10 aprilie

Sfânta Biserică citește Evanghelia după Marcu. Capitolul 9, art. 17 la 31.

17. Unul dintre oameni a răspuns și a spus: Învățătorule! Ți-am adus fiul meu, care este stăpânit de duhul celui prost,







18. Oriunde îl prinde, îl aruncă la pământ și emite spumă și își zgârie dinții și devine rigid. I-am spus ucenicilor tăi că ar trebui să-l înlăture și nu au putut.

19. lui Isus a spus: "O generație necredincioasă!" Cât timp voi fi cu voi? Cât timp voi purta cu voi? Du-l la Mine.

20. Și l-au adus la el. De îndată ce demoniacul la văzut, duhul la zguduit; el a căzut la pământ și a fost așezat, emanând spumă.

21. Și Isus ia întrebat pe tatăl său: Cât timp a fost cu el? El a spus: din copilărie;

22. De multe ori duhul la aruncat în foc și în apă, ca să-l nimicească; dar, dacă puteți, luați milă de noi și ajutați-ne.

23. Isus ia spus: Dacă poți să crezi, toate lucrurile sunt posibile pentru cel ce crede.

24. Și imediat tatăl băiatului a plâns cu lacrimi: Eu cred, Doamne! ajutați-mi necredința.

25. Și când Isus a văzut că poporul a alergat împreună, a mustrat duhul necurate, spunându-i: Duhul este prost și surd! Eu vă spun, ieșiți din ea și nu intrați din nou.

26. Și el a strigat și ia dat drumul violent și a ieșit; și el a devenit ca un om mort, atât de mulți au spus că a murit.

27. Dar Isus la luat de mână și la ridicat; și sa ridicat.

28. Și când Isus a intrat în casă, ucenicii Lui l-au întrebat privat: de ce nu l-am putea scoate?

29. Iar el le-a spus: Această generație nu poate ieși decât prin rugăciune și post.

30. Când au ieșit, au trecut prin Galileea; și nu dorea ca nimeni să știe.

31. Căci El a învățat pe ucenicii Săi și le-a spus că Fiul Omului va fi trădat în mâinile oamenilor și îl va ucide, iar în a treia zi va învia din crimă.

Vindecarea, care este relatată în citirea Evangheliei de astăzi, a fost realizată de Domnul imediat după coborârea de pe Muntele Tabor. În acest moment, mulți oameni s-au adunat în jurul ucenicilor lui Hristos, care îl așteptau la poalele muntelui. Și un anumit om chemat pe Domnul să vindece pe fiul său, spunând, am adus la Tine pe fiul meu, care are un duh mut Oriunde îl apucă, îl aruncă la pământ, face spumă și scrâșnește din dinți și înțepenește (Mc 9, 17-18).







În același timp, tatăl băiatului a adăugat că la dus deja la discipolii lui Hristos, dar nu l-au putut ajuta. Auzind că ucenicii nu au putut vindeca suferința, chiar dacă le-a dat putere asupra duhurilor necurate, Domnul a exclamat: "O generație fără credință!" Cât timp voi fi cu voi? Cât timp voi purta cu voi? (Marcu 9, 19). Și ocara Domnului se referă nu numai la elevii din lipsa lor de credință faptul că nu a vindeca posedați, ci întregului popor evreu, care a fost în măsură să afle și să ia mult-așteptata lui Uns.

Când Domnul, prin porunca Lui, a condus băiatul, el a întrebat pe tatăl său cât timp continuă cu teribil pripadki.Aleksandr Lopuhin P. scrie: „La fel ca doctorul, Hristos întreabă tatăl său cât timp fiul său este bolnav. Acest lucru este făcut de Domnul pentru a aduce tatălui la conștiință cât de greu este poziția fiului său și cât de neajutorat a fost până acum ".

Tatăl băiatului, răspunzând la întrebarea Domnului, adaugă: dacă puteți, luați milă de noi și ne ajutați (Marcu 9:22). Astfel, în ciuda faptului că se roagă pentru ajutor, cuvintele lui au deja îndoieli cu privire la nelimitatea forțelor lui Hristos. Ca răspuns, Mântuitorul învață un tată disperat o lecție de credință, spunând: dacă puteți să credeți ceva, totul este posibil pentru credincios (Marcu 9:23). Domnul vorbește despre o astfel de credință, care implică încredere deplină și devotament față de Dumnezeu. Realizând acest lucru, tatăl băiatului exclamă cu lacrimi: Cred, Doamne! ajutați-mi necredința (Marcu 9, 24). Această confesiune umilă a fost răsplătită: băiatul a fost eliberat de spiritul necurat.

La întrebarea ucenicilor de ce ei nu au putut scoate demonul, Domnul le-a spus: Acest fel nu poate ieși afară prin nimic, decât prin rugăciune și post (Marcu 9, 29). Boris I. Gladkov spune: „Continuarea explicația cauzelor apostolilor înțelese eșecurile lor, Isus a spus că, în plus față de o credință puternică, post și rugăciune sunt necesare:. Post - să renunțe la toate lucrurile pământești, rugăciunea - pentru a apela ajutorul special al lui Dumnezeu“

Credința, dragi frați și surori, este o condiție necesară în care omnipotența lui Dumnezeu operează. Dar adevărata credință nu poate fi fără fapte de rugăciune și post, care, la rândul său, contribuie la o întărire și mai mare a credinței și sunt o armă dublă împotriva daunelor și pasiunilor. Efectuând eforturi spirituale, noi credem că un început bun pentru ascensiunea noastră pe scara vieții spirituale care duce de la pământ la cer. Ajută-ne în acest Domn!

Ieromonahul Pimen (Șevcenco)

Spune-le prietenilor:






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: