6 Mitul despre centurile de siguranță

Înțelegem de ce este necesar să fie fixat chiar și pe bancheta din spate.

Cum functioneaza centurile de siguranta? Este simplu: fixarea corpului unei persoane într-un scaun, centura nu-l lasă să lovească partea interioară a mașinii. Forța unui astfel de impact într-o coliziune ajunge la câteva tone! Toate conținuturile libere ale mașinii după oprirea instantanee ca urmare a unui accident continuă să se miște cu aceeași viteză - până când se oprește, de asemenea, în fața panoului, volanului, parbrizului, rafturilor și altor lucruri.







Experții nu încetează să repete: centurile de siguranță salvează vieți, nu pot fi neglijate în nici o situație. Prototipul centurii de siguranță a apărut în secolul al XIX-lea și, în forma sa actuală, la sfârșitul anilor 1950 a creat Volvo Swedish. De atunci, producătorii auto din întreaga lume încearcă să îmbunătățească siguranța mașinilor lor, efectuând mii de teste și teste de impact. S-au inventat corpuri cu zone de deformare speciale, bare de protectie absorbante de energie, airbaguri si sticla, piesele din care nu taie pe nimeni. Invariabil unul: centurile de la design-ul mașinilor moderne nu vor dispărea.

Cu toate acestea, există și adversari înflăcărători ai benzilor, care au întotdeauna câteva argumente în favoarea faptului că centurile sunt inutile și, uneori, periculoase.

Mitul 1. În scaunul din spate nu se poate fixa

Mitul 2. Curelele de siguranță nu sunt necesare pentru mașinile de siguranță

Airbagurile oferă doar o protecție suplimentară pentru cap și piept în coliziuni frontale, dar nu va ajuta cu o lovitură din lateral sau în spatele sau atunci când se rostogoleste. În confirmare - cifrele: perna reduce riscul unui accident fatal într-un accident cu 12%, iar centura de siguranță - cu 45-60%.

Mitul 3. Cureaua nu te va lăsa să ieși din mașina care arde

Conform statisticilor, accidentele cu un incendiu sau cu o mașină de înec sunt doar 0,5% din toate accidentele. Și chiar și în acest caz, pericolul principal este încă o lovitură care precedă incendiul sau cade în iaz. Dupa aceasta, persoanele dezasamblate sunt susceptibile de a fi grav ranite si isi pierd ocazia de a iesi dintr-o masina arzatoare sau inecatoare.

Mitul 4. În caz de accident, este mai bine să fii aruncat din mașină

De fapt, cea mai bună șansă de a supraviețui este pentru cei care rămân în siguranță fixați cu o centură de siguranță în interiorul mașinii. Corpul mașinii este proiectat special de designeri, astfel încât să se minimizeze impactul cu ajutorul unor zone de deformare speciale, dar să nu se permită "plierea" completă.

Un bărbat care a ieșit din mașină nu este protejat de impactul unui alt vehicul, de pe șosea sau de pe șosea. Potrivit statisticilor, în trei cazuri din patru persoana dispărută pierde.

Mit 5. Curelele de siguranță nu sunt necesare în oraș

Conform statisticilor europene ale accidentului, 70% dintre pasagerii sau șoferii neatrați au călătorit cu viteze de până la 50 km / h. Faptul este că forța de impact a unei mașini pe un obstacol staționar la această viteză este echivalentă cu o cădere de la etajul al patrulea.

Mitul 6. Centurile de siguranță sunt incomode

Inconvenientele sunt minime și coboară în principal la necesitatea procedurii de tragere a centurii în jurul ei și de fixare a cataramei. Persoana fixată nu este practic limitată în mișcări. În orice caz, disconfortul este incomparabil cu inconvenientele care pot provoca răniri suferite în timpul unui accident. Cele mai frecvente și grave vătămări la persoanele neasigurate sunt leziunile capului, toracelui și abdomenului. De la răni mai des gâtul și picioarele suferă.

Curele de la proiectarea de automobile moderne nu dispar.

Cine nu poate purta?

Dacă nu sunt în spatele curelelor?

Uneori, într-un taxi, centurile de siguranță din spate sunt ascunse în spatele scaunelor. Pasagerul are dreptul deplin de a cere șoferului să ajungă la scaun și să-l aducă. În caz contrar, puteți refuza să călătoriți. Nimeni nu poate forța un pasager să călătorească în încălcarea SDA (iar pasagerul trebuie fixat), cu atât mai mult îi va expune viața la pericol. În plus, o mașină cu centuri de siguranță nu poate participa la traficul rutier.

Cum se utilizează corect?

Pentru a verifica funcționalitatea unei centuri pur și simplu, destul de puternic pentru a trage pentru ea. Service-ul va fi blocat, adică se oprește din nou. Asigurați-vă că centura nu este răsucite. După ce ați blocat încuietoarea, este necesar să strângeți o centură care să nu atârne oriunde.







Experții recomandă: va fi mai bine dacă partea inferioară nu se află pe stomac, ci în regiunea osoasă - în caz de accident, va fi mai ușor să transferați sarcina crescută.

În regulile de circulație din Belarus nu există nici o diferență, există o persoană fără gardă care stă în față sau în spatele ei. Acolo se afirmă în mod clar: șoferul trebuie să fie fixat de el și să nu poarte călătorii deblocați.

Pentru centura care se blochează de dvs., se stipulează o amendă - până la 150 mii de ruble. Și dacă pasagerul nu este fixat, acesta va pedepsi șoferul și pasagerul dezactivat.

VIZUALIZAREA DE LA ETAJUL SIX

Accident, după care mă întotdeauna mă fascinez

- Haide, nu! - Am auzit adesea astfel de cuvinte de la șoferii de taxi, când mă duc la centură. Motivul este explicat de obicei după cum urmează: ar trebui să fiu un șofer cu experiență, să conduc cu grijă, nimic nu se va întâmpla. Se întâmplă că nu există nici o centură. Mai exact, este, dar înconjurată în spatele scaunului, și blocat în blocare - astfel încât mașina "nu a văzut". Cereți șoferului să întoarcă totul înapoi, pentru a se strânge în mod corespunzător - în cel mai bun caz, să-l facă să aibă un râs strâmb "ca și cum s-ar plictisi cu tine".

Mulți spun că este cald cu centura, sau inconfortabil. Eu, dimpotrivă, nu mă simt inconfortabil fără o centură. Am învățat să-mi țin corpul pe scaunul șoferului de îndată ce am ajuns în spatele volanului. Dar pentru a forța să fie fixat pe un loc de pasageri, nu este important, în față sau în spate, un eveniment neplăcut ma ajutat. Odată ce am intrat într-un accident - stând în spate, desfăcut. Am mers cu prietenii să sărbătorim Anul Nou în agroturismul de pe lac și să ne întâlnim cu noi o mașină - exact în mijlocul drumului. Coliziunea frontală a fost evitată, dar mașina noastră se afla într-un șanț, transformându-se de mai multe ori. Pe măsură ce am zburat în salon, puteți ghici consecințele: un buchet de fracturi și o lună pe un pat de spital. Șoferul și un alt pasager - ambele fixate - nu au primit o zgârietură.

De atunci, au trecut opt ​​ani și îmi purtă mereu propria mea. În acest timp, am întâlnit o mulțime de oameni inteligenți, dintre care au fost experți în securitate auto, mecanici de curse, piloți rally și navigatori. Bineînțeles, toate se repetă ca una: curelele sunt întotdeauna necesare. De asemenea, consider majoritatea prietenilor și apropiaților mei. Iar oamenii care stau în mașină și nu doresc să se îndoaie, de obicei spun asta:

- Nu te deranjează, dar va fi greu să-ți arăți mama în ochi. Desigur, dacă am noroc, și nu mă vei omorî cu corpul tău mort.

Nu toată lumea înțelege semnificația a ceea ce sa spus, dar nimeni nu a refuzat vreodată să poarte o centură de siguranță. Cu toate acestea, am un prieten care nu este fixat nicăieri și niciodată. Chiar călătorind în Europa și temându-se de amenzi mari, el aruncă pur și simplu cureaua pe maneta frânei de mână, imitând centura fixată. Și omul nu este proastă și a intrat într-un accident, dar totul nu are nici un rezultat ... În anii de cunoștință de care am cunoscut, nu am putut înțelege motivul pentru o astfel de poziție principială. Nici măcar nu știu ce să sfătuiesc astfel de oameni. Probabil, rămâne doar să le dorească, precum și tuturor celorlalți șoferi, noroc pe drumuri.

Citiți de asemenea

Noile reglementări ale Inspectoratului de Stat pentru Siguranța Rutieră: lângă semnele temporare li sa permis să fixeze camerele

Captura pentru depășirea vitezei va fi pe site-urile de reparații rutiere.

În Australia, ultima fabrică de automobile a fost închisă din cauza ratei ridicate a dolarului

Întregul continent a rămas fără industria automobilelor!

Noile reglementări ale Inspectoratului de Stat pentru Siguranța Rutieră: polițiștii de trafic pot opri acum mașinile pentru verificarea oriunde

Angajații poliției rutiere nu mai acordă certificate privind accidentele rutiere

Acum, informații despre accidentul de circulație vor fi incluse în alte documente. Și ce ar trebui să facem?

Polestar 1: caracteristici și fotografii ale elementelor noi

Polestar a prezentat primul său model

Tatăl, care a condus un copil de șapte ani în spatele volanului, a fost amendat cu 30.000 de ruble

Poliția a aflat că această familie a trăit în mașină timp de două luni, în timp ce omul se ridica în picioare

Uzina rusă din Kaluga a produs 100.000 de ascensoare Skoda Rapid

Amenzi ale Inspectoratului de Stat pentru siguranța traficului: debitorii pot amnistia

Șoferii-violatori pot ierta amenzile de trafic restante

Examinarea la Inspectoratul de Stat pentru Siguranța Traficului de Stat și drepturile de eliberare vor fi schimbate într-un mod nou

Inspectoratul de stat al autovehiculelor a efectuat modificări în procedurile de înregistrare și examinare.

Timpul primului

Cum a început GAS

UAZ Patriot a intrat în primele 10 cele mai populare SUV-uri

Pe fundalul altor modele Ulianovsk plantelor UAZ Patriot arată succese

Ce fel de pilot sunteți?

Treceți la test și aflați-vă, vă va duce la piloți

Tesla intenționează să recheme 11 mii de crossover-uri Model X

Unele vehicule pot avea o problemă cu scaunele

Noul model Infiniti va fi strălucit în Dubai

Înregistrarea vehiculelor electronice va costa 600 de ruble

LADA XRAY: mașinile se opresc pentru a proteja cablajul

Aproximativ 20 de mii de mașini Lada Iksrey trebuie să aducă în serviciu

Ce fel de șofer sunteți?

Inspectorul poliției rutiere poate opri mașina ori de câte ori îi place

Și nu numai la posturile staționare ale DPS

Vânzările de mașini de lux au crescut cu o treime

Și cele mai populare în segment au fost automobilele Mercedes-Benz

Mașina ruso-germană "Partizan": Ei bine, ce ești așa de groaznic?

Dar ei promite o garanție de 100 de ani!

Chelyabinets vinde un vehicul de luptă pentru cercetași

La cererea cumpărătorului, puteți să-l puneți la mașină de la Land Cruiser

Penalizarea pentru refuzul de a pierde un pieton a crescut la 2,5 mii de ruble

Duma de Stat a adoptat legea în a treia lectură.

Noul sedan Volkswagen Polo: va fi așa

Internetul are o imagine a mașinii, care este destinată să devină un nou hit rusesc

La uzina din Rusia, anvelopele Nokian au făcut 100 de milioane de anvelope

Anvelope anvelope a fost anvelopa de iarnă Nokian Hakkapeliitta 9







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: