Expertul a spus de ce Rusia a pierdut în Canada în 20 de minute

Echipa națională de hochei pe gheață a pierdut echipa canadiană în semifinalele Cupei Mondiale (2: 4) și se pregătește pentru meciul pe locul trei cu finlandezii. Expertul nostru în hochei va spune cum și de ce sa întâmplat acest lucru.

Dincolo de bunăvoință

Meciul ar fi trebuit să arate dacă personalul de coaching al lui Oleg Znarka a reușit să găsească antidotul și să bată "frunzele de arțar" în mod confortabil, mergând de-a lungul grila turneului.

Echipa John Cooper, antrenorul principal al echipei naționale canadiene, a suferit o singură înfrângere de la elvețian în etapa de grup în timpul orelor suplimentare, câștigând în timpul meciului cu un scor de 2: 0. Apoi, "frunzele de arțar" au crezut devreme în victorie și au pierdut concentrarea chiar la sfârșit, pentru care a plătit o pierdere de două puncte.

Dar lucrul principal nu este o greșeală, dar ce se întâmplă după el. Câștigătorii canadieni au învățat din înfrângerea dureroasă, dar nu tragică și au reușit să demonstreze în semifinale că jocul nu durează 40 și nu 50, ci 60 de minute.

Jucătorii de hochei ai echipei ruse au mers la meci ca ultima bătălie din viața lor. Era foc în ochii lor. Acest lucru a fost evident de cât de repede au fost purtate în timpul pre-joc de warm-up și pasiunea cu care a trimis portarul nostru Andrei Vasilevski, ca și în cazul în care pregătirea pentru Asertive și a aruncat canadieni peste tot. Jucătorii așteaptă cu nerăbdare să-off lovi cu piciorul, a încurajat reciproc, iar antrenorul Oleg Znarok în acest moment zgârierea nervos mustața, și au văzut tribună umple treptat „Lanxess Arena.“

Începeți cu încredere

Întâlnirea a început cu un atac activ al rușilor. Canadienii se presupune că nu se așteptau la o astfel de rapiditate și impudență de la un adversar. Sau poate că tocmai nu s-au îndepărtat de jocul din sferturi de finală cu germanii, unde au reușit să arunce gazdele turneului chiar mai mult de două ori. Echipa Oleg Znarka pentru prima perioadă arăta mai repede, mai inventivă și mai subțire.

Rușii nu arătau mai răi decât canadienii în lupta pentru putere și în fața confruntărilor. În primele 20 de minute, "frunzele de arțar" nu aveau practic nici o șansă. Aruncă fără obstacole de la linia albastră și din cauza cercurilor de aruncare cu ușurință reflectate Andrew Vasilevsky, și mai aproape de strămoșii de hochei nu a fost permis.

Echipa noastră a creat momente mult mai periculoase la porțile lui Picard, dar a dezamăgit portarul "Colorado" și nu a putut. De modul în care jocul sa dezvoltat în prima perioadă, a fost clar că aceasta a fost doar o chestiune de timp. Odată ce un canadian experimentat trebuia să se rătăcească.

2: 0 după 40 de minute

Și sa rătăcit. Mai exact, canadienii au fost forțați de joc în atac și au ratat ieșirea trei la doi pe propriul gol. Coachmenii de pe marginea dreaptă au intrat în zonă, s-au mutat în centru și au dat o diagonală magnifică Panarinei. Cel mai bun marcator al turneului a rezistat pauzei maestrului, a aratat ca ar face o aruncare si a pus bomboana Kuznetsov pe postul de la distanta. Eugene trebuia doar să întoarcă bastonul și să aducă pucul în colțul gol al porții.

Rușii au continuat să exercite presiuni asupra canadienilor și să-și dicteze condițiile în instanță. Mai puțin de trei minute mai târziu, ca un atacant negru "frunze de arțar", Simmonds a câștigat o deplasare proastă în zona de atac și a lăsat pe canadieni patru. Pe gheață a venit triplele Shipachev și, frumos, ca pe note, a jucat majoritatea. Debutante Nikita Gusev a închis transferul la postul îndepărtat și nu a lăsat nicio șansă lui Picard, care tocmai a trebuit să-și răspândească mâinile și să recunoască capitularea. 2: 0 în favoarea rușilor după două perioade ale întâlnirii.

Destinul final

Timp de mult, echipa rusă nu a condus frunzele de arțar după cea de-a doua perioadă, cu o diferență de două goluri și absolut în joc. Dar plusul mare al canadienilor este acela că pot juca de la prima la ultima secundă, indiferent care sunt numerele pe tabloul de bord.

Pasiunea incredibilă, dorința și voința de a câștiga echipa lui John Cooper au arătat în a treia finală a meciului. A existat un sentiment că canadienii au pornit după ardere și au zburat ca o mașină din Formula 1. Acest lucru este evidențiat de statisticile celei de-a treia perioade. "Frunzele de arțar" au aruncat pe ruși aproape cinci ori - 19: 4 și au reușit să scoată, parcă, meciul deja pierdut.

Deja la 17 secunde de la ultimul segment Shayfli mai jucat un singur gol. Inspirat de canadienii de succes miros de sânge și a fugit termina rușii pressinguya și zdrobindu-le la fiecare secțiune a câmpului. Acum, echipa lui Oleg Znarka a început să se agațe de propriul lor gol și joacă luminile, peste si peste din nou, nu pentru a ține pasul cu jucători rapizi. În termen de 10 de minute de-a treia perioadă de „frunze de arțar“ Am avut o majoritate de trei ori și a continuat să asedieze porțile Andrei Vasilevski. Eforturile titanice portar reușit să facă față atacul de canadieni.

Dar totuși au reușit. Cu un interval de două minute, "frunze de arțar" au deschis de două ori portarul echipei naționale a Rusiei și s-au prezentat. La ultimul atac, jucătorii noștri nu mai aveau puterea: nici morală, nici fizică. Expertul a schimbat Vasilevski la al șaselea jucător de teren, dar canadienii nu au permis rușilor să creeze ceva periculos la poarta lui Picard. Și pentru un minut și șapte secunde înainte de sfârșitul celei de-a treia perioade, Couturier a aruncat pucul în gol și a stabilit scorul final în meci. 4: 2 - victoria strămoșilor de hochei.

... Acum, echipa rusă se va întâlni cu finlandezii pentru bronz. Meciul va avea loc duminică la orele 17.15 Moscova. Echipa lui Oleg Znarka are șansa de a se răzbuna împotriva scandinavilor pentru o înfrângere insultă în semifinala Cupei Mondiale de anul trecut și a terminat turneul pe o notă pozitivă.