17 Întrebări despre sacramentul nunții

Este căsătoria bisericii valabilă dacă preotul care sa căsătorit a intrat în schisme? Ce trebuie să faceți dacă inelul este pierdut și pot folosi pictogramele pentru nunta, brodate cu margele? Pe întrebările vitale referitoare la nuntă, Arhimandritul Alypii (Svetlichnyi) răspunde.







Din primele zile ale fondării sale, această rubrică este foarte populară: este una dintre cele mai vizitate, numărul și varietatea de emisiuni nu scade de la an la an.

Vă oferim atenția dvs. nu este teoretică, ci dictată de viața în sine întrebări despre sacramentul nunții.

Întrebarea 2: Slavă lui Isus Hristos! Biserica interzice o căsătorie între un frate și o soră? Vă mulțumim pentru răspuns. (Marian)
Răspuns: Doamne, binecuvânteze! Între cei patru căsătoriți, căsătoria este permisă, începând cu secolul al XIX-lea. fără permisiunea specială a episcopului.

Întrebarea 5: Spuneți-mi, vă rog, dacă este posibil să vă căsătoriți cu un cuplu tânăr dacă mama nunții este însărcinată. Și tu poți fi părinții nunții, dacă nu suntem căsătoriți în biserică, ci doar pictat în registratură. (Dragoste)
Răspuns: Doamne, binecuvânteze! Am auzit prima dată despre "mama nunții", așa că nu pot spune nimic despre asta. În cărțile bisericii despre acest fenomen nu este nimic. Dar martorii neintenționați - cu coroane nu pot fi, deoarece martorii trebuie să fie indiscutabili.

Întrebarea 6: Bună ziua, Fr. Alipio. Spuneți-mi, vă rog, cât de bine să binecuvântați copiii de căsătorie înainte de nuntă? Care dintre părinți ar trebui să dețină ce icoană, care este prima icoană de binecuvântare - Hristos sau Domnul Isus Hristos? Există o rugăciune specială cu o binecuvântare părintească? Am găsit aceasta: "Doamne Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, binecuvântați, sfințiți-vă, păstrați-mi copiii prin puterea crucii voastre dătătoare de viață". Este această rugăciune potrivită? (Marina)
Răspuns: Doamne, binecuvânteze! În ceea ce privește binecuvântarea mireselor, acest obicei este pur popular, și nu Biserică și, prin urmare, este necesar să fim conduși de legile obiceiurilor populare. Ele sunt diferite în diferite localități!
Știu doar că în regiunea Kiev tinerii au fost binecuvântați de imaginea Sfântului Nicolae. Imaginea a fost ținută împreună de părinți. Ei au vorbit binecuvântarea în propriile lor cuvinte. Înainte de nuntă, numai mireasa era binecuvântată de părinții săi, pentru că mirele o aștepta lângă biserică și nu mergea în casă. Mireasa a fost binecuvântată cu semnul crucii mai întâi de tatăl, apoi de mamă cu mâna. Și deja de sub coroană, am întâlnit o caravană și am sărutat icoanele la care nou-născutul sa întors din templu. Tinerii au trecut sub caravană și au pus icoane în colț, au aprins lumanari și s-au blocat într-o pâine. După aceea, ați putea pune pâinea pe masă, cu un prosop. Dar niciunul dintre aceste obiceiuri nu se află deja.







Întrebarea 7: Bună seara, părinte! Pot folosi icoanele cu margele de nunta - un cadou de la sora mea? Mulțumesc! (Tatiana)
Răspuns: Doamne, binecuvânteze! Mai bine, icoanele erau în mod tradițional scrise pe tablă cu culori tempera.

Întrebarea 8: Bună. Recomandă cât de bine să faci în această situație: atunci când o fiică sa căsătorit, am cumpărat un prosop, care ar trebui să devină o mireasă, iar el nu ne-a plăcut atunci și am cumpărat un altul și am folosit destinația. Ce să faci cu prosopul ăla, nu a folosit-o, dar a fost cumpărat pentru mireasă? Mulțumesc. (Hope)
Răspuns: Doamne, binecuvânteze! Orice vă place! Acest prosop nu are nici un înțeles special. Prin urmare, utilizați în viața de zi cu zi sau dați.

Întrebarea 10: Slavă lui Isus Hristos! Tată, recunoaște căsătoria Bisericii Ortodoxe, încheiată în biserica greco-catolică? (Olga)
Răspuns: Doamne, binecuvânteze! Desigur, asta recunoaște. Mai mult, recunoaștem căsătoria și prin intermediul registratorului și prin ritualurile evreilor și prin legea islamului. Pentru că căsătoria este o uniune în căsătorie. Dar binecuvântatul recunoaștem doar Nunta în Biserica Ortodoxă.

Întrebarea 13: Slavă Domnului, părinte Alipius! Soțul meu a pierdut inelul de logodnă. Ei spun că acest lucru nu este foarte bun. Recomandă, ce ar trebui să facem? Îl pot cumpăra pe altcineva? Salvează, Doamne! (Natalia)
Răspuns: Doamne să binecuvânteze! Desigur, nu este bine: să pierdeți un lucru scump și chiar unul consacrat. Așa că încercați să nu cumpărați un inel atât de scump acum (puteți avea unul de argint) și rugați-l pe preot să-l consacre pentru un bărbat.

Întrebarea 14: Soțul meu a pierdut un inel de logodnă la o lună de la nuntă, acum poartă mama lui, dar mama mea este divorțată! Este posibil deci, este mai bine să nu o purtați deloc? (Anastasia)
Răspuns: Doamne, binecuvânteze! În vremurile străvechi, părinții le-au dat inele copiilor ca o binecuvântare pentru căsătorie. Prin urmare, soțul dvs. nu face nimic nou.

Întrebarea 15: Slavă Domnului! Locuiesc în căsnicie cu un naș: au botezat un copil, apoi s-au căsătorit, fără să știe că a fost păcat. Venchanienii, de mai multe ori, s-au pocăit de acest lucru. Sfatul tău despre viața ulterioară, remușcări. Sau trebuie să vorbim despre acest păcat de fiecare dată în mărturisire? Te salvez, Doamne, pentru sfatul tău. (Alexander)
Răspuns: Doamne, binecuvânteze! Dacă aceasta a fost o greșeală și nu o blasfemie intenționată, atunci acest păcat poate fi iertat după mărturisirea și promisiunea de a trăi în fidelitate și de a nu permite blasfemia în viitor. Este inutil să vorbim despre acest lucru la fiecare mărturisire, pentru că este imposibil să remediem orice.
Căsătoria dintre regi este uneori permisă, dar cu binecuvântarea episcopului. Numai episcopul, după ce a înțeles ce este, poate binecuvânta o astfel de nuntă.

Întrebarea 16: Bună seara! Tată, spune-mi, te rog. Am decis cu un tânăr să ne căsătorim și să ne căsătorim, iar recent tatăl său a murit. Este adevărat că trebuie să așteptați un an și numai atunci vă puteți căsători? Mulțumită în avans. (Julia)
Răspuns: Doamne, binecuvânteze! Conform tradiției, în cazul în care nunta a fost programată, dar doliu de familie, este amânată până la perioada de după cea de-a patruzecea zi de durere.

Întrebarea 17: Slavă Domnului! Am avut o tragedie în viața mea - un om a murit. Nu am trăit împreună timp de un an. Mi-am dat o jurământ de a rămâne o văduvă și de a nu se căsători din nou, ci de a trăi viața în amintirea persoanei pe care o iubesc și de a crede că va veni ziua când ne vom reuni.
În fiecare zi mă rog pentru pacea sufletului său, sunt la aproape toate serviciile. Numai asta mă salvează de probleme. Sunt constant îngrijorat de întrebare, dacă nu se căsătoresc în veșnicie, ce se va întâmpla soților care sunt legați de sacramentul nunții pe pământ, în Eternitate, dacă, bineînțeles, ei vor intra în Eternitate? Vor fi împreună? Mulțumesc. (Olga)
Răspuns: Doamne, binecuvânteze! Desigur, ca și cum nu știm nimic despre cealaltă lume, dar combinarea lui Dumnezeu nu poate fi dizolvată de oameni și, prin urmare, această combinație este importantă pentru Domnul și El va găsi ocazia de a fi împreună dacă îți aplici credincioșia.







Trimiteți-le prietenilor: