3 Povestiri despre cum să trăiești și să trăiești cu o alergie - un stil de viață, un proiect

28 de ani, orașul său natal - Karaganda, scenarist, prezentator

3 Povestiri despre cum să trăiești și să trăiești cu o alergie - un stil de viață, un proiect

Alergiile la pelin și la citrice au fost cu mine de la naștere, dar am început să mănânc recent când aveam 19 ani. Acum poate să apară dintr-o dată pe un sos. Uneori nu pot să ghicesc la ce reacționez. Acesta este un fel de loterie alimentară. Periodic, pot fi convulsii, așa că am întotdeauna un comprimat Suprastin cu mine.







Având în vedere că sunt alergic la un număr mare de produse, venind la instituție, întotdeauna îi adresez cu atenție chelneriilor din ce anume fac din farfurie. Unii sunt supărați, dar cel mai adesea chelnerii sunt folosiți pentru a nu-și arăta emoțiile și, prin urmare, reacționează normal. Există chiar instituții care sunt pregătite prin ordin special și pot elimina un ingredient care nu este potrivit pentru mine. Când mă duc la părinții mei, mama mea gătește fie pentru mine, fie pentru ingrediente acceptabile. Mama mea este o enciclopedie a alergiei mele.

În timpul verii, în timpul sezonului de alergare, este greu să lucrezi, așa că încerc să limitez numărul de evenimente deținute de mine. De asemenea, în timpul unei alergii, nu trebuie să fumezi. Deci, acum câțiva ani, o alergie ma ajutat să renunț la fumat.

Cel mai bun pentru alergiile ajută dieta, curățarea corpului. Este necesar să se excludă din dietă prăjit, gras, picant, sărat, dulce - aceasta este dieta standard de nutriție adecvată. Am respectat-o, dar nu pentru mult timp, pentru că este dificil. Când corpul tău este curat, conduci un stil de viață sănătos, refuzi obiceiurile proaste și mergi la sport, alergia se retrage. În orice anotimp, va fi, dar se va manifesta într-o măsură mai mică. De asemenea, lipitori, hirudoterapie.







Sunt alergic la verde și tencuială

Uspanova Altynshash Gabdulkakimovna

56 de ani, tehnologist-cutter

3 Povestiri despre cum să trăiești și să trăiești cu o alergie - un stil de viață, un proiect

Sunt alergic la lucruri verzi și lipirea tencuielilor. Nu le pot folosi pentru că nu au un efect curativ asupra corpului meu, ci un efect invers.

Dacă vin la spital, atunci, bineînțeles, imediat avertizez medicii că am o alergie atât de mare și uneori îmi aduc medicamentul cu mine.

Sunt alergic la ploaie

23 de ani, orașul său natal - Zhezkazgan, administrator de restaurant

3 Povestiri despre cum să trăiești și să trăiești cu o alergie - un stil de viață, un proiect

Sunt alergic la ploaie. Nu pot să-mi port mirosul și mirosul de praf care se ridică în ploaie. Încep să simt lipsă de aer, tremurând peste tot corpul meu. Și dacă ploaia începe să se scufunde, nu simt nici un disconfort, dar de îndată ce începe să devină mai puternică și vântul se adaugă, trebuie să intru imediat într-o cameră caldă închisă.

Mi-am dat seama că eram alergic când eram în clasa a treia sau a patra. Și părinții mei mi-au spus despre asta când eram în clasa a șasea sau a șaptea. La început, nici măcar nu m-au crezut, dar, atunci când mi-au văzut reacția la ploaie, bineînțeles, au încetat să se îndoiască.

Când eram la școală, în zilele ploioase, uneori nu m-am dus la școală. Mama a chemat profesorii și mi-a explicat de ce nu aș fi în clasă. Profesorii mi-au văzut reacția la ploaie cu ochii mei, așa tratați cu înțelegere. De asemenea, nu am mers în zilele ploioase la universitate, dar acum lucrez în calitate de administrator într-o instituție și nu pot trece peste lucrare, așa că mă mut în linii mici spre mașină și înapoi.

De mai multe ori au existat momente când a început ploaia, dar în apropiere nu a existat nici un loc unde am putea ascunde, am ajutat într-un fel - am stropit parfum, fular sau batistă și au acoperit nasul lor, astfel încât să respire prin ea. A fost temporară, dar mi-a făcut mai ușor starea de bine.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: