4 moduri de a scăpa de sentimentele de vinovăție pentru a mânca

4 moduri de a scăpa de sentimentele de vinovăție pentru a mânca

Sentimentele de vinovăție pentru a mânca pot duce un ventilator de fitness din joc și se adaugă centimetri în plus în zona taliei. Aflați cum să rezolvați "dilema alimentară" rezultată.







La acea vreme, am fost capturat de tipul „ideal“ de clișee de gândire campionat de fitness, cum ar fi „Mananca usor, antreneze din greu,“ și „Asigurați-vă că ultima masă a fost de cel puțin 30 de minute înainte de antrenament.“ Dorința mea de excelență mi-a controlat gândurile, emoțiile și acțiunile. Tot ce am făcut - de la consumul de miros puternic de centre de ton de clasă pentru a călători cu porțiunile de alimentare pre-preparate și adaptate - satisface pe deplin interesele mele în atingerea obiectivelor de fitness, sau cel puțin așa am crezut .

În cele din urmă, m-am uitat la problema vină pentru a mănânca ceea ce era cu adevărat, ca o obsesie nesănătoasă. Am petrecut mult timp încercând să scape de acest tip de gândire și de a depăși sentimentele de vinovăție din cauza produselor alimentare, dar când am în cele din urmă a făcut-o, am simțit că aș putea trăi din nou și să se bucure de momentele cu adevărat prețioase ale vieții cu prietenii și cei dragi I .

Dacă toate cele de mai sus pot fi atribuite dvs., atunci iată soluția. Când vinovăția a început să-mi umple mintea, am folosit una din cele patru metode de mai jos pentru a-mi recâștiga controlul pierdut. Utilizați aceste sfaturi.

1. Recunoașteți eșecurile în nutriție și continuați

În cele mai multe cazuri, persoanele predispuse să se simtă vinovate pentru consum, sunt adepți ai unor planuri dietetice specifice. La început, ei urmează în mod clar strategia planificată, dar apoi într-o zi ies cu prietenii mei si se pare ca în cazul în care au distrus rezultatul tuturor eforturilor anterioare, pentru că în seara nu a urmat planul și nu a putut controla porțiunile lor alimentare.







Viața continuă. O încălcare a regimului alimentar nu înseamnă că ești un ratat în acest joc, dar nu înseamnă că poți să consumi prea mult. Nu poți schimba trecutul. Gândurile obsesive despre greșeala făcută nu vor duce la nimic mai bun decât la faptul că veți deveni din ce în ce mai iritabil, iar sentimentul de vinovăție va deveni unul permanent.

Realizați ce sa întâmplat exact, înțelegeți că acest lucru are un impact minim asupra situației pe termen lung și continuați să vă deplasați și să trăiți.

2. Recunoașteți că perfecționismul este nerealist

Nimeni nu este perfect. Totul - de la profesioniști în domeniul de fitness si modele pentru viata pe care le urmăriți în Instagramme pentru adeptii CrossFit extreme - fac greșeli și rupe programul. Și ar minți dacă ți-ar spune altfel.

Ideea unei diete ideale - sau, în general, ceva ideal - este la fel de relevantă pentru realitate ca ideea de a prinde un unicorn. Cu toții ne-am înșelat - asta ne face să fim oameni. Viața este să te bucuri, să nu devii sclav pentru dieta ta.

Fiți mai buni la voi și învățați să vă iertați. Puteți fi plină de înțelegere a altor oameni, deci de ce nu puteți fi amabili cu cineva care are cea mai importantă valoare pentru dvs.: pentru voi înșivă?

Când ești bun cu tine și acceptă - "Hei, eu sunt doar cea mai obișnuită persoană" - nu mai e loc pentru vinovăție.

3. Luați o privire trecătoare la situația dvs.

Adesea, intrăm în capcana unei greșeli perfecte și simțim că ucenicia noastră se pregătea pentru o apocalipsă. Apoi puneți-vă întrebarea: "Meriți într-adevăr o fracțiune din energia mea în comparație cu toate celelalte fenomene și evenimente?"

Dacă în general aderă la obiceiuri alimentare consistente și sănătoase, câteva greșeli aici și acolo nu vă vor distruge. Ce înseamnă "pereche"? Încercați să vă asigurați că 85-90% din produsele consumate se încadrează în sursele "corecte".

4. Să vă iertați acest "păcat" sau "să nu iertați" - aceasta este întrebarea. Răspundeți repede.

Dacă decideți să vă faceți un "cheat-mil" în timpul unei diete, cea mai bună opțiune este pur și simplu să o organizați și să continuați să vă deplasați înainte de a lăsa gândurile despre aceasta să vă ia conștiința pentru o zi întreagă. O dieta sanatoasa este un aliment care satisface gusturile tale, mentine o conditie fizica si iti permite sa te bucuri de viata. Amintiți-vă că a fi sănătoasă înseamnă a găsi un echilibru între ceea ce faceți și ceea ce mâncați.

Risky pentru a suna trită, dar viața este prea scurtă pentru a merge în cercuri, arderea cu rușine și regretând consumul de alimente care susține existența voastră. Iartă-te și mergi mai departe. Nu puteți merge înainte dacă sunteți blocați în trecut. Aceste emoții negative nu merită timpul, energia sau fericirea.

CUM SĂ FOLOSIȚI






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: