2 (Sorson)


2 (Sorson)

Locon cade inteligent din coadă și bucle, delimitând fața ovală. Săgețile complet familiare mă completează ca și când m-aș fi născut pentru ele. Împotriva fundalului joacă un răsărit, un foc în suflet mi-a strălucit o flacără verde, ars de bor-etil. Și acum, deja dans, și nu contează cine arată. Urmăresc în tăcere muzica, acest sentiment elementar se aprinde. Invizibilitatea este deja pe masă: șocul părului de aur scutură aerul; există o mică legendă, care mă va vedea cel puțin o dată în viața mea - nu va uita niciodată.






Zâmbetul nu-mi vine de pe fața mea la un moment dat, vreau să plâng, să râd, să mă grăbesc de bucurie într-un salt: interpretul favorit, la urma urmei. Soarele se ascunde în spatele orizontului, uitându-se peste nori roz licitație, cum ar fi vată de zahăr, indiciu: „Face un miliard de cadre și a pus undeva la sfârșitul compilării Lasă-mă în memorie soarele fierbinte de vară“. Îmi plac apusurile de soare, uimitoare la urma urmei. Printre paginile Oblomov se găsesc petale roz, delicate și elegante. Ei păstrează apus de soare de vară frumoasă, soarele, iaz, adevărata frumusețe a grădina iubitei sale.






Noapte. Semnale luminoase se aud pe tot cuprinsul cerului. Mă duc pe balconul celui de-al doilea etaj, ploaia picură încet și leneș: o furtună. Dar, aici, el mi-a încordat și mi-a turnat ca o găleată. Parul umed, pulover, două ore dimineața: ce înseamnă fericirea? Asta este.
Cât de drăguț este să urmăriți răsplata evenimentelor din carte, aici, Oblomov este îndrăgostit de Olga. El este fericit, pentru prima dată atât de profund și sincer, nu este leneș, el încearcă. Ești fericit. Și sunt fericit. Întreaga lume se bucură. Îmi amintesc prima dragoste și am visat prima iubire și mi-a scris. Râd de rezervările copiilor despre visuri, dar e drăguț. Nu vreau să jura deloc, trecutul este uitat, cadrele sunt stabilite: prieteni.
Libertatea este cea mai scumpă. Libertate de relații. Dar m-am întors în ei, LOVE LIES OF LIFE.
Note OZYu 2, 06.08.17, 22:18







Trimiteți-le prietenilor: