8 - Pietrarul Noghri

A doua zi, șeful arhitecților a ordonat tâmplarilor să susțină stratul superior al pământului, iar pietrarii să treacă prin stâncă în stâncă.

Mulți oameni au fost trimiși la râu. Trebuiau să descarce plutele care proveneau din carierele cu blocuri de granit.







Oamenii au pus bolovani pe alergători prins de opt perechi de boi și au condus la locul de muncă. Boii au tras cu greu alergătorii. Dar șoferii au țipat sălbatic și au condus boii cu săgeți ascuțite. Animalele au răcnit plângând și au adăugat un pas.

Nugri, cu ajutorul mai multor pietrari, măsura o piatră mare, marcând intrarea cu creta. A fost ordonată să străpungă trecerea în el, pentru a face cartiere funerare. A fost cea mai grea lucrare. Piatra era tare, iar burghiele de cupru nu puteau distruge. Nugri a ales o bucată de granit plat, potrivită pentru ușa coborâtă, Keni a făcut clic și a tăiat granitul cu o placă de cupru lungă. Acum a trebuit să-și taie placa de la ea, iar Nugri a mers la lucru.

Șeful pietrișilor a fost același scriitor căruia i-au ascultat în Teba. Într-o dimineață, când Nugri și Keny îl așteptau cel mai puțin, în fața lor apărea o targă. Un scriitor a coborât de pe targă, sa uitat la lucrarea pietrarilor și la chemat pe maistru.

"De ce oamenii lucrează pentru tine ca niște oameni somnoroși?" A strigat. - Nu ați auzit că dumnezeul și tatăl nostru se pregătesc să se culce în holul eternității? Grăbește-te, sclav, altfel îți voi porunci să îți pieli pielea și apoi să te pun pe conte!

Managerul speriat de zece s-ar justifica că piatra era greu și cădea prost la eforturile oamenilor.

- Vă trimit câțiva oameni. Vai de tine, sclav, dacă lucrarea nu se mișcă!

Din acea zi maestrul a devenit o persoană diferită. Era furios la gândul că scriitorul putea să-l trateze "pentru vina altcuiva". De aceea nu a cruțat oamenii și ia grăbit. Plaja lui era mai des colorată de sânge. Nugri și Keni au primit, de asemenea, o duzină de lovituri, dar pentru care nu știau.

Seara, când pietrarii au mâncat pâine și ceapă, spălând-o cu apă, Nugri a spus:

- Așa e, frați. Dacă maistrul și mâine ne vor bate, lucrați încet. Lăsați mânia scriitorului să se întoarcă la el!

A doua zi, managerul zece a bătut din nou oamenii. Lucrarea a mers încet. Nici amenințările și bătăile nu puteau sparge zidarii. Managerul zece a realizat că severitatea excesivă a agitat oamenii și a oprit tortura.

În această mică luptă, pietrarii au câștigat. Atitudinea față de ei sa schimbat dramatic. Maestrul era în mod evident în favoarea lor. El a avut grijă ca nu au existat întreruperi în livrarea de apă, le-a permis oamenilor să se odihnească peste timpul necesar.

Câteva zile mai târziu șeful arhitecților a examinat lucrarea.

"Sunt mulțumit de tine", a spus el managerului zece. - Numai prin măsuri stricte putem obține o muncă bună.







Munca se fierbe. În fiecare zi, pilonii de granit au fost adusi de-a lungul Nilului.

Oamenii au murmurat de multe ori. Munca grea și hrana slabă i-au epuizat. Mulți oameni au murit din cauza bolii. Au fost înlocuiți de oameni noi. Și au hrănit la fel de rău ca la începutul lucrării: în pâine dimineața și ridiche, în supa de ceapă după-amiaza, în pâine seara cu usturoi. Apa de baut nu a fost de ajuns, pentru ca a fost livrata cu mari intreruperi. Adesea, oamenii au amenințat că după ce dorm (dormeau două ore după prânz) nu vor funcționa. Stăpâniții speriat, temându-se de mânia cărturarilor, au trimis purtători de apă la Nil.

"Fara apa din Nil, moartea ne asteapta", au spus oamenii, aducand cani mari.

Gustul plăcut și plăcut al apei din Nil a fost o binecuvântare în timpul căldurii. Era o culoare de lapte de cafea și, înainte de al bea, l-au lăsat să stea: turnat în cani poroase cu o capacitate de mai multe găleți.

Se scurge apa, se scurge într-un castron mare, lăsând o dărâmătură galben-roșie în pitcher, iar din castron intra în vase mici.

Nugri a dormit rar după cină. Ascultând sforăitul lui Snape, el a băut apă din Nil și sa gândit la familie, la fiul care va deveni în curând scriitor.

A trecut timpul pentru însămânțare și recoltarea de vară a cerealelor. Din nou, a fost timpul să turnați Nilul. Știrile de la domiciliu erau slabe. Doar o dată Nugri primea o scrisoare. Fiul a scris că a trimis trei scrisori și a fost surprins de faptul că tatăl său nu a răspuns (Nugri nu a primit aceste scrisori). El a spus că mama lucrează ca lucrător de zi la scriitor - trebuie să mergeți în fiecare zi la Thebes.

"Când mă întorc", a scris Nugri fiului său, "te poți căsători." Între timp, nu pot să susțin familia, datoria voastră ca fiu mai mare, pentru a înlocui frații și surorile tatălui său. Dar o datorie și mai mare este să ai grijă de mamă. Îți amintești, fiul lui Mimuta, că i-ai promis că-i vei face bătrânețea calmă?

Într-o zi după cină, Nugri se gândea la familie. Și-a amintit că fiul a scris despre familiile de pietrari și zidari: "Toate femeile, ca și mama mea, lucrează în Teba. Munca este grea. " Prin urmare, toți sunt săraci.

Nu-l auzea pe Keny trezindu-se si stam langa el.

- Nu a dormit? Întrebă Keny.

Nugri se întoarse spre el.

- Nu, Keny. Gândurile nu dau odihnă.

Nugri vorbi încet, privind în jur:

- De mult timp cred că nu spun nimănui. Moare Ramses - o mulțime de comori va fi pusă cu el în mormânt. De ce un cadavru are nevoie de aur? Voi lua bijuteriile și le voi împărți printre familiile satului nostru. Lăsați oamenii să trăiască în pace și mulțumire. Femeile să se odihnească de munca insuportabilă. Copiii să fie plini.

- Nu aprobi planul meu? - a supărat pe Nugri cu durere. "Ce ar putea fi mai mare decât el?"

Keny ridică privirea.

"Te admir, Nugri!" Spuse excitat. "Dar ați luat în considerare ce dificultăți ne așteaptă?" Să presupunem că vom pătrunde în holul eternității, vom ridica ușile coborâte. Dar ai nevoie de curaj să te opui zeilor. Ei se vor supăra și ne vor distra pentru așa ceva.

- Ești laș? Scoate Nugri disprețuitor.

- Nu, nu mi-e teamă. Dar mă tem de judecătorii din lumea interlopă, când sufletul după moartea mea va apărea înaintea lor.

"Și nu mă tem de judecători, pentru că afacerea noastră este justă".

- Deci, de ce ezitați?

- Mă tem de eșec. Zeii ne vor sperie, vom urmări ... În întuneric ne vom pierde cu ușurință și vom muri de foame.

- Și totuși o să mergem, Kenye! Este imposibil să nu mergeți. Dar dacă ești speriată, Keny, o să găsesc niște tovarăși.

- Nu, Nugri, nu mi-e frică! Voi merge cu tine!

"Știam că ești de acord, Keney!" Deși ai putea refuza. Până la urmă, nu mai ai nimeni în viață.

- Da, nu am rude. Dar mă bucur să-i ajut pe cei flămânzi, pentru că eu însumi sunt un om sărac și am trăit mereu în nevoie.

"Putem atrage câțiva oameni să ne ajute?" Sugerat Nugri.

- Vechiul Tinro și fiul său Ani.

Keny a zâmbit în linii mari.

"Știm acești oameni de mulți, mulți ani", a spus el. - Dar așteptați să le spuneți. De ce să le confunde pacea? Le vom spune în ziua în care o vor îngropa pe Miamun.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: