Înotător din regiunea Ulyanovsk Stanislav Don a cucerit Africa de Sud

Prima etapă a concursului, care a avut loc în orașul din Africa de Sud din Durban. au adunat peste două sute de maeștri de "piste albastre" din nouăzeci de țări ale lumii. În timpul celor două zile competitive, au fost înființate patru realizări mondiale de top și o duzină de înregistrări ale acestor competiții la Centrul local de apă al Parcului Regal.

Rezultatele cele mai de succes au fost realizate de către reprezentanții echipei gazdă prima etapă a Cupei Mondiale din Africa de Sud: înotătorilor în finala de 34 de căldurilor a câștigat unsprezece victorii. Dar activul echipei ruse a apărut un total de șapte medalii de diferite probe - trei „de aur“, două „argint“ și două „bronz“. Este frumos ca două premii în trezoreria echipei naționale să fie plasate în Dimitrovgrad Stanislav Donets. Reprezentantul regiunii Ulyanovsk a devenit vice-campion în spate 50 de metri și înota de două ori mai mult timp terminat al treilea. A început în Africa de Sud Donets, de asemenea, pe două sute de metri, dar la această distanță în numărul de câștigători nu a făcut - a terminat al patrulea.

Cel mai bun dintre toți înotătorii ruși din Africa de Sud a fost Serghei Fesikov. care a devenit campion la două sute de metri - freestyle și înot complex. Cu medalii spate și alte înotători noastre Evgeny Korotyshkin ( „de aur“, în 100 m fluture), Arkadi Vyatchanin ( „argint“ pe dvuhsotmetrovke pe partea din spate) și Maxim Ganihin ( „bronz“, în cursa de 200 de metri fluture).

Descărcați aplicația noastră Spetscor și obțineți bani pentru știri!