5 moduri de a începe să vorbiți mai natural într-un an

Invata limba engleza. Desigur, ați dori să vorbiți mai natural, ca și cum ați fi american sau britanic. Dar cum puteți realiza acest lucru? Iată cinci sfaturi pentru a vă ajuta să atingeți acest obiectiv.







1. Folosiți "obțineți". Get este una dintre cele mai utile și frecvent utilizate cuvinte în limba engleză. Persoanele vorbite de limbă engleză folosesc acest cuvânt aproape tot timpul! Acordați atenție acestui exemplu:

Cursantul englez: La ce oră ați ajuns?
Vorbitor nativ: La ce oră ai ajuns acolo?

Obțineți o mulțime de valori. Poate avea o valoare de preluare sau cumpărare. Învățătorii englezi se confruntă adesea cu probleme atunci când folosesc doar pentru a deveni.

Cursant englez: Am devenit suparat cand trenul a intarziat.
Vorbitor nativ: M-am supărat când trenul a întârziat.

De fapt, în general, ne folosim pentru situații temporare și devenim - pentru cele permanente.

Temporar: Sa plictisit de film.
Constant: Ralph a devenit medic la vârsta de douăzeci și cinci de ani.
Abuz: Ralph a primit un medic la vârsta de douăzeci și cinci de ani.

2. Utilizați "folosit pentru".
Termenul "folosit pentru" este una dintre cele mai folositoare fraze în limba engleză și este foarte ușor de pronunțat. Învățătorii de limbă engleză se află adesea într-o situație incomodă atunci când încearcă să înlocuiască fraze din limba lor maternă.

Cursant englez: Ultima data, am fumat mult.






Engleză elev: am fumat foarte mult, dar acum, nu.
Speaker nativ: obișnuiam să fumez foarte mult.

Aici trebuie să fii atent. În limba engleză există două forme de "obișnuit" și ambele au o semnificație diferită și o structură gramaticală.

Exemplul 1: Am fost un polițist.
Exemplul 2: Sunt obișnuit să mănânc alimente picante.
În primul exemplu, valoarea este "în trecut, dar nu acum". În al doilea exemplu - "familiară, familiară".

3. Utilizați "reușit". Iată o altă expresie care nu se traduce ușor în alte limbi. Ca urmare, este dificil pentru studenți să înceapă să-l folosească în situații reale. A reuși să faci ceva este aproape la fel ca să reușești să faci asta. Cu toate acestea, dacă utilizați, dimpotrivă, reușiți, rezultatul se poate dovedi a fi nepoliticos și stîngace.

Cursant Englez: Ati gasit cheile pe care le-ati pierdut?
Vorbitor nativ: Ați reușit să găsiți cheile pe care le-ați pierdut?

4. Utilizați "pentru a". "Despre" este o expresie mică care este surprinzător de utilă. Ascultați pentru o vreme și veți fi surprins de cât de des este folosit. Folosim această expresie pentru a arăta că trebuie să se întâmple ceva în curând. Astfel vorbește engleza:

Engleză elev: Cred că va curge curând.
Vorbitor nativ: Se pare că e pe cale să plouă.
Engleză cursant: Nu mai pot avea o cafea. Mă duc în curând.
Vorbitor nativ: Nu am timp pentru o altă cafea. Sunt pe cale să plec.

foarte curat - fără pată
foarte bun - teribil, fabulos, excelent
foarte rău - îngrozitor, teribil, îngrozitor
foarte nou - nou-nouț
foarte frumos - superb
foarte mic - mic, microscopic
foarte vechi - vechi

Pe baza materialelor lingualeo.

5 moduri de a începe să vorbiți mai natural într-un an







Trimiteți-le prietenilor: