Stadionul: Stadionul Central al sindicatelor, 32 750 de spectatori

• Cea mai mare victorie - 7: 0 (Lokomotiv Orel, 1962).
  • Cea mai mare înfrângere este 0: 6 ("Dnepr", 1985).
  • Cel mai mare număr de meciuri pentru club: Oganese Mkhitaryan - 406.
  • Cel mai bun marcator al clubului: Vladimir Proskurin - 182.

ISTORIA CLUBULUI VORONEZH

Clubul a fost fondat în 1947: societatea de sport de primăvară „Aripi sovietelor“ Voronej plantă n / I 71 (acum VASO), echipa de fotbal a fost creat, din care urme istoria sa „Torța“. Acesta a fost numit „Aripi de sovietici“, dar din cauza secretului întreprinderii a fost numit în presă și într-o serie de documente echipei Stalin District.

În 1947, echipa din districtul Stalin și-a început călătoria în campionatul orașului în al doilea grup. În 1948 aviazavodchane a jucat în primul grup și a devenit finalist al Cupei Regionale Obkom Komsomol. În 1949 echipa a devenit campion al regiunii Voronezh și i sa acordat dreptul de a concura în campionatul RSFSR în rândul CFC. Terminând pe locul al doilea acest turneu în 1953, a avut ocazia de a face debutul în campionatul național din clasa „B“, în calitate de campion al RSFSR din acest minut a refuzat. Printre echipele de maeștri clubul a devenit cunoscut sub numele de Echipa orașului Voronej. În 1960, clubul (apoi „Work“) a câștigat dreptul de a juca în prima ligă (clasa „A“), dar stai acolo nu putea, terminând pe locul 15 din 22 de echipe din sezonul 1961, și ca cea mai proastă echipă RSFSR, sa reîntors la cea de-a doua cea mai puternică diviziune (cum ar fi termenii campionatului URSS din 1961). În cea de-a doua cea mai puternică diviziune alianță (clasa "B" / al doilea grup "A"), clubul a jucat în 1962-1969.

În perioada 1970-1978 echipa a jucat în diferite zone ale Ligii a doua. Înainte de sezonul 1977, „Trud“, a fost transferat de la fabrica din Marea Britanie de aeronave (în prezent - „Buran“), în Marea Britanie „Torța“ (KBKhA) din același DSO „Zenith“, iar echipa a primit un nume nou, care a supraviețuit până în ziua de azi. Din 1979, "Torch" a jucat în prima ligă a campionatului URSS. Strălucit a acționat în campionatul național în 1984 între echipele de prima liga (în Cupa URSS în acel an, „Torța“, a ajuns în semifinale, pierzând doar în timp suplimentar pentru viitorul campion al URSS - Leningrad „Zenith“), în 1985 „Torța“, a jucat printre cele mai puternice cluburi din țară , dar, luând locul penultim, pe locul 15, sa întors în prima ligă.

Elevii Tambov Alexander Kudryashov și Igor Neuchev în "Torch" (rândul de jos, centrat)

În primul său sezon, după ce sa întors la divizia sub-elită, "Torch" a ocupat locul șase, doar la sfârșitul campionatului, plecând de la lupta pentru play-off-uri. Sezonul trecut Voronej a terminat pe locul zece.

Stadionul central al sindicatelor ("Trud") este principala arena sportivă a orașului Voronej. Este situat în centrul orașului între străzile Studencheskaya, Ceaikovski, Komissarzhevskaya și Friedrich Engels. Există 32 750 de spectatori. Există 4 triburi din categoria inferioară și două - superioară.

ISTORIA RELAȚIEI TEAMULUI TAMBOV ȘI VORONEZH

Voronej a început jocul foarte energic, Tambov trebuia doar să se apere. În primul havtaim Voronez a bătut adversarii 4 goluri uscate, în al doilea gol havtayme 1, astfel încât câștigurile lor totale au fost exprimate de un scor de 5: 0

(Revista rusă Sport 18, 1913)

30 mai 1934.
Tambov - Voroneț 0: 4

Concursurile de fotbal pentru campionatele regionale de la Voronej s-au încheiat. Echipa noastră a ocupat locul 2. Dar echipa ar putea efectua și să aibă succes nevoie doar pentru a scapa de neajunsurile, care a demonstrat în Voronej, și anume inexactitate de transmitere, abuzul de „lumânări“, incapacitatea de a opri rapid mingea și a lovit în mișcare, fără tactici.

La întâlnirea cu echipele din Borisoglebsk și Lisoks, aceste deficiențe nu au putut afecta rezultatul, deoarece

Liski și Borisoglebsk "se îmbolnăvesc" cu aceleași deficiențe, iar locuitorii din Tambov au rezistență și asertivitate pozitivă. Meciul cu aceste echipe sa încheiat cu un scor de 4: 0 cu Liski și 4: 3 cu Borisoglebsky.

Imaginea complet diferită a fost obținută când Sat.Tambova sa întâlnit în meciul final cu un sb bine instruit. Voronezh. Aici nu au fost ajutate de asertivitatea lor, iar rezistenta si meciul sa incheiat cu o mare pierdere de Tambov 0: 7.

(ziarul "Tambovskaya Pravda" din 12.09.1935)

2 mai 1962.
"Munca" - "Spartacus" 2: 0

22 mai 1974.
"Revutrud" - "Trud" 1: 1

Meciul din Tambov a găzduit șase maeștri de sport, inclusiv portarul. Și asta pare să fi fost să sperie gazdele sau cel puțin să le provoace o anumită rigiditate. Nimic de genul asta, spre satisfacția publicului, nu sa întâmplat. Dimpotrivă, din prima secundă, soldații de revoltă au plecat în ofensivă și cam zece minute nu i-au permis oaspeților să ia ceva substanțial ca răspuns.

Dar, dacă jucătorii noștri au luat mai mult entuziasm, liderii, restrângerea impulsului ofensiv al gazdelor, au dovedit încă o îndemânare reală. În minutul 12, mijlocașul Abramov, cu mare viteză, intră în zona noastră de pedeapsă și bate pe poartă. Și numai cu încredere a jucat A. Rakhmatov salvează echipa de la gol. În trei minute, același "șapte" neobosit dintre oaspeți creează din nou un moment ascuțit. Doi dintre apărătorii noștri încearcă încet să blocheze calea lui Abramov - o lovitură puternică urmează și, deși Rakhmatov atinge mingea, el este în plasă.

Fără confuzie gazdele nu au apărut. Mai mult, au intensificat atacul. În minutul 33 V.Bocharov părăsește dreapta, fundașul încearcă să-l țină mâna. Căpitanul nostru reușește să scape de tutelă, dar în zona de pedeapsă este încă bătut. Penalty - 1: 1.

După pauză, oaspeții și echipa gazdă au schimbat din nou goluri - doar de la o sancțiune.

(ziarul Komsomolskoye Znamya din 19 iunie 1777)

La stadionul "Locomotiva" a fost primul meci oficial al noului sezon de fotbal. În Cupa Rusiei Spartak sa întâlnit cu jucătorii Voronej „Burana“, Clubul experimentat, puternic.

Fanii Tambov în această seară și nu au văzut bilele, marcate de joc. Apărarea ambelor echipe conduse de portari tambovchaninom Alexander Goncharov și Voronezh Sergey Miholap, au acționat fără eroare, ceea ce nu se poate spune despre linia de atac. 90 de minute din timpul principal și 30 de minute suplimentare au trecut într-o luptă egală cu încăpățânare, iar judecătorii au trebuit să numească o serie de sancțiuni pentru a determina câștigătorul. Mai exact, au fost Tamboviți - 4: 3, care au ieșit în runda următoare a Cupei Rusiei.

ISTORIA RELAȚIILOR "TAMBOV" ȘI "TORCH"

Până în prezent, Tambov și Torch s-au întâlnit de șase ori. De patru ori echipele au întâlnit în Divizia a: trei a câștigat echipa Voronej și o singură dată cluburi au atras.

PROFESORI DE FOTBAL TAMB, PLAYING FOR TEAM VORONEZH

Babnev Leonid: ODO - 1954-1956 ani; "Munca" - 1955 (5 jocuri, 1 gol)

Gudkov Ghenadia: "Torța" - 1979 (1 joc)

Alexander, cum sa dovedit: nouă echipe profesioniste se află pe lista ta de piste, iar pentru trupul tău Tambov "Spartak" nativ ai jucat doar un singur sezon?

Cu participarea directă, "Torch" a crescut de două ori în elita fotbalului rusesc.

Există vreo insultă pentru unii mentori?

Când, în timpul tău, ordinele defensive ale Torței erau mai monolitic?

Ce veți spune despre a treia venire la "Torch" în acest an.

Am jucat împreună cu Radik Yumlikhanov. Sunt interesat de antrenament cu tinerii jucători. Și când "Torch" a fost eliminat - pentru jucători a fost un adevărat șoc. Crede-mă, mulți oameni nu l-au părăsit acum. "Torch" și "Yelets" ar putea fi pedepsiți într-un alt mod, fără măsuri extreme. Dar așa au decis unchii mari în birourile din Moscova. Și care este vina jucătorilor "Torch"? La urma urmei, un jucător de fotbal, ca un lup, picioarele furaje. Și pierderea muncii este întotdeauna stresantă.

Vladimir Ponomarev: "Torța" - 1980-1984, 1986. (122 jocuri)

Sysoev Valery: "Torța" - 1983 (3 jocuri), "Strela" - 1984 (33 de jocuri, 9 goluri)

În componența actuală a "Tambov" și "Torch" există un număr de jucători care în momente diferite erau în favoarea cluburilor opuse. Deci, Svyatoslav Shabanov și Dmitri Kayumov sezonul trecut a jucat în "Tambov", și de a proteja deja culorile de pilot de fotbal Voronezh. Și dacă Shabanov în meciurile oficiale nu a apărut încă, atunci în contul lui Kayumov deja 16 meciuri și 2 goluri marcate pentru "Torch".

În echipa noastră există, de asemenea, jucători cu trecutul Voronejului. Acesta este fundașul Alexei Mikhalev. mijlocasii Alexander Dutov, Vladislav Ryzhkov, Andrei Murnin.