25 de ani la acordurile Belovezhsky

25 de ani la acordurile Belovezhsky

Yuri Ivanov / RIA Novosti

Elțin a raportat lui Bush că prăbușirea Uniunii

Citește mai mult:

Au fost luate decizii privind încheierea Tratatului Uniunii din 1922 și încheierea activităților structurilor de stat ale fostei Uniuni și a fost semnat un document privind înființarea CSI.







Reuniunea a fost, de asemenea, au participat secretarul de stat Ghenadie Burbulis RSFSR, RSFSR Consilier de Stat Serghei Shahray, prim-ministrul ucrainean Vitold Fokin și președinte al Consiliului de Miniștri Vyacheslav Kebich.

La scurt timp înainte de acordurile Belovezhskaya, o perioadă de așa-numita „parada suveranităților“: unirea și republici autonome, unul după altul, a proclamat suveranitatea, luând declarația corespunzătoare. Aceste acțiuni agrava situația economică din Uniunea Sovietică au fost legăturile rupte între regiuni și republici.

Întâlnirea Bialowieza

Citește mai mult:

Textul documentului conținea 16 articole.

Preambulul acordului a spus: "URSS ca subiect al dreptului internațional și al realității geopolitice încetează să mai existe".

Documentul a subliniat drepturile și obligațiile țărilor CSI, în timp ce în temeiul articolului 14 Minsk a devenit "sediul oficial al organismelor coordonatoare ale Commonwealth-ului".

După semnarea tratatului de dizolvare a URSS, Boris Elțîn ia convocat pe președintele american George Bush Sr .. Conversația a durat 28 de minute.







Citește mai mult:

Elțîn a raportat de asemenea președintelui că Mikhail Gorbaciov nu este încă conștient de deciziile luate,

Cu toate acestea, documentele semnate vor informa imediat atât Mikhail Gorbaciov, cât și presa.

"Dle președinte, trebuie să vă spun în mod privat că președintele Gorbaciov nu știe despre aceste rezultate. Știa despre intenția noastră de a aduna - de fapt, i-am spus eu că ne întâlnim. Bineînțeles, îi vom trimite imediat textul acordului nostru, deoarece, desigur, va trebui să ia decizii la nivelul său. D-le Președinte, am fost foarte, foarte sincer cu dvs. astăzi. Noi, cele patru state, credem că există o singură cale posibilă de ieșire din situația critică actuală. Nu vrem să facem nimic în secret, vom da imediat declarația presei ", a concluzionat Boris Elțîn.

Consecințele acordului

Mihail Gorbaciov a spus că în aproximativ două ore va anunța televiziunea de la Moscova despre o singură decizie. "Înainte de mine pe masă sunt Decretul Președintelui URSS privind demisia mea. De asemenea, am stabilesc responsabilitățile comandantului suprem, și să transfere autoritatea de a folosi arme nucleare Președintelui Federației Ruse“, - a spus Mihail Gorbaciov. Fostul președinte a menționat că îi prețuiește prietenia cu George Bush și, de asemenea, a solicitat sprijinul Rusiei.

Citește mai mult:

"În ceea ce mă privește, nu mă ascund în pădure, în taiga. Voi rămâne activ politic, rămân în viața politică. Scopul meu principal este de a contribui la procesele care au început cu perestroika și la un nou mod de gândire în politica externă ", a adăugat Mihail Gorbaciov.

"Statele Unite salută și sprijină alegerea istorică în favoarea libertății făcute de noile state ale Commonwealth-ului".

Mai târziu, reamintind încheierea acordurilor Belovezhskaya, primul președinte ucrainean Leonid Kravciuk într-un interviu, a declarat că nu regreta decizia luată atunci. Fostul președinte al Ucrainei a menționat că "nu sa vorbit despre prăbușirea URSS". "Ne-am gândit cum să ne asigurăm că oamenii nu mor sub acest colaps. Aș spune mai mult, dacă nu am fi semnat un acord Belovezhskoe, și a folosit cealaltă opțiune, ar putea vărsat sânge „- a spus Leonid Kravciuk.

Opțiunea cititorilor






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: