15 septembrie a ucis un mare concurent de colin mcrae

Totul a început la doi ani. Micul Colin a fost lăsat să stea în scaunul de curse. Era natural să presupunem că pasiunea sa pentru mașini a fost alimentată de exploatările tatălui său în raliu.







"Nu-mi amintesc de mine când nu mă interesează mașinile", a declarat McRae, fiul campionului britanic de raliuri de cinci ori, Jimmy McRae. "În plus față de articole precum articole din lemn și din metal, participarea la școală a fost o necesitate, dar nu o activitate preferată, iar restul timpului petrecut cu bunicul meu lucrand în atelier".

Când Colin era în vârstă de șapte ani, el se plimba deja pe motociclete. Deși a scos stilouri, nu sa putut opri, ca să nu cadă. Colin nu sa speriat și a adunat propria sa motocicletă. Mai puțin de cinci ani mai târziu, a început să concureze în competiții.

Până la vârsta de 14 ani, el a câștigat campionatele scolare la Junior Scottish and Trials, satisfăcându-și astfel setea de viteză, pentru că până când își putea îndrepta atenția asupra a patru roți. Distreaza-te cu prietenii pe o masina sudata cu bucata pe o bucata de teren privat, nu departe de casa in Lanark, masinile au luat un loc special in viata lui Kolin. După ce a câștigat titlul de Autotest West of Scotland, tânărul șoc era pregătit pentru primul său miting în 1985. A fost ieftin - o afacere cu un prieten, potrivit căruia Colin a trebuit să instaleze o cutie de viteze nouă și, în schimb, ar fi putut să ia mașina pentru utilizare. Colin și-a făcut debutul la Avenger la Kames Stages, unde a mers bine până a plecat de pe șosea, ceea ce era aproape inevitabil. Chiar și după aceea, Colin și co-șoferul său, Gordon Gracie, au terminat și au luat locul al patrulea. "Ne-ar fi cu siguranta un loc undeva, a fost doar o chestiune de timp, dar a fost grozav!" își amintește Colin. "Nu a existat nici un sfat experimentat, iar rezultatul a fost mai mult decat bun, pentru ca am facut totul singur si cu ajutorul celor de la clubul auto". Susținând inițiativa fiilor săi, Jimmy McRae a cumpărat Talbot Sunbeam, dar totuși nu la lăsat să meargă pe el. Din cauza imposibilității consolidării abilităților în garajul local, Colin sa alăturat familiei.







Atacul în campionatul scoțian Esso în 1986 a adus fructe și observatorii experimentați au început să observe în Colin McRae ceva special. Cel de-al 18-lea loc în campionat ia adus porecla # "Flying Brick #" pentru asertivitate, și era deja gata pentru ceva mai complicat. Noul sezon a adus o mașină nouă, un nou campionat și un nou navigator. În timp ce Vauxhall Nova Sport a fost mult mai puțin puternică mașină, a fost perspectiva de sprijin producător și, mai important, a permis Colin să lupte viguros pe un raliu ce în ce mai importantă. Derek Ringer a jucat un rol semnificativ în viitorul succesului lui Colin.

Autocamionul pentru afacerea de familie a devenit o mașină de întreținere și, adesea, a condus cursa - chiar dacă au fost ținute în celălalt capăt al țării. "Îmi amintesc că am petrecut mai mult timp reparând camioneta decât servind mașina de raliu!" glumește Colin.

Bugetul nu era lipsit de o gaură și chiar buzunarul lui Jimmy nu era suficient de profund pentru a finanța cariera promițătoare a fiului său. "A fost un cerc încântat și factorul de vârstă nu a ajutat", spune Colin. „În douăzeci și doi ani sunt încă tânăr, în scopul de a obține un loc în echipa fabricii, ca managerii de echipa dorit mai mult cu experiență. Dar cum poti deveni mai experimentat fără bani? Știu că acei tipi care încearcă să străpungă ziua de azi, e greu.“ Să dai un crap de la asta lucruri # „# mundane“ ca bani, pe drumul spre final, nu a fost David Richards - omul care a adus raliu Subaru și a condus Colin McRae la mare succes.

Dar toate acestea nu au diminuat hotărârea calmului și încrederii scotiene. Acum asociat cu Carlos Sainz, pentru a doua oară în cariera sa, acest duo este considerat unul dintre cei mai puternici din Campionatul Mondial de Raliuri.







Trimiteți-le prietenilor: