50 de poeme mari

Atingerea disperării mute,
timp îndelungat să nu se roage lui Dumnezeu,
pictograma "Tăcerea bună"
mama mi-a dat pe drum.

Și îngerul Tăcerii Bune
cu grijă ma păzit.
De două ori nu a fost accidental






din drumul care sa întors. Știa ...

Știa, fără armonie
văzut nu trece.
Tăcerea mă va chinui,
iar rugina va ruina sigiliul ...

Contextul istoric

50 de poeme mari

Anna Akhmatova și Olga Berggolts

50 de poeme mari

Zoshchenko Mihail Mikhailovici. Foto portret. 1934

celebru poet Nikolai Gumilyov de student, Nikolai Tikhonov, care a fost cândva membru al Asociației literare „Serapion Brothers“, cu Zoshchenko, a fost demis din postul său în calitate de președinte al Uniunii Scriitorilor Sovietice. Olga Berggolț nu a fost publicată, așa cum a avut-o strânsă legătură cu dizgrație Anna Ahmatova.

Olga Feodorovna Berggolts (1910-1975) a fost numită muza poporului Leningrad. Poeziile ei au izbucnit aproape în fiecare zi în aerul radioului din Leningrad, cuvântul ei a inspirat locuitorii orașului, ia ajutat să lupte.

Berggolts a crescut într-o familie religioasă. În jurnalul ea descrie starea lui după liturghia Kazan Icoanei Maicii Domnului din biserica de lemn, „Coming, am aruncat o ultimă privire și sa gândit,“ Ei bine, dacă sufletul fiecărui om a fost o astfel de mică biserică "«Ea a amintit mai târziu:»Sunt foarte puternic crezut în Dumnezeu, în puterea rugăciunii, și o emoție luminos, cald, care mă pune stăpânire de multe ori în serviciile de închinare bisericii, îmi amintesc încă. "

În anii 1920, comisia anti-religioasă a devenit mai activă. Învățați despre deschiderea moaștelor campaniei, Olga răspunde la aceste evenimente: „Am fost tăcut și în tăcere fomarea temple sfinte, noi totul se dedau - noi, creștinii ortodocși, cunoscuți pentru evlavia lor! Și acum regii noștri sunt deschise și batjocorite, dar noi ... suntem tăcuți. Ce, atunci. Probabil vom rămâne tăcuți până vom fi împușcați. Deci, pentru o viață sănătoasă. "

Berggolts a vizitat adesea Anna Andreevna Akhmatova. După una dintre aceste întâlniri, Olga face o intrare disperată în jurnalul ei: "Lucrările ei au permis să fie imprimate", aruncând un număr enorm de poezii. Cuvintele lui Dumnezeu, Maica lui Dumnezeu sunt interzise. Subliniat și depășit. Câte poezii bune au fost pierdute! "

50 de poeme mari

50 de poeme mari






Cronica Leningradului asediat: Lucrătorii sanitari ajută victimele bombardării inamice

Din moment ce Bergholz a fost jurnalist, ea a fost în măsură să iasă din oraș asediat de Moscova, în direcția de radio. Ea a îngrijorat de faptul că oroarea care se simte asediat orașul Leningradului șoptită ziduri. Pe una dintre excursii la Moscova, în 1942, Bergholz spune: „Aici - o conspirație a tăcerii în jurul valorii de Leningrad, Leningrad, despre adevărul nu știu adevărul despre el vorbind este interzisă. Va fi o ocazie să spui adevărul despre Leningrad într-o zi, se va spune vreodată?

Scrierile ei au sunat adesea ca un apel de rugăciune. Poetul nu a ascuns-o niciodată că este credincioasă și că a folosit imagini și motive religioase în poemele ei. Astfel, în poemul ei "Toamna Leningrad" (1942) a perioadei de blocaj, ea scrie:

Iată o femeie în picioare cu o bordură în brațe;
închisă gura,
o bordură în cuie - ca parte a unui crucifix,
un fragment mare al crucii rusești.

Maria Berggolts, soră a poetei, a lăsat amintiri despre cum, în cea de-a patruzeci și patru de zile de moartea lui Olga, în 1975 soțul ei a mers să dea o notă memorială. El a fost întrebat: "Spuneți-mi, nu este vorba despre Olga Berggolts?" Soțul a răspuns, cum rămâne cu ea. Apoi biserica a indicat un întreg munte de note - toate acestea erau pentru Olga Berggolts. La fel de mult, numele lui Olga a sunat multe, de multe ori. Astfel a fost exprimată dragostea poporului pentru ea.

Lucrarea

Tema tăcerii, necesitatea ei, devine una din cheile muncii și vieții lui Olga Berggolts. Poemul "Un extras" a fost scris de o poetică în 1952. Este o viziune în trecutul blocadei. În ea tema tăcerii este cea mai importantă. Poeza era mereu îngrijorată că nu poate vorbi despre adevărul militar la vârful ei.

50 de poeme mari

Monumentul Muzeului de asediu Leningrad din Sankt Petersburg

50 de poeme mari

Pagina din revista Berggolz

Motive religioase

Salvatorul Binecuvântată Silență - această imagine iconografică este menționată în textul poeziei de Olga Berggolts. Acesta este un tip foarte rar de reprezentare a lui Isus Hristos. Aici apare înainte de întruparea și apariția sa la oameni - sub forma unui Înger. Apariția acestor cercetători se referă la secolul al XV-lea.

Mâinile Îngerului sunt presate la piept, ca și în timpul sacramentului sacramentului. Este un gest al umilinței rugăcioase, al păcii și al sacrificiului. Nimbul din jurul capului îngerului este ca o stea cu opt colțuri, care este formată din două pătrate. Unul dintre ele denotă natura divină a Creatorului, iar cealaltă - incomprehensibilitatea divină.

50 de poeme mari

Mântuitorul "Tăcerea bună"

Pictograma este dificil de interpretat. Se crede că baza simbolismul acestei imagini au fost cuvintele profetului Isaia din Vechiul Testament, prezicând suferința lui Hristos: El a fost oprimat a fost, dar a suferit în mod voluntar și nu a deschis gura; ca un miel pe care a dus la măcelărie, și ca o oaie mută înaintea celor ce o prost, așa că nu a deschis gura (Isaia 53: 7). Îngerul aici este personificarea acelei mari umilințe și ascultare cu care Hristos a acceptat suferința și moartea.

Este în concordanță cu motivele poeziei Berggolts - inacțiunea tăcută în fața morții, a fricii și a suferinței. Tăcerea lui Berggolts este pictată în tonuri dureroase. Pentru ea, tăcerea era necesară pentru a supraviețui, și aceasta a fost o icoană care la ajutat în această tăcere.

Spa-urile sunt un exemplu de rugăciune interioară și de parcă ar fi chemat la ea o icoană contemplativă. Tăcerea aici este un simbol al umilinței. Este mai mare, mai binecuvântată decât orice voce. Și în această tăcere există un mare mister și mântuire.

Citiți și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: