5 Motive pentru care copiii noștri sunt nepoliticoși și spun muck - centrul dezvoltării copilului - o bijuterie

5 Motive pentru care copiii noștri sunt nepoliticoși și spun muck - centrul dezvoltării copilului - o bijuterie

... și de data aceasta nu sunt doar părinții

Nu ne este rușine și vom spune în frunte de ce copiii vorbesc lucruri urâte. De obicei, adulți audiere doar noi declarații, pentru a alege tactici greșit: pentru a ridica sprancene la înălțimea maximă și șuieratul: „! Hai repeta ceea ce ai spus“. De fapt, nimeni nu vrea să se grăbească pentru a doua oară.







1. Atenție sporită

Imaginați-vă scena: întreaga familie stând la masă, discutând concertul de vioară de Rachmaninov, tricoturi bunica, chiar si tata a fost distras de teza, copilul face pista și dintr-o dată vorbește tare în hrișcă, „Toată lumea ucide în toaletă pe!“

Numai că nimeni nu a acordat o atenție la el, iar acum bunica picături spițe bunicul suna o ambulanță, tata sare în sus și se execută în jurul valorii de apartament ca o racheta cu un strigăt: „Acesta este moștenitorul meu!“ Mama se întoarce și o lungă perioadă de timp uita la tine în față. E interesant, nu-i așa? Cunoașteți calea cea mai ușoară de a provoca o astfel de mișcare minunată în două secunde?

Psihologia copiilor ne spune că atenția negativă este, de asemenea, o preocupare

Dacă sunteți certat - probabil că nu este foarte bine, dar dacă nu observați deloc - aceasta este deja o problemă.

Unii psihologi americani cred că un părinte normală ignoră 90% comportamentul „bun“ și comportamentul „bun“ pentru copii, în loc să ne concentrăm asupra gafe și greșeli. Ceea ce încearcă micul om, considerăm un lucru obișnuit, normă. Și când am rupt cartea și mingea dimineața - lăsăm imediat totul pentru a rezolva problema.







2. Neînțelegeri ale normelor

Ciudat este situația în care tatăl țipat la mama mea, iar când cel mai tânăr reprodus, toate teribil de surprins și ștampila picioarele lor. Adulții de aici arată prin exemplul lor cât de amabil aveți nevoie să comunicați cu oamenii.

Dacă un copil toarnă ceva inimaginabil, trebuie să fii sigur că știe că a făcut o manieră proastă. Poate nu. Poate că a fost învățat în grădiniță. Un băiat nou a venit la grup și a dat un cuvânt figurat. Și ceea ce înseamnă - nu a explicat nimănui, iar jumătate de grup din casă sare pe pat în seara asta și cântă cuplete de la "Mădura roșie", iar părinții stau palizi.

Aici trebuie să arătăm cu calm că aceste cuvinte nu vopsesc planul de cinci ani și mai bine acum să cânți un alt cântec, de asemenea amuzant.

3. Plângerile interne ale părinților

În interacțiunea noastră, adultul este lider, copilul este sclavul.

Adulții stabilesc limitele, se comportă atât de calm și încrezător, arată clar că este șeful și copilul se adaptează. Mama nu ar trebui să fie ofensată de fiecare dată și să lovească ușa dacă credea că nu sa plecat cu el. Aflați cum să protejeze interesele lor, pentru a putea să le spun ferm, nu să se certe cu cu copilul, găsind motivele sale slabe - în general, ar fi frumos pentru noi toți pentru a învăța.

4. Probleme cu atașamentul

Și această problemă nu este rezolvată de sfatul din seria: "Opriți Internetul și stați jos pentru a afla relația". Veți avea nevoie de o muncă minuțioasă pentru a restabili contactul dintre dvs. și copil. Această conexiune psihologică, ierarhie competentă - care este necesar pentru maturizarea sa și bunăstarea, chiar dacă copilul poate nega și spune că acum are nevoie de zalaykat de hamster.

Restaurarea atitudine anxios, veți observa că persoana care este important pentru tine, nu este atât de ușor de spus, „Da, du-te!“.

Ei bine, da, responsabilitatea pentru o relație cu un tip inimaginabil de pimlic se află la noi, părinți.

5. Semnal de primejdie

Da, oamenii normali nu sunt numiți "gopniki pagani". Dar, poate, copilul într-un mod atât de absurd doar arată clar că are ceva greșit. Uita-te, vorbeste cu el, cu profesorul, sa intelegi, din cauza a ceea ce persoana sufera. Dintr-o dată există o catastrofă globală, iar rudele nu știu. Dacă putem ajuta o persoană să supraviețuiască stres, atunci l-am dat un sac de box, posochuvstvuem și într-un fel da să înțeleagă că noi nu Gopnik. Și, bineînțeles, descendenții de felul nostru nu se comportă așa.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: