A treia zi a campionatului de jucători ronni este inferioară trampului, merfi pentru carrera, Higgins pentru dyne

Acasă »Știrile campionatului jucătorilor» Campionatul jucătorilor de a treia zi: Ronnie inferior lui Trump, Murphy - Carter, Higgins - Dean

A treia zi a turneului din Llandudno ne-a mulțumit cu meciuri de trei perechi de jucători de snooker. În toate cele trei cazuri, rezultatul a fost dificil de prezis.

Judd Trump (foto: World Snooker)

Ali Carter și Sean Murphy au jucat strălucitor, dar foarte nervos. Audiența a văzut doi cenți, 115 și 110, în primele două cadre: 1-1. Jucătorii au continuat să schimbe pauze, trecând pe umăr la umăr, ridicând scorul la 4-4. Cadrul decisiv rămâne pentru căpitan: 5-1.

Ding Junhui (foto: World Snooker)

Cel mai dramatic a fost înfrângerea lui John Higgins, care a câștigat în timpul meciului (4-0), pierdut de Dinu Junhu. Chinezii au avut un maraton incredibil, făcând pauze la 83, 67, 107 și 59. Aceasta este a șaptea victorie în ultimele opt întâlniri cu Scotsmanul.

Finalul blockbuster-ului a fost jucat de Judd Trump și Ronnie O'Sullivan. În ciuda faptului că primul cadru a rămas în spatele rachetei, Ace a dominat cu încredere prima parte a întâlnirii. Două pauze în 86 și 113 îi permit să stabilească un scor de 3-1.

Ronnie O'Sullivan (foto: World Snooker)

Dupa pauza, jucatorii au schimbat cadre inainte ca Ronnie sa faca un superb secol (109) si a stabilit scorul la 4-3. Glow a crescut, în al optulea cadru, Trump pauză 60 de puncte. Dar O'Sullivan primește șansa de a întoarce jocul, însă, după ce a marcat 31 de puncte, nu a putut alege poziția corectă pe ultimul roșu. După o respirație, Trump rezumă rezultatul logic: 5-3.

Judd Trump (în fundal) și Ronnie O'Sullivan (foto: World Snooker)

Primul semi-finalist împărtășit:

Dacă a reușit să facă scorul de 4-4, jocul ar putea obține o nuanță diferită, iar Ronnie ar deveni probabil favoritul. Am simțit că am controlat jocul. Am jucat foarte mult cu Rocket și știu că pot concura cu ea cu succes.

În semifinala, Judd se va întâlni cu câștigătorul perechii Neil Robertson - Ali Carter.