7 Sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Rinita sau rinita sunt cele mai frecvente boli din perioada toamna-iarna. Cavitatea nazală încălzește, filtrează și umidifică aerul inhalat, fiind o barieră protectoare a organismului nostru.







7 Sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Cu un tratament incorect și precoce, nasul curge devine persistent și poate duce la diverse complicații - laringită, sinuzită maxilară, otită. Multe picături obișnuite pentru nas, destinate tratării frigului comun, sunt dependente, de care nu este ușor să scăpați. Prin urmare, este mai bine să încercați mai întâi să vindecați această boală cu remedii folclorice simple. Există multe metode destul de eficiente și inofensive de a scăpa rapid de răceala obișnuită la domiciliu fără medicamente.

7 Sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Sarea de apă pentru clătirea cavității nazale este una dintre cele mai eficiente modalități de a trata frigul comun. Ca spray de sare, această metodă de tratament este de asemenea recomandată de medici. Apa de sare diluează mucusul și ajută la scăderea acestuia. Acest remediu este sigur pentru copiii de orice vârstă. Soluția trebuie preparată de la ¼ - 1 linguriță de sare și două pahare de apă. Clătiți fiecare nară cu apă sărată, utilizând o pipetă sau o seringă.

7 Sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Acesta este un alt remediu tradițional pentru tratamentul unui nas curbat și a congestiei nazale. Vaporii inhalatori diluează mucusul și permit recuperarea respirației nazale. Efectul este adus de vaporii de apă caldă obișnuiți, dar inhalările cu infuzii din plante au un efect de vindecare foarte mare. Pentru aceste scopuri, utilizați ierburi, cum ar fi menta, ghimbir, precum și uleiuri esențiale de eucalipt, camfor, timol.

7 Sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Uleiul de muștar cald și ascuțit a fost utilizat în mod tradițional ca agent mucolitice. Are proprietăți antibacteriene, antimicrobiene și antifungice. Glucosinolații și izotiocianații, care fac parte din uleiul de muștar, sunt inhibitori ai multor tulpini de bacterii, iar izotiocianatul de alil sunt foarte eficienți împotriva infecțiilor fungice. Astfel, acest ulei nu numai că diluează mucusul, dar are și un efect de vindecare care, într-un timp scurt, va ameliora frigul. Uleiul este instilat în 1-2 picături în fiecare intrare nazală.

7 sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Ghimbirul este unul dintre cele mai bune remedii naturale antiinflamatoare pe bază de plante. Inclus in varietatea de ghimbir de antioxidanti au proprietati antivirale si antibacteriene. Este foarte eficient pentru tratarea nu numai a racelii obisnuite, ci si a febrei si a durerilor in gat. Ghimbirul este folosit sub formă de ceai, adăugând lămâie sau miere pentru gust, puteți mesteca pur și simplu ghimbir proaspăt sau puteți face o perfuzie pentru inhalări din acesta.

7 Sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Un alt remediu foarte eficient este usturoiul, care este cunoscut pentru proprietățile excelente antivirale, antifungice și antibacteriene. El este capabil să vindece o răceală și o gripă și nu doar o răceală. 1-2 catei de usturoi este necesar, mestecați bine, mâncați zilnic. Puteți să-l utilizați și sub formă de ceai de usturoi sau să gătești supă de usturoi din el, care este făcut din suc de ceapă, usturoi și apă. Toate acestea trebuie fierte, adăugați sare la gust. Supa de usturoi ar trebui să fie consumată de 2 ori pe zi.







7 Sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Proprietățile anti-inflamatorii, antibacteriene și antivirale ale turmericului fac din acesta un remediu eficient pentru frigul comun.
Jumătate de linguriță de turmeric uscat se amestecă într-un pahar de ulei de in. Se încălzește amestecul până când apare fumul. Acest fum trebuie inhalat pentru câteva minute de două ori pe zi.
De asemenea, puteți bea o soluție făcută dintr-o linguriță de turmeric și o ceașcă de apă caldă sau lapte. Puteți adăuga, de asemenea, un vârf de piper negru. Acest remediu este eficient împotriva răcelii obișnuite, a tusei, a durerilor în gât și a astmului.

7 Sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Proprietățile antibacteriene bine cunoscute ale cepei sunt folosite ca o soluție eficientă pentru răceala comună. Puteți prepara o soluție pentru inhalarea a 1-2 cepe, felii și fierte timp de 5 minute în 2 pahare de apă. De asemenea, puteți bea supă de ceapă.

Maria Volodina spune:

Credință, am avut un nas curbat și o congestie nazală în nas cu ajutorul lui Aqualor Baby. Curăță ușor și curăță gura. Plus umidificare))) Îmi place încă, deci există o duză cu un limiter care intră și pipeta este foarte confortabilă, rotundă. Convenabil în general și stevvino!

Sfaturi utile și ghimbir este ceva nou. Dar, recent, a uitat cumva despre furasilină și a început să folosească noi medicamente. Și cumva nu am putut face nimic pentru a înlătura durerea din gât, nasul curgător și am decis să-mi amintesc vechiul furacilin. Am dizolvat pilula într-o jumătate de pahar de apă caldă, mi-am spălat nasul și mi-am clătit gâtul. După 20 de minute, am repetat totul. Mare rezultat. A devenit imediat și este mai ușor să respire și nasul curgerii să se oprească. Acum îmi amintesc de acest medicament tuturor celor care sunt familiarizați cu răcelile.

Sunt foarte bine ajuta la lavaj Dolphin, drept pentru mine este cel mai puternic instrument, mai ales atunci când congestie severă, și nici un picături nu pot fi comparate, ele de fapt, vorbesc și acționează complet diferit - un vasoconstrictor, apoi se obișnuiască cu ele - și toate - efect de la zero și departe de a fi utile. O spălare este ceea ce aveți nevoie, tot mucusul de pe nas și efectul antibacterian.

Am o răceală așa de puternică, nu pot respira sau respir - doar prin gura mea respir. Capul acestui lucru este foarte greu. Probabil, va exista o genieantrita - a început, și acum înainte, de asemenea, săptămâna-zile-4, pentru medicul pe care nu o voi primi:

Unguentul este foarte bun. Se numește evamenol. Cu frig, face o treabă minunată. Deja în ce an, numai pentru ea cu această boală și cu mine ne luptăm. Are în componența sa mentol și ulei de eucalipt. Astfel de ingrediente minunate ajută la lupta împotriva frigului comun.

Puteți să vă spălați nasul cel puțin cu suc de sfeclă diluat, cel mai important - un vasoconstrictor bun. Mai mult decât atât, acum puteți cumpăra un produs bun pentru bani mici, la fel este și rusa. La mine ultima data rinita a trecut practic imperceptibil sau a avut loc, pentru ca a picat si in apropiere de 10 ore nu a amintit o problema

Noi personal folosim întreaga familie de momeină spray momeină de familie. Împiedică inflamația și accelerează recuperarea)

Gimnastică Yoga în diabet: 7 Asanas utile

7 sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Pentru mulți, făcând yoga este o modalitate bună de a vă întări sănătatea și de a vă menține viața. Acesta este un sistem de exerciții fizice care ajută la ameliorarea stresului. Gimnastica în sistemul de yoga vă ajută să faceți față simptomelor diferitelor boli, printre care și diabetul zaharat ...

Cum de a consolida imunitatea față de copil. 8 moduri

7 sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Sistemul imunitar al copiilor poate și ar trebui să fie educat și ca adulți, educând copiii înșiși. Dacă imunitatea copilului este puternică, el va putea să supraviețuiască fără a fi bolnav de epidemii de gripă sezonieră. Medicii cred că părinții din arsenal au mai multe moduri de a influența ...

Ce tablete pot fi otrăvite accidental: Aspirină

7 sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Este doar o chestiune în care ne învață două înțelepciuni, populare și medicale.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []) împingeți (<>);

Tratamentul cu fecale. Cum este co-terapia mai utilă decât iaurtul?

7 Sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Transplantul de fecale - sunete bate joc, aproape ca coprofagia. Cu toate acestea, o astfel de metodă de terapie și de prevenire a bolilor a existat mai mult de o jumătate de secol. Primul caz de fecale justificate oficial a fost înregistrat încă din 1958 în Statele Unite. De atunci, a fost aplicată co-terapia ...

Legume pentru diabet: cum să faci o dietă sănătoasă

7 Sfaturi simple despre cum să vindeci rapid un nas curbat la domiciliu

Persoanele care suferă de diabet de tip 2 de multe ori simt ca străini la banchete în restaurante sau sărbătorilor mari de familie. Cu toate acestea, boala nu este o scuză pentru a evita deloc mâncarea gustoasă. De fapt, nu există produse care ar fi strict interzise pentru pacienți ...







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: