea, Jackie și-a abandonat repede soția și fiul, Jaycee, care în cele din urmă s-au mutat în Taiwan împreună. "În viața noastră a existat o perioadă când am văzut familia de șase ori în șase ani", spune actorul. "Chiar și când i-am vizitat, am petrecut mai mult timp cu prietenii decât cu familia." Cei care îmi spun un tată rău au dreptate, dar am făcut tot ce mi-am făcut pentru a-mi face pe fiul meu o adevărată educație, a întruchipat visele mele din copilărie pentru a deveni avocat, inginer sau doctor. Și Jaycee din toate profesiile a ales să acționeze! Soția mea a izbucnit în lacrimi și i-a spus: "Această nava blestemată mi-a luat soțul de la mine."

7 Interesante din viața lui Jack Chana în cifre, viața privată, stele

Jackie sa întâlnit cu actrița chineză Joan Lin, până când a rămas însărcinată. Apoi Chan sa căsătorit cu ea și la dus în SUA. Fotografie: Zuma / TASS

Acum 17 ani, fosta Miss Asia Elaine Ng a dat naștere unei fiice de la Jackie. În ciuda faptului că actorul, după o reflecție lungă, a recunoscut copilul, a cerut pensia lui Elaine să refuze. "Mama aproape a adormit, așa că mi-a fost greu să cresc singur", spune Etta Ng. "Nu-l consider pe Jackie părinte: nu a fost niciodată o parte a vieții mele și nu am sentimente înrudite cu el".

În mod ironic, scandalul cu fiica nelegitimă îl întoarce pe Jackie familiei. Se aștepta ca soția să ceară divorț, dar se comporta diferit. "Am vorbit sincer pentru prima oara in ani, si poate pentru tot timpul", spune Joan. - Jackie ne-a cerut scuze pentru că ne-a neglijat. A spus că sunt prea bun pentru el. După cum sa dovedit, el nu a avut niciodată încredere în femei, întotdeauna a așteptat ca ei să lovească în spate. M-am gândit că eram la fel de frivol și de nesigur ca și stăpânii lui. Și numai această poveste neplăcută la făcut pe Jackie să-și dea seama cine îl iubește cu adevărat și nu-l va trăda niciodată ".

Fiul lui Jackie Chan a căzut victima războiului autorităților chineze împotriva vedetelor de droguri, nu a vizitat Jaycee în închisoare și a refuzat să folosească conexiunile sale extinse pentru a face concluzia mai confortabilă. - Voi fi fericit dacă închisoarea lui măcar învață ceva, spuse Jackie.

7 Interesante din viața lui Jack Chana în cifre, viața privată, stele

Cea mai mare parte a statului Jackie Chan a lăsat moștenirea fundațiilor caritabile. "Dacă fiul meu merită ceva, el va fi capabil să câștige bani", crede actorul. "Și dacă nu, nu vreau un ratat fără valoare să-mi cheltui banii". Cu fiul lui Jaycee. Foto: Gettyimages.ru

130 de milioane de dolari - aproximativ în această sumă se estimează statul lui Jackie Chan, deși nici măcar nu știe cifrele exacte. "Mâinile nu se iau în calcul", râde actorul. Pe lângă cinematografie, veniturile îi sunt aduse de restaurante, teatre, afaceri de cafea, linia de îmbrăcăminte și marca de ceas. "Povestea de dragoste cu ceasul am început cu primele câștiguri grave", spune Jackie. - Imaginați-vă un tip nepoliticos care a devenit brusc milionar. Într-o săptămână am cumpărat aproape tot ceea ce am visat pentru o viață. Și apoi intru în magazinul de ceasuri șic, iar în spatele meu sunt doi cascadori cu o geantă de bani. Aceasta nu este o figură de vorbire, ci o pungă naturală, în care se află 64.000 de dolari în moneda noastră. Vă rog să-mi arătați cele mai scumpe ceasuri și să cumpărați șapte modele diferite. Săptămâna viitoare purtam un nou ceas în fiecare zi, ca și cum aș fi întâlnit în mod neașteptat cu prietenii și în timpul conversației mi-au rostogolit mâneca pentru a putea să o admire ".

Jackie nu a învățat imediat cum să se ocupe de averea lui colosală. El admite că era ușor să-l înșele și acest lucru a condus la ispită chiar și pe cei pe care îi considera apropiați. Odată ce decoratorul filmului sa oferit voluntar să închirieze o casă pentru el, apoi a dispărut cu banii. "Am decis să nu-l caut", Jackie ridică din umeri. - Oamenii care fură de la mine nu devin mai bogați și eu, în ciuda naivității mele, nu am devenit mai sărac. Atitudinea mea față de bogăție sa schimbat: nu mai sunt interesat să cumpăr mașini, iahturi și avioane. Îmi poartă aceleași haine, mănânc modest, prețuiesc mai mult confort decât lux. Acum am nevoie de bani pentru a le da fapte bune. Singurul lucru pe care aș dori să-l cumpăr este timpul, pentru că nu este întotdeauna suficient. "







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: