5 Mituri de gluten

5 Mituri de gluten

Recent, la surse la modă despre un stil de viață și o alimentație sănătoasă, am întâlnit mereu mențiunea glutenului. Se pare că mișcarea fără gluten se acumulează în Rusia!






Pentru prima dată am observat produse cu inscripția "Gluten Free" din SUA. Există, practic, în fiecare magazin alimentar rafturile cu astfel de produse sunt alocate, iar în meniul unor restaurante există mâncăruri fără gluten, care sunt foarte populare. Da, da, și în acele locuri și în alte locuri pe care le-am adus adesea, pentru că toată lumea știe că cei mai buni oameni preferă să mănânce și eu nu fac nicio excepție.
Când am întrebat un prieten american de gluten, ea a răspuns că acestea nu sunt doar o tendință de moda, iar în opinia ei, gluten este dăunător și se depune pe pereții stomacului și intestinelor, jefuire sistemul nostru digestiv.
Apoi, acest subiect a fost foarte interesant pentru mine, pentru că în acel moment în Rusia nu am văzut așa ceva și am decis să mă ocup de asta!

După cum sa dovedit, panica glutenului a venit cu adevărat din SUA. Acolo, la începutul anilor 2000, mișcarea fără gluten a început. Drept urmare, societatea a fost împărțită în două tabere. Unii susțin mesele fără gluten, alții susțin că glutenul este inofensiv. Deci merită să vă limitați și să vă lipiți de o dietă fără gluten?

În primul rând, să ne dăm seama ce se ascunde sub cuvântul "gluten".

Glutenul este același gluten cunoscut cu toții, care este o proteină vegetală complexă, care se găsește în principal în cereale. Sună nu prea rău, pentru că, după cum știm, proteine ​​este esențială pentru funcționarea normală a organismului: acesta este implicat în construcția de celule noi, sinteza de hormoni, imbunatateste sistemul imunitar si chiar indispensabilă într-o varietate de procese.

Dar veveritele de proteine ​​sunt diferite!

Am colectat toate cele mai teribile mituri despre gluten și împărtășesc cu tine!

MIT №1. Glutenul este dăunător sănătății umane.

Aici există o substituire a conceptelor. Puteți împărți toate produsele care conțin gluten în două tipuri:

  1. Produsele naturale care sunt sursa de gluten
  2. Artificial îmbogățit cu produse fără gluten.
Să ne ocupăm de prima formă.

Gluten campioni sunt grâu, secară, ovaz orz (în oameni - orz de perle). Și, în consecință, toate produsele obținute din aceste cereale:

  • făină: produse de panificație și produse de patiserie
  • tărâțe;
  • muesli
  • terci de ovăz: fulgi de ovăz, orz de perle, grâu
  • paste
Este un gluten care face posibilă modelarea produselor coapte și a produselor de panificație, făcându-le atât de moi și de plastic.

5 Mituri de gluten

Aceste produse sunt nu numai dăunătoare, ci și utile, mai ales dacă făina este cereale integrale, conservând mineralele și vitaminele, iar cerealele sunt obișnuite fără aditivi. Cine nu a auzit despre utilitatea fulgi de ovăz dimineața? Aceasta este opțiunea mea de mic dejun preferată!


Sa dovedit că cerealele obțin multe proprietăți utile datorită glutenului, care:







  • acționează ca o legătură între vitamine și oligoelemente;
  • este o sursă de proteine ​​în cereale;
  • conține vitamine din grupa B, A, E, calciu și fosfor în formă ușor digerabilă;
  • conține aminoacizi esențiali care afectează corpul ca un întreg, de exemplu, treonina sprijină tractul gastrointestinal kichechnogo și ficat, lizina intareste imunitatea.

5 Mituri de gluten


Știința nu a confirmat faptul că glutenul este atât nociv cât și inofensiv pentru sănătatea umană, cu excepția persoanelor cu intoleranță la gluten. Această boală se numește boala celiacă. Vom vorbi despre asta puțin mai târziu.

Dar există încă un adevăr în declarația despre dăunătoarele glutenului.

Am efectuat un mic studiu asupra magazinelor de produse alimentare, și sa dovedit că producătorii de produse merg la truc, se adaugă gluten ori de câte ori este posibil, de la cârnați la produse cosmetice. O astfel de aplicare largă a glutenului în industria alimentară a devenit popular datorită proprietăților excelente - aderenței. Astfel, companiile își reduc propriile cheltuieli. Glutenul poate fi obținut într-un mod simplu și ieftin. În produse și feluri de mâncare, glutenul este adăugat pentru a îmbunătăți gustul și aspectul.

Ca orice excese, utilizarea excesivă a produselor fără gluten datorită lor îmbogățit în mod artificial, poate provoca efecte negative: dezvoltarea diabetului zaharat și a obezității; disfuncția stomacului și a intestinelor. Acordați atenție dacă compoziția conține inscripții: amidon modificat, proteină vegetală hidrolizată. Adesea, aceste denumiri utilizează gluten, precum și alte proteine ​​obținute prin mijloace artificiale.

Artificial îmbogățit cu produse de gluten:

Pentru a înțelege dacă această afirmație este adevărată, am decis să încerc să trec la alimente fără gluten. La urma urmei, în funcție de zvonuri, trebuia să devin nu numai mai sănătos, dar și mai subțire, că în așteptarea Anului Nou devine din ce în ce mai relevant!

Imaginați-mi surpriza mea de a găsi în compoziția de produse fără gluten, fie grăsime sau amidon, inclusiv praf de copt modificat, și alți aditivi. Astfel, producătorii încearcă să înlocuiască glutenul pentru a păstra proprietățile produselor. Prin urmare, experimentul meu cu înlocuitori de gluten nu a avut loc. În această situație, n-aș fi putut să-mi pierd greutatea și să mă formez, dar să câștigi greutate nu ar fi făcut exact probleme.

Mitul 3: O dieta fara gluten ajuta la pierderea in greutate.

5 Mituri de gluten

MITUL 4. Pacientii cu boala celiaca (intoleranta la gluten) cresc in fiecare an.

De la 1 la 3% din populația lumii suferă de intoleranță la gluten. Această boală este în principal congenitală, există și cazuri de îmbolnăvire a bolii în timpul vieții, inclusiv t.ch. parțial achiziționate. În acest caz, diverse surse susțin că creșterea la pacienții cu boala celiaca si cauza sa, în cursul vieții este consumul excesiv de alimente îmbogățite artificial cu gluten sau consumul de cereale modificate genetic. Nu există studii științifice confirmate pe această temă, rămân doar ipoteze. De multe ori, în cazul în care sunt sensibile la gluten, nu este necesar să-l excludă definitiv din dieta, uneori, doar suficient pentru a limita utilizarea acestuia.

Produse fără gluten (fără aditivi și conservanți, vezi formularea pe ambalaj):

  • Cereale - hrișcă, orez, mei.
  • Pește alb.
  • Fructe și legume.
  • Brânză brută, lapte, chefir.
  • Nuci - migdale, coji, arahide.
  • Miere.
  • Cartofii sunt naturali.
  • Fasole, linte, fasole mung și alte fasole.

5 Mituri de gluten

MIT 5. Cosmeticele cu adaos de gluten sunt alergice.

5 Mituri de gluten

Prieteni, fiți atenți atunci când alegeți alimente, mancati alimente naturale organice fără aditivi și conservanți, studiați cu atenție compoziția. Sănătatea noastră este de 80% dependentă de nutriție.

Fiți sănătoși și urmăriți ce mâncați!







Trimiteți-le prietenilor: