Clichina a ajuns în finală în saltul lung la Campionatele Mondiale

Lupta ruseasca in lungime Daria Klishina si-a facut drumul spre finala la Campionatul Mondial de Atletism din Londra, aratand cel mai bun rezultat printre toti sportivii. Alexey și Valery Sokirsky Pronkin califică în aruncarea ciocanului și de a efectua în finala, dar Serghei Litvinov a aratat ca rezultat doar 17-lea, și a fost scăpat de sub control.

Klishina sa dus la medalie

19 ruși aici acționează, și mult mai mult calcul a fost pe performanța de succes a sprinter Serghei Shubenkova la o distanță de 110 m obstacole, care au îndeplinit așteptările de a câștiga de argint, precum și nu cunoaște înfrângeri săritor acest sezon în înălțime Maria Lasitskene (Kuchin), care numai pentru a începe.

Îndoielile speciale că Daria va ajunge la final în saltul lung, desigur, nu a fost. Klishina în acest sezon se află la un nivel înalt constant, de obicei, trecând între a doua și a patra poziție finală din etapele "Diamond League".

În acest caz, Brittney nu a ajuns nici măcar în numărul de participanți la Cupa Mondială, iar principalul favorit al competiției este compatriotul ei, liderul sezonului mondial Tiana Bartoletta.

Ea a condus clasamentul după prima încercare, a zburat la un destul de decent 6,64 m (doar cu acest rezultat, Brittany a câștigat la Lausanne).

Clichina a reacționat la primul său salt ca o încălzire, lăsând doar 6,51, dar sa stabilit în protocol în timp ce se afla pe locul patru. Înainte de Daria au fost un alt favorit al competițiilor sârbe Ivan Spanovic (6.62) și Shentel Malone din Insulele Virgine Britanice (6.52).

Cu toate acestea, în a doua încercare, Klishina și-a arătat deja potențialul, zburând la 6,66 m și îndreptându-se balanța calificării. De fapt, acest rezultat a rămas în partea de sus a protocolului până la capăt, din moment ce nimeni altcineva nu putea să sară până la 6,60 m.

Rezultatul lui Klishina este încurajator, deși nu trebuie să vă bucurați în timp. Acele centimetri, pe care sportivii le-au arătat în calificări, în finală cu probabilitate de aproape 100% nu vor mai fi lăsate nici măcar să lupte pentru medalii.

Citește mai mult:

Și, deși în ultima parte a competiției, Daria nu va fi principalul favorit, jumperul rus este destul de capabil să lupte pentru aur și să câștige unele dintre premii ale campionatului mondial.

Hammerul rusesc

Cea mai mare reprezentanta rusa a fost inregistrata in capitala Marii Britanii in competitiile de aruncare a ciocanilor pentru barbati, unde trei sportivi rusi au venit in acest sector: Alexei Sokirsky, Serghei Litvinov si Valery Pronkin. Primele două au început dimineața în primul grup de calificare, iar Pronkin a concurat în al doilea.

Primul grup a fost semnificativ mai puternic, astfel încât majoritatea finaliștilor au concurat. Sokirsky în prima încercare de a se potrivi cu tunica cu un standard de calificare, aruncând o cochilă la 75,50 m.

Dar cazul lui Litvinov nu a mers imediat și nici nu a ajuns la 73.50, în cea mai bună încercare de a lansa ciocanul la 73.48.

Rezultatul lui Serghei a fost al 11-lea în grupa A de calificări, iar singura șansă pentru el să ajungă la final a fost speranța că într-un alt subgrup va fi capabil să treacă doar o singură persoană.

Firește, această speranță a murit imediat, pentru că odată ce cei șase sportivi deja la prima încercare rezultatul a depășit rușii și un polonez Wojciech Nowicki a trimis ciocanul la 76,85 metri, depășind chiar și grupul câștigătoare Un compatriotului Paul Paweł Fajdek.

Valery Pronkin a început cu ciocanul la 74.11, ceea ce nu ar fi de ajuns pentru a ajunge la final. În a doua încercare, el nu a reușit să-și îmbunătățească rezultatul, dar în al treilea a lansat un ciocan la 75.09 și a făcut drumul către runda decisivă cu poziția a zecea.

Conducerea americană consolidată

Primul său campionat a jucat un șut-crosa, și, după cum era de așteptat, a câștigat aurul prolidirovavshaya chinez Liyao Gong de la prima la ultima încercare a competiției, iar în a cincea rundă de a fi împins de neatins pentru rivalii 19,94 m.

Ziua competiției sa încheiat în mod tradițional cu două runde finale. Primul norvegian Carsten Varholm a câștigat 400 de obstacole metrovke înainte în lupte grele Turk Yasmani Copello și al treilea rămas din America Kerron Clement, care a fost considerat principalul favorit.

Dar, pe o suprafață netedă de 400 de femei au luat metrovke de aur, cum era de așteptat, americanul Francis Phyllis, care a reușit doar o cursă din cele 50 de secunde și a stabilit, în același timp, personal lui cel mai bun - 49.92.

realizare personală și națională a stabilit a terminat al doilea Salwa Nasser Eid Bahrain (50.06) și bronzul a fost ea a pierdut 0,02 unul mai american Allyson Felix.