Ce este tenisul?

Tenisul este unul dintre cele mai prestigioase sporturi din acest moment.
Există doi jucători (un adversar) sau două echipe, fiecare dintre care este format din doi jucători. Rivalii provocare (tenis sau tenis) - folosind rachete pentru a bate mingea adversarului, astfel încât el nu a putut lupta cu el off, mingea nu zboară în afara terenului de joc.

Locul de nastere al tenisului este Marea Britanie.

În Rusia, tenisul a apărut la sfârșitul anilor 70 ai secolului al XIX-lea. Și primul campionat al URSS a avut loc în 1924. Cu un an mai devreme, a fost înființată organizația federală de tenis federală.

Dimensiunea terenului de tenis nu este mai mică de 36x18 m, înălțimea rețelei este de 91 cm în centru.

Greutatea rachetei este de 300-400 grame.

Federația Internațională de Tenis a fost înființată în 1912.

Campionatele Mondiale pentru acest tip de varietate nu sunt ținute.

Din 1925 până în 1987, tenisul a fost absent de la Jocurile Olimpice, deși la primele șapte olimpiade a ocupat unul dintre locurile centrale. Cel mai mare număr de medalii a fost apoi acordat sportivilor din Regatul Unit și Statele Unite.

Campionatele mondiale neoficiale pe terenurile de iarbă este turneul Wimbledon (desfășurat la Londra din 1877). Printre cele mai mari turnee internaționale incluse în sistem, așa-numitul "Grand Slam", campionatele deschise din Franța, Australia, Statele Unite.
Principalele competiții dintre echipele naționale sunt Cupa Davis (pentru bărbați) și Cupa Federației (pentru femei), Cupa Holman (pentru echipe mixte). Aici sunt amatori și profesioniști.
Cel mai mare turneu organizat în Rusia este Cupa Kremlinului.