61 Sunet sub apă

Viteza sunetului în aer pe care o știm deja - cam trei sute treizeci de metri pe secundă. Dar interesant, sunetul se propagă mai repede sau mai încet în apă?







Îți amintești că ți-am spus despre trecerea sunetului prin perete? Deci, cu cât substanța este mai densă, cu atât mai repede se răspândește sunetul. Deoarece apa este de aproximativ șapte sute de ori mai densă decât aerul, atunci sunetul ar trebui să curgă în apă mult mai repede.

Puteți face o experiență foarte amuzantă în timpul verii într-un iaz sau în piscină - da, chiar și într-o baie de casă! Este nevoie de câteva secunde să se scufunde sub apă și să bată sub apă cu două obiecte unele cu altele: pietricele, lingurițe - orice.

Veți auzi că sunetul este ciudat. Acest lucru se datorează faptului că urechea nu percepe sunet sub apă. În plus, în aer și apă de la aceleași obiecte, undele sonore vor avea diferite forme și vor fi percepute în moduri diferite.

Cel mai interesant este faptul că, de exemplu, delfinii comunică calm la distanțe mari sub apă, făcând sunete de frecvență foarte înaltă. Aceasta este undă sonoră, ale cărei oscilații sunt foarte mari, de până la douăzeci de mii de ori pe secundă și chiar mai mult!

Nu putem vorbi sub apă, avem nevoie de aer pentru a crea sunete. Rămâne doar să studiezi codul Morse și să pui pietre!

Distribuiți această pagină

Capitole similare din alte cărți

KAK BEAT SOUND Urmăriți îndeaproape locomotiva îndepărtată când fluiera. Vedeți un pic de abur care apare deasupra locomotivei; atunci fluierul funcționează; el trebuie să fluiere, dar în primul moment nu auzi nici un sunet: el nu a avut timp să te atingă încă. numai

Lumină și sunet În acest sens, propagarea luminii nu pare a fi mișcarea corpurilor obișnuite, ci mai degrabă fenomenul de propagare a sunetului. Sunetul este mișcarea vibrațională a mediului în care se răspândește. Prin urmare, viteza sa este determinată de proprietățile mediului, și nu de proprietăți

LUCRAREA CU APA HEAVĂ 8.55. Capitolele anterioare au menționat deja avantajele apei grele ca moderator. Apa grea este mai bună decât grafitul, încetinește neutronii și mai puțin grafitul, absorbă. Prin urmare, este posibil să se construiască un agregat cu reacție în lanț cu apă grea și







70 Joke cu un pahar și apă Pentru experiență vom avea nevoie de: un pahar obișnuit de apă, o bucată de hârtie groasă. Aceasta este o experiență veche, nu am inventat-o, dar când am întrebat despre ea copiii familiari și părinții lor, se pare că foarte puțini oameni o știu. Așa că am decis și eu

XV. Sunet Vibrații ale sunetului Am spus deja cititorului multe informații despre fluctuații. Cum oscilează pendulul, mingea pe izvor, care sunt legile oscilației șirului - aceste probleme au fost abordate în capitolul al cincilea al cărții. Nu am vorbit despre ce se întâmplă în aer sau altul

Sunetul sonor Ce fel de fluctuații ale sunetului sunt percepute de o persoană la ureche? Se pare că urechea este capabilă să perceapă numai oscilații situate în intervalul de aproximativ 20 până la 20 000 Hz. Sună cu o frecvență înaltă, pe care o numim înaltă, cu frecvență redusă - scăzută. Care sunt lungimile de undă

Cum sunetul a traversat obstacolele Te afli în spatele camerei de la etajul al doilea și vorbești. Fereastra este deschisă. În afara prietenului tău. Te va auzi? Da, dacă vorbești destul de tare, dar tot el va auzi mult mai rău decât dacă se va urca

Odată ce sunetul corpurilor solide transmite o diferență importantă între transmisia sunetului prin corpuri lichide și gaze, pe de o parte, și prin obiecte solide, pe de altă parte. Diferența constă în faptul că în solide, împreună cu valurile longitudinale,

Capitolul al doilea Pe apă și sub apă De ce balenele trăiesc în mare? Cu mult înainte de apariția speciei umane, animalele de dimensiuni atât de mari au trăit pe pământ, pe măsură ce animalele terestre actuale nu ajung. Mai ales mari au bătut șopârle, unul dintre ele - diplodok - avea o lungime de 22 m,

Cântare sub apă Greutatea în kilograme poate fi făcută din fier și aluminiu. Dar, din moment ce aluminiu este de aproximativ trei ori mai usor decat fierul, atunci pentru o greutate identica a unei greutati, aluminiu va fi de trei ori volumul de fier in volum. Am pus un kilogram de fier pe o ceașcă de greutăți, pe de altă parte -

Omul sub apă Deși aerul este dizolvat în apă, dar corpul nostru este aranjat astfel încât să nu putem respira aerul acesta, cum ar fi respirația peștilor. Pentru a rămâne sub apă, o persoană trebuie fie să aibă o sursă de aer cu el, fie să fie în contact cu aerul care este disponibil peste apă.

2. Cititorul învață că pence poate servi și ca știință. Ce sa ascuns în spatele "noroiului" din vas. Două mii de metri sub apă. Consecința unui accident. O fantomă care nu se întoarce. Unul dintre primii care intră pe calea lungă și spinoasă, ducând la o temperatură absolută zero,







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: