Înlocuirea suporturilor sferice pe aveo t300

Și astfel, după cumpărare, imediat observat că undeva ceva ... podstukivaet trage un pic ciudat, într-o linie dreaptă la orice viteză de zgomot exterior nu a fost bate când te întorci la dreapta și atunci când merg coasting, a existat o zuruitoare ciudat periodic.






A intrat în groapă și a început să lovească roțile pentru a inspecta suspensia. Care a fost surpriza mea când am descoperit o piesă mare și batem isteric la maneta stângă. Silentbloks, în aparență, au fost întregi - deci sferice!
Robineții cu bilă din fabrică sunt ținute pe nituri de oțel în levier:

Nituite STEEL


Gândindu-se, a hotărât să nu pervertească și să îndepărteze levierul în întregime și în loc să discecteze.
Pentru a face acest lucru, a ridicat masina cu o singură mufă mână, roata a ridicat, a redus masina un pic, ar fi un disc de frână odihnit în grinzi de lemn avans căptușit, comprimând astfel arcul și îndepărtarea tensiunii de pe brațul fese (braț a luat o poziție orizontală).







Apoi am deșurubat cele două șuruburi ale pârghiei, cu care este atașat la subframe.


Deșurubați șurubul care fixează bilele degetului, care ar elibera fesele strânse ale urechilor de fixare, conduceți o bucată de lamă de ferăstrău.


Totul este simplu, a bătut un deget și a scos pârghia!


Pentru a scoate mingea de la pârghie, trebuie să scăpăm de nituri, luăm berea în mâinile bulgarului și o tăiem lung și cu tărie. Taiati necesitatea de a nu de la sine o minge, și de braț, ca și nituri în orificiile sunt în forța de tracțiune - doar astfel încât acestea să nu vin. Tăcând pălăria, a trebuit să conduc un daltă subțire între minge și pârghie și numai apoi, într-un fel, l-am scos!


Nou a luat CTR-ul companiei pe 650r. bolțurile au trebuit luate separat (nu sunt incluse în kit). A fost mai ușor de colectat, minge înșurubat, a pus maneta, a pus degetul, înăsprit-l, ajutând rangă - Introduceți șuruburile și strângeți maneta.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: