8 Moduri de a ne desparti

Malicious este ușor. Chiar și cea mai inofensivă conversație poate duce la discuții despre alte persoane. La un moment dat, îți dai seama că defăimă pe cineva, fără să-ți dai seama cum sa întâmplat. Atunci când profetul (pacea asupra lui) a fost întrebat despre calomnie, el (pacea lui este) a răspuns: "Evil este menționarea fratelui tău de ceva ce nu-i place". Cineva a întrebat: "Și dacă fratele meu este inerent în ceea ce spun eu?" El a răspuns: "Dacă este inerent în ceea ce spuneți, atunci veți face geeba și, dacă nu este în ea, atunci veți ridica el calomnie! "







Coranul spune: "Evitați multe ipoteze, pentru că unele ipoteze sunt un păcat. Nu vă vegheați unul pe altul și nu vă mutați în spatele celuilalt. Vrei să mănânci carnea tatălui tău târziu dacă te simți dezgustat?

Din fericire, calomnia poate fi evitată dacă urmați recomandările de mai jos:

O persoană nu poate vorbi rău dacă știe poziția Islamului în legătură cu această problemă. Fiecare dintre noi are datoria de a realiza ceea ce constituie un păcat al blestemului, când este permis să vorbești despre o persoană absentă și ce să faci după ce ai calomniat pe cineva înapoi.

Unii oameni nu au absolut nimic de spus dacă nu discută despre ceilalți. Odată ce i-am spus prietenului meu despre interzicerea Islamului de a vorbi rău despre o persoană în spatele lui, la care ea a răspuns: "Atunci nu avem de ce să vorbim". Cel mai trist lucru este că avea dreptate. Adesea, oamenii pur și simplu nu au nimic de vorbit decât cu privire la deficiențele și greșelile celorlalți. Iar încetarea comunicării cu astfel de oameni este cea mai bună măsură într-un efort de a vă proteja de calomnie.







Foarte adesea foarte inofensive la prima vedere, întrebările pot duce la calomnie. "Nu am mai văzut asta de multă vreme. Cum este ea? "În loc de răspunsul obișnuit, ați putea urma:" Nu ați auzit că ea a fost ... "Unii cercetători chiar sfătuiește să nu întrebe despre persoana dispărută din cauza fricii de blestem.

  1. Opriți calomnia imediat ce începe

Dacă oamenii din jurul vostru încep să vorbească rău, spuneți-le că nu puteți participa la astfel de comunicări. Dacă sunteți într-un grup de non-musulmani care nu-și dau seama de întregul rău de calomnie, aceasta este o ocazie excelentă pentru dagwata, dar nu ar trebui să se facă în mod special ostil.

Hadith spune: "Cel care păstrează tăcerea este în siguranță". Cea mai bună modalitate de a evita calomnia, calomnia și bârfa nu înseamnă a vorbi despre persoane care lipsesc din conversație. Dacă luați acest lucru ca regulă, veți limita posibilitatea de calomnie.

Noi toți facem greșeli, Allah știe că noi comităm păcate. Știm cum să facem pocăință și să-L întrebăm pe Allah, Iertător, Milostiv pentru iertare. De asemenea, credincioșii sunt chemați să ierte pe alții, așa cum se menționează în Coran: „Să o demnitate și prosperitate printre voi jura că nu va ajuta familiile, cei săraci și migranți pe calea lui Allah. Lăsați-i să ierte și să fie iertați. Nu vrei ca Allah să te ierte? Allah este iertător, milostiv "(24:22).

Un credincios care se gândește la destinul său, la fragilitatea acestei vieți și la viața veșnică, nu va îndrăzni să vorbească rău. Va veni o zi când un om va apărea înaintea Celui Prea Înalt cu ceea ce a salvat pentru viața lui și nu va mai fi nici o cale de a corecta greșelile. Nu va fi în detrimentul poziției cuiva care și-a petrecut viața în a vorbi despre ceilalți dăunători și dăunători numai lui? Ce va găsi o astfel de persoană în fața Supremului?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: