7 Exerciții eficiente pentru iertarea infracțiunilor iertarea dvs. și a altora - succesul în viață, puterea gândirii și

7 exerciții eficace pentru infracțiunile de iertare: iertați-vă pe voi înșivă și pe alții

Dacă în noi resentimentul stă cu alți oameni. nu putem comunica cu ei în mod normal, orice contact se dezvoltă în conflict și trăim în stres constant, așteptând din lumea exterioară numai următoarele probleme.







Când îi iertăm pe alții, suntem eliberați de povara durerii și de emoțiile negative pe care le tragem împreună cu noi înșine și ne redobândim capacitatea de a interacționa în mod normal cu lumea înconjurătoare și de a avea o relație armonioasă cu ea.

Utilizați acest exercițiu și încercați să iertați persoana care v-a jignit. Probabil, următoarele întrebări vă vor ajuta în acest sens:

1. De ce mi-a făcut acest om acest lucru, ce la motivat, la ce se gândea, ce sa simțit el?

2. Care au fost intențiile lui, cum a explicat el însuși?

3. Ar fi putut să acționeze diferit din cauza educației, a educației, a mediului și a condițiilor vieții sale?

4. Cum crezi că simte acum această situație?

5. Ce am făcut eu însuși / în mod inconștient, și acest comportament și atitudine față de mine?

6. Care este lecția mea în această situație?

7. Ce este pozitiv, bun în această situație? / Care este utilizarea acestei situații?

8. Cum pot să mă justific pe mine și pe ceilalți în această situație?

9. De ce să fiu recunoscător în această situație?

Dacă sunteți bântuit de sentimente de vinovăție pentru unele evenimente trecute, atunci, vă simțiți vinovați, sunt susceptibili de a avea o stima de sine scazuta si de a incerca inconstient sa ispasiti vinovatia. O mulțime de greșeli din trecut va include în corpul tău un program de auto-distrugere. Poate. Veți fi urmărit de sănătate precară, slăbiciune, letargie, apatie la viață și lipsă de vitalitate.

Procesul de vindecare începe cu auto-iertare. Pentru a scăpa de toată povara acumulată din trecut, faceți munca de a vă ierta.

Probabil, următoarele întrebări vă vor ajuta în acest sens:

1. De ce am făcut acest lucru / în situație, care au fost motivele acțiunii mele, ce credeam / ce m-am simțit?

2. Care au fost intențiile mele, cum mi-am explicat-o, mi-au părut potrivite în acel moment?

3. Pot face altfel din cauza educației, a educației, a ideilor despre lume, despre mediul înconjurător și despre condițiile de viață?

4. Ce cred / simt acum despre această situație?

5. Care este lecția mea în această situație?

6. Ce este pozitiv, bun în această situație? / Care este utilizarea acestei situații?

7. De ce să fim recunoscători în această situație?

V-ați răscumpărat suficient greșelile și acum este timpul să scăpați de vinovăție și să vă iertați. Luați oglinda, priviți-vă în ochi și repetați de mai multe ori: "Mă iertăm pentru tot, sunt complet liberi și acceptă astfel (așa cum sunt eu"). Repetați această formulă magică până când vă simțiți ușori și liberi.

C) Corectare: Mă simt resentimente ... / Sunt pace și iertare ...

Adesea, în ciuda faptului că o persoană înțelege totul cu mintea și face încercări conștiente de a se împăca cu infractorul și de a scăpa de povara infracțiunilor. durerea emoțională poate fi atât de puternică încât aceste încercări, în cel mai bun caz, să nu ducă la niciun rezultat.

În acest caz, mai întâi de toate, eliberați sarcina emoțională a durerii și a resentimentelor care sunt stocate în sufletul vostru.

Pentru aceasta, conform principiului corectării sferei emoționale, simt ... Sunt multe ori spun insultă, durere și toate emoțiile care se ridică în sufletul tău, punând în ei acea energie și emoție pe care o simți în legătură cu această situație.

Încercați să vorbiți luminos, emoțional, vărsați-vă și scăpați de toate emoțiile care vă otrăvesc din interior.

Discutați despre situație cu partenerul dvs. pentru corecție. Poate că o privire nouă din partea dvs. vă va ajuta în mod corect, în lumina adevărată, să înțelegeți și să evaluați situația și să veniți la curent cu abuzul.

Când vă liniștiți și simțiți lumea, eliberarea și purificarea în interiorul vostru - umpleți spațiul interior eliberat cu emoțiile păcii, păcii și prieteniei.

După corectare, veți avea senzația că v-ați născut din nou, ați crescut mai mulți ani și ați aruncat o greutate mare din umeri. Bunăstarea ta psihologică și fizică se va îmbunătăți acum cu fiecare zi care trece.







D)) Eșantionați cu cei care vă ofensează

Dacă doriți să fiți o persoană sănătoasă, de succes și prosperă, trebuie mai întâi să vă împăcați cu cei care vă ofensează. De ce este atât de important? Faptul este că toți oamenii formează un singur organism viu. Și dacă aveți dușmani sau oameni care vă sunt ofensați, resentimentele lor vă vor liniști subconștient. De exemplu, dacă nu sunteți norocoși în viața personală, atunci este posibil că există oameni care vă sunt ofensați pentru refuzul dvs., trădare sau nemulțumire. Dacă nu sunteți norocos într-un mod profesionist, poate cineva este gelos de tine și de succesele tale de carieră, sau cineva e jignit de tine pentru că nu l-ai ajutat în acest domeniu. Dacă nu aveți noroc în planul material, poate că cineva nu vă poate ierta pentru datorii vechi sau pentru cineva pe care nu îl oferiți suficient suport material. Același lucru se poate spune despre sănătate. Orice resentiment, ca și al nostru, și în relația cu noi, închide canalele de energie, ne distruge și blochează calea în viața noastră.

Dacă doriți să vă întâlniți cu cei care sunt ofensați și ostili față de dvs., începeți să elaborați o listă a acestor oameni. Scrie numele persoanei, motivul pentru care este ofensat la tine si ce vrea sau se asteapta de la tine. Deci, scrie o listă a tuturor oamenilor care te-au jignit. Crede-ți inima și intuiția. În interiorul vostru, vă simțiți întotdeauna cine este neprietenos pentru tine și care vă jignește.

Creați o listă proprie:

Scrie până când simți că această persoană ți-a înțeles și te-a iertat. Ceea ce scrieți va veni la el în acel moment sub forma conștiinței interioare. El vă va înțelege și se va liniști.

Atunci cere-i iertare. Spune-mi ce îmi pare rău că ești. Încercați să-l înțelegeți și pe el - ceea ce el a simțit, a crezut, a experimentat. Apoi faceți pace cu el.

Dacă ați ofensat ceva sau l-ați jignit, încercați să-l compensați. Dacă vă este greu să o faceți fizic - în orice caz, să-i dați pacea, bună, împlinirea tuturor dorințelor sale, o viață bună și bună pe Pământ.

Umpleți-o cu energia pozitivă a sentimentelor și dorințelor voastre ușoare până când simțiți că situația a fost deja rezolvată în această persoană și că este calm și bun pentru voi.

Dacă la un moment dat nu ați reușit să dezlănțuiți o nemulțumire cu cineva de pe lista dvs., nu vă descurajați. Continuați să-i trimiteți pur și simplu gânduri și sentimente luminoase, dorințe bune, iubire, sprijin și energie pozitivă. Puteți lumina lumânări sau parfumuri pentru sănătatea și bunăstarea acestei persoane, spuneți o binecuvântare pentru el, continuați să scrieți scrisori sau să vă ajutați la distanță sau orice vă puteți permite. Puteți merge la o consultare cu un psiholog sau puteți discuta despre această situație cu un bun prieten. Mai devreme sau mai târziu, va fi neapărat rezolvată și veți putea să vă apropiați de alte persoane din lista dvs.

E) Dacă ți-e greu să ierți.

Există multe tehnici de iertare. dar nu toate funcționează în practică, iar altele se potrivesc, dar altele nu. De ce se întâmplă acest lucru?

Foarte des, tehnicile de iertare sunt ineficiente deoarece încercăm să iertăm și să rezolvăm această situație ca și cum ar fi "din interior", în timp ce "gătim" în boiler durerea și emotiile negative.

După cum știți, depășirea durerii în timp ce este în el este destul de dificilă. Pentru a face față cu succes durerii și resentimentei. încercați să renunțați la ele. O modalitate este de a distruge mai întâi toate energiile negative asociate cu această situație, iar apoi într-o stare calmă este ușor să ierți pe infractor.

Pentru a face acest lucru, stați sau întindeți-vă confortabil, după ce aveți grijă ca nimeni să nu vă deranjeze în următoarea jumătate de oră. Calmează-ți respirația și gândurile. Relaxați-vă complet.

Imaginați-vă mental abuzul și scena neplăcută care ți sa întâmplat. Uită-te la ea ca și cum ai avea parte de ea. Imaginați-vă că această scenă este redată pe ecran și că vă aflați în sală. Încercați să simțiți și să intensificați cât mai mult posibil emotiile negative pe care le experimentați și să le dați o cale de ieșire. Puteți să-i spuneți abuzatorului tot ce credeți despre el, sau să țipați sau să învârțiți perne. În general, faceți tot ce vă ajută în aceste cazuri.

Când tot energia negativă iese din tine și te calmezi, imaginați-vă firele energetice întunecate care vă conectează între voi și făptuitorul vostru. Prin efortul voinței, spargeți aceste fire sau faceți tot ce vreți cu ele. Le puteți tăia cu foarfece, le ardeți cu foc, le puteți spăla cu apă etc. sau pur și simplu uniti noduli și lăsați aceste fire, împreună cu agresorul tău, să dispară din câmpul vizual.

Imaginați-vă că aceste fire nu mai există și că nu aveți nimic de-a face cu infractorul dvs. Acum îi puteți spune în mod mental că îl iertați. Dacă simțiți că aceste cuvinte vă sunt date cu ușurință și sunt sincere - atunci iertarea a trecut cu succes și poate fi încheiată.

Dacă nu puteți scăpa complet de negativ, este ușor să iertați și să eliberați abuzatorul - repetați totul de la început. Puteți încerca alte căi de a scăpa de durerea emoțională și de a distruge energia negativă care vă leagă.

Când reușiți, imaginați-vă modul în care infractorul dvs. scade treptat în dimensiune și este înlăturat cu totul din câmpul de viziune pentru totdeauna. Spuneți că l-ați iertat complet și l-ați lăsat să iasă din viața voastră.

Și acum iartă-te și pe tine însuți. În primul rând, întăriți în mod maxim sentimentul de resentimente față de voi înșivă și atunci când reacția emoțională încetează - ardeți sau dizolvați mental energia resentimentelor. Spuneți-vă că vă iubești și iertați-vă cum sunteți, justificați pe deplin și acceptați-vă.

Repetați această procedură până când vă simțiți bine și eliberați-vă.

E) Iertarea prin vindecare prin dragoste și pozitiv.

Și acum ați făcut toate exercițiile, dar durerea resentimentelor nu vă va părăsi. Prea multe pe care le-ai pierdut, prea mult a fost suferința ta. În acest caz, lăsați tehnicile de iertare și încercați să vă vindecați cu un lucru pozitiv. Compensați-vă pentru suferința și durerea voastră cu emoții pozitive, dați-vă bucurie și plăcere din viață, vindecați-vă rănile cu dragoste pentru voi înșivă. Dă-te ce ți-au furat alții.







Trimiteți-le prietenilor: