10 Detalii, pe care nu le-am observat niciodată în faimoasele picturi

Artistii lasa foarte des mesaje speciale in lucrarile lor. Dar suntem obișnuiți să privim imaginea în ansamblu, fără a acorda importanță detaliilor aparent nesemnificative.







AdMe.ru a colectat 10 tablouri populare, care nu sunt la fel de simple cum ar părea la prima vedere. Și la sfârșitul articolului veți primi un bonus: a fost descoperită o lucrare necunoscută a lui Leonardo da Vinci, care se poate dovedi a fi o altă capodoperă.

Balena care nu era acolo

10 Detalii, pe care nu le-am observat niciodată în faimoasele picturi

Acest peisaj foarte modest a ascuns misterul timp de 150 de ani. Restauratorul, răzuire suprafața tabloului, găsit balena a pictat-țărm. Pictorul Hendrick van Anthonissen a decis să rescrie modelul așa cum a constatat că produsul nici un animal mort va dori publicul.

Codul lui Da Vinci

10 Detalii, pe care nu le-am observat niciodată în faimoasele picturi

Membrii Comitetului Național Italian pentru Patrimoniul Cultural au găsit scrisorile LV în ochiul drept al Mona Lisa. care poate însemna numele artistului - Leonardo da Vinci. Și, de asemenea, simbolurile de pe arcul podului, care sunt interpretate ca numărul 72. Se crede. că podul (distrus în 1472) pentru umărul stâng este o femeie în orașul italian Bobbio - artist a făcut o aluzie la posibilitatea de a identifica locuri.







Lute player sau lute player?

10 Detalii, pe care nu le-am observat niciodată în faimoasele picturi

Pentru o lungă perioadă de timp imaginea a fost numit „Lyutnistka“, și numai la începutul secolului XX arta în imaginea unui om văzut un tânăr. Faptul că acest tânăr, arată câteva semne: notele vizibile de înregistrare bas Madrigal Jacob Arkadelt „știi că te iubesc“, precum lauta si vioara, au fost luate în considerare în epoca de instrumente de sex masculin Caravaggio.

Persephone și Hades

10 Detalii, pe care nu le-am observat niciodată în faimoasele picturi

Fiți atenți la broșă: arată Persephone. Veche zeita grecească de fertilitate și împărăția morților. Potrivit legendei, Persephone a fost răpit de Hades, iar furculița în mâinile fermierului este la fel ca un trident, care a fost ținut de vechiul zeu grec al tărâmului morților. Grant Wood a ascuns multe detalii: de exemplu, o cusătură pe un denim general, dungi pe o cămașă, rame de ferestre și chiar o plantă în fundal copia forma furci.

Turbulența de la Van Gogh

10 Detalii, pe care nu le-am observat niciodată în faimoasele picturi

Figuri către Papă

10 Detalii, pe care nu le-am observat niciodată în faimoasele picturi

Conflictul dintre Papa Iulius al II-lea și Michelangelo a condus la faptul că unul dintre îngerii din pictura „Profetul Zaharia“ (artist profet a scris Julius al II-lea), degetele în fig. gest obscen Mai mult, la momentul nu a fost încă - așa că lui Michelangelo „trimis“ Julius al II-lea exact în cazul în care toate gândurile.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: