5 Motive pentru care să nu începeți propria afacere

Astăzi, fiecare tânăr care respectă sine este un om de afaceri, antreprenor, antreprenor etc. Ei se adună în grupuri, discută despre proiecte ingenioase, caută investitori și doresc să cucerească lumea. Eu însumi am fost acum trei ani, când am decis să organizez agenția mea de PR, și nu cea simplă, dar prima pe piața mea - în designul interior. Voi încerca să risipească miturile și să vă pregătească pentru o viață antreprenorială dificilă.







5 Motive pentru care să nu începeți propria afacere

Au existat două studii superioare, o experiență în marketing și o mulțime de ambiții nerealizate care mi se păreau să-mi înăbușesc conducerea. Acum, conducând echipa mea, înțeleg cum a fost corect.

Dar, despre totul în ordine.

1. Deci, primul motiv pentru care nu trebuie să vă părăsiți locul de răpire este banii.

5 Motive pentru care să nu începeți propria afacere

2. Al doilea motiv este libertatea.

Eram sigur că afacerea mea îmi va oferi ocazia de a face doar ceea ce vreau, de a alege clienți, de a le refuza, dacă este cazul, de a lucra în acel moment și în locul în care vreau. Dimineața, pentru a vizita piscina, iar noaptea pentru a termina oferte comerciale undeva în avionul dintre Paris și New York. Dar teoria mea a izbucnit în prima săptămână și am înțeles că, în ciuda tuturor delegării și optimizării, libertatea mea nu mai devine.

Pentru că ești persoana principală, tu ești persoana, ești vinovat, chiar dacă nu ai strigat, ești motorul, ești executor și ești responsabil pentru tot ce se întâmplă în afacerea ta. Nu contează cât de mare sau de mic era. Chiar dacă aveți un sistem de control, aceleași greșeli sunt angajații pe umeri, idei pentru dezvoltarea afacerii - de asemenea. Nu aveți impresia că veți avea mult timp, sau veți alege clienții. Dacă faceți o afacere serioasă, atunci ei aleg.







3. Un alt motiv care te poate ține pe un loc violent este teama de singurătate.

5 Motive pentru care să nu începeți propria afacere

4. Lumea nu este lipsită de oameni buni.

Dacă credeți că simultan în jurul dvs. veți avea o mulțime de colegi, clienți, prieteni, oameni simțitori - aveți dreptate. Într-adevăr, de îndată ce vă declarați cu voce tare, veți fi presărat cu scrisori și apeluri cu oferte de cooperare reciproc avantajoasă. În primul rând vă vor mulțumi, veți fi de acord cu proiecte interesante comune care vă vor ajuta să vă declarați, să găsiți noi parteneri, clienți, prieteni.

Dar într-un anumit moment, când deja căutați o astfel de cooperare, este greu de înțeles cine vrea într-adevăr o dezvoltare comună și cine este un alt profit. De la cei care vor să "ajute", nu va fi eliberată și va trebui să le filtrați în mod serios pentru a nu intra în necaz, nu pentru a lucra gratuit și a nu fi lasată pe cineva.

5. Ei bine, și în final, perspectiva.

Nu vă bazați afacerea dacă nu vedeți ce ar trebui să crească afacerea dvs. "Vreau să joc" se va termina repede. „Fondat un imperiu“ - este obiectivul principal, care vă va forța să te ridici când hard, strecurat creierul atunci când o criză de creație, de litri de consum de cafea, atunci când dimineața pentru a lua proiectul pentru a găsi noi modalități de dezvoltare, atunci când, se pare, este pierdut. Principalul lucru - a stabilit un obiectiv de a crea cea mai tare corporatie din lume. Și du-te la ea!

Poate meu post și se pare oarecum pesimist, dar nu regret că, odată ce a aruncat loc acasă că în fiecare lună cred că nu numai despre ei înșiși, ci și despre angajații lor, care fiecare client devine mai mult pentru mine decât clientul că, în situații dificile, creierul trebuie să emită un radical noi si, uneori inovatoare soluții, că, atunci când nu aveți suficienți bani, lucrezi de trei ori mai greu în fiecare zi pentru a îmbunătăți competența lor, și chiar dacă ceva nu funcționează, puteți merge mereu înapoi la ceea ce a început, dar în spatele umerilor va fi experiență, b End, Oameni, întâlniri interesante, evenimente noi.

Și nu de asta trăim? Nu-ți fie teamă, prieteni! Acționați și câștigați!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: